2022. október 19-én kedvezményes belépésre és ajándék tárlatvezetésre hívja a Szegedi Tudományegyetem hallgatóit a Fekete ház, az Őszi Kulturális Fesztivál keretében szervezett, egyetemisták napja alkalmából. A „Kanális, kloáka, klozet” című kiállítás a csatornázás, a higiénia és a toalett történetét mutatja be, izgalmas és rendhagyó módon.
A kiállítás a Múzeumok éjszakáján nyitotta meg kapuit a Fekete házban. A csatornázás, a higiénia és a toalett történetét bemutató tárlat, azóta is töretlen érdeklődésre tart számot.
2022. október 19-én a Szegedi Tudományegyetem hallgatói 14:00 és 16:00 órától egy különleges tárlatvezetésen vehetnek részt, közte, azaz 15:00 és 16:00 óra között pedig négy előadás közül választhatnak:
- Körösi Kira: Valami régi, valami új: Fürdőszoba trendek 2022-ben (SZTE BTK Design- és művészetmenedzsment MA 1.)
- Pataki Katalin: Fürdőszoba-tervezés a Bauhaus Iskolában (SZTE BTK Design- és művészetmenedzsment MA 1.)
- M. Harangi Gréta: Barokk dámák, budoárok. Higiénia-ábrázolás a klasszikus művészetben (SZTE BTK Szabad bölcsészet BA, Művészettörténet specializáció 1.)
- Szabó Fruzsina Luca: Toalett és izmusok. Tisztálkodás a modern művészetben (SZTE BTK Szabad bölcsészet BA, Művészettörténet specializáció 2.)
A kiállítás az ókortól indul: egy rekonstrukció segítségével először bemutatja a római Cloaca Maxima nevű, nyilvános latrinákat, melyek egymás mellett elhelyezett kőülésekből álltak. Majd fény derül arra, hogy a római polgárok a dolguk elvégzése után nem toalett papírt, hanem egy tengeri szivacsból készült kefét használtak, melyet használat után ecetes vízbe tettek, egyfajta fertőtlenítési céllal. De ismertetésre kerül az is, hogy a mobil wc-k elődje a 18. században, Franciaországban, a Napkirály udvarában jelent meg először. Egy jezsuita szónok prédikációi ugyanis annyira lehengerlőek voltak, hogy a közönség nem akart kimenni a toalettre nehogy lemaradjanak valamiről. A legenda szerint ezért a hölgyek szószos tálakat vittek magukkal és az előadás alatt ezt használták folyó ügyeik elintézésére.
Ám ezen felül a kiállítás megmutatja a város csatornázásának, vízellátásának történetét is. Szegeden a kezdetektől fogva a Tisza volt a fő vízvételi forrás: az élelmesebb lakosok belegázoltak taligáikkal a vízbe, telimerték edényeiket és szamárkordéra szerelt hordókból mérték a vizet a városban. Természetesen ez komoly higiéniai problémákat vont maga után, így egy idő után különböző módszerekkel próbálták átszűrni a folyóból nyert vizet.
A tárlaton, a higiénia kapcsán megjelenik a kolera témaköre, de különböző árnyékszékeket, ágytálakat, fürdőszoba-rekonstrukciókat is bemutatnak számos érdekes történet mellett. A 20. század második felének fürdőszoba trendjeit szemléltető termek pedig sokakat invitálnak nosztalgiára a tapasztalatok szerint.
A kiállítás, amely a Kiscelli Múzeum azonos című tárlatának szegedi adaptációja, 2023. március 30-ig tekinthető meg.
SZTEinfo - Pósa Tamara
Fotó: Fekete ház hivatalos Facebook oldala