Évről-évre növekszik a külföldi hallgatók száma a Szegedi Tudományegyetemen. A 2021-2022-es tanévben 115 országból közel 5000 külföldi hallgató folytatja tanulmányait az SZTE valamely képzésén. Az intézmény célja a nemzetközi hallgatók számának tovább növelése a multikulturalitás jegyében.
A globalizáció és a felsőoktatás nemzetköziesedése hatására az ezredforduló óta megháromszorozódott az olyan diákok száma, akik nem a hazájukban tanulnak, hanem külföldön. Magyarországon csaknem 35 600 külföldi diák tanul, az SZTE a harmadik legnépszerűbb egyetem Magyarországon a nemzetközi hallgatók körében.
Srí Lankától Nigérián át egészen Argentínáig, a világ minden tájáról érkeznek hallgatók a Szegedi Tudományegyetemre. A kulturális sokszínűség az elmúlt évtizedekben egyetemünk, Szeged városának és a régió életének is szerves részévé vált. A nemzetközi hallgatók jelenléte a multkulturális jellegen túl növekedést és fejlődést hoz, nemcsak az egyetemnek, hanem magának a városnak, ezen belül elsősorban a lakásszektornak és kiskereskedelemnek, valamint a vendéglátásnak is.
A Szegedi Tudományegyetem mind a 12 kara várja a külföldi hallgatókat. Jelenleg 20% az arányuk intézményi szinten, amelyet az SZTE tovább kíván növelni. A legtöbb diák az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karra érkezik. Népszerű a Természettudományi- és Informatikai Kar, valamint a Bölcsészet-és Társadalomtudományi Kar is. A legtöbben Iránból, Németországból és Dél-Koreából jönnek a Tisza-parti városba tanulni. A külföldi diákok beilleszkedését az Orientációs hét segíti és mentorprogrammal támogatja az ESN, az Erasmus Student Network, illetve az ISUS, az International Student Union of the University of Szeged.
Az, hogy a Szegedi Tudományegyetem népszerűsége évről-évre nő a külföldi hallgatók körében – többek között – az intézményben elérhető 70 idegen nyelvű képzésnek, a számos ösztöndíj lehetőségnek, a magas színvonalú oktatásnak, illetve hallgatói szolgáltatásoknak köszönhető. Az SZTE a Quacquarelli Symonds (QS) 2021-ben nyilvánosságra hozott felsőoktatási intézményeket rangsoroló listája lista szerint Magyarország legjobb egyeteme, a világrangsorban pedig az 551-560. helyen áll. Tagja a EUGLOH (European University Alliance for Global Health) projektnek, részt vesz az Európai Egyetemi Szövetségben és az SGroup Nemzetközi Egyetemi Hálózatban, amelyeknek köszönhetően tovább erősítette a nemzetközi kapcsolatait és amely programok által még több nemzetközi hallgató és kutató mobilitása valósulhat meg.
A pezsgő nemzetközi hallgatói élet minden évben az ICE-on, vagyis az International Cultural Eveningen (Nemzetközi Kulturális Est) csúcsosodik ki. Az újszegedi Sportcsarnokban mutatják be nemzeti ételeiket népviseletben a külföldi hallgatók. A kétezer érdeklődő részvételével zajló rendezvény nagyon népszerű a magyar hallgatók körében is, mely egyike azon eseményeknek, ahol ők is részesei lehetnek a multikulturális közegnek, fejleszthetik nyelvtudásukat, illetve ahol új barátságokra is szert tehetnek.
SZTEinfo
Fotó: Bobkó Anna