A_Szegedi_Tudomanyegyetem_napja

Egyetem Napi ünnepségsorozat az SZTE-n

2021. november 10.

A Szegedi Tudományegyetem Napját 2002 óta minden év november 11-én ünneplik. Ez a nap többszörös ünnepnap a Szegedi Tudományegyetemen: 1872. november 11-én kezdődött meg a tanítás az intézmény jogelődjének tekintett kolozsvári egyetemen, 1940. november 11-e a Szegeden újonnan alapított Horthy Miklós Tudományegyetem tanévnyitójának napja. A Centenáriumi Tanévben az Egyetem Napi ünnepségsorozat több naposra tervezett: színes és változatos programokkal, amelyeket 2021. november 13-án, szombaton az Ünnepi Szenátusülés zár.

Evezés Karikó Katalinnal, „szabadulás” Szent-Györgyi Albert laborjából

A 2021-es Szegedi Ifjúsági Napokon a hallgatók és a fesztiválozók már találkozhattak az SZTE futurisztikus sátrával, amellyel az intézmény kitelepült a Partfürdőre. A nagy sikert arató interaktív tér most újra felbukkan: ezúttal a Centenáriumi programsorozat részeként, 2021. november 11. és 13-a között, a Rektori Hivatal előtt.

IMG_1136

A Dugonics téri interaktív „SZTE-dóm” számos különlegességgel várja Szeged lakóit, az SZTE polgárait, hallgatóit.

A Szegedi Tudományegyetem Napja – Interaktív Tér – elnevezésű programok során az ügyességi játékokon való részvétellel pontokat lehet gyűjteni a kiválasztott Kar részére. Az a Kar, amelyik a legtöbb pontot összegyűjti ajándékcsomagban és elismerésben részesül.

SZTE_Dom_5_of_11

A három napos kavalkád ideje alatt az SZTE Alma Mater adománygyűjtést szervez a hátrányos helyzetű gyerekek számára. Vagyis: november 11. és 12. között édességek adományozására biztosít lehetőséget az SZTE futurisztikus sátránál. A finomságokkal Mikulás napján csalnak majd mosolyt a gyerekek arcára.

Programok a Központi Épület előtt felállított, futurisztikus sátorban minden nap:

10:00 - 20:00 SZTEdventure – interaktív eSZTElen kaland az egyetemi épületek között

10:00 - 19:00 Evezd le Karikó Katalint - döntsd meg a világhírű kutató ergométeres rekordját

10:00 - 20:00 egyetemtörténeti kiállítás

10:00 - 20:00 ügyességi játékok, kvíz

10:00 – 20:00 szabadulj ki Szent-Györgyi Albert laborjából

10:00 - 20:00 csocsóverseny

10:00 - 20:00 mindent az SZTE-ről – ismerd meg az SZTE+, a Eugloh és a Coursera alapját

10:00 – 20:00 üzenj a leendő hallgatóknak - hagyj nálunk egy pozitív gondolatot nekik

10:00 - 20:00 melegedj át - forralt bor és finom tea mindenki számára

12:00 - 16:00 kövesd Szent-Györgyi Albert útját: tekerd végig – spinningen – az SZTE Nobel-díjas kutatójának munkába vezető útvonalát

16:00 - 20:00 Just dance – táncpárbaj

További részletek az SZTE Facebook eseményében.

SZTE_Dom_1_of_11

Centenáriumi rendezvények az Egyetem Napjához kapcsolódóan

2021. november 11. (csütörtök) 15:00 óra

Ünnepi Szentmise a Szegedi Dómban. Közreműködik az Összegyetemi Kórus Elhangzik: Daróci Bárdos Tamás: Ünnepi kánon. Vezényel: Száz Krisztina. Helyszín: Szegedi Dóm (Dóm tér 15.).

2021. november 11. (csütörtök) 15:45 óra

Koszorúzások: Gróf Klebelsberg Kuno kultuszminiszter, Szeged egykori országgyűlési képviselője síremlékénél; az Egyetemalapító mellszobránál, a Nemzeti emlékcsarnokban; az Egyetemalapítók domborművénél. Helyszín: Szeged, Dóm tér.

2021. november 11. (csütörtök) 16:15 óra

Klebelsberg-séta indul a szegedi Dóm téren a Dömötör-toronytól, Marton Árpád vezetésével „A tér, ahol „a kövek is róla beszélnek” címmel. Marton Árpád számos írásban és rádióműsorban foglalkozott az egyedülálló szellemi központ jelentőségével. Az emléksétán nem csupán a Dóm tér történetébe, de a nyilvánosság elől elzárt terekbe is bebocsátást nyerhetnek az érdeklődők. Részletek az SZTE FB oldalán.

2021. november 12. (péntek) 13:00 óra

Koszorúzás Menyhárt Gáspár, az első szegedi rektor síremlékénél. Közreműködik: Dr. Kosztolányi József, egyetemi docens. Helyszín: Belvárosi temető (Szeged, Városgazda sor 1.).

2021. november 13. (szombat) 11:00 óra

Az Egyetem Napja alkalmából rendezett Ünnepi Szenátusülés. Helyszín: SZTE JATIK Kongresszusi terem (Szeged, 6722 Ady tér 10.).

2021. november 13. (szombat) 15:00 óra

Klebelsberg-séta indul a szegedi Dóm téren, a Dömötör- toronytól, Marton Árpád vezetésével.

Az Egyetem Napi eseményekről folyamatosan beszámolunk majd az egyetem honlapján.

Fotó: Molnár Dóra