SZESZ_nyito

Terveiről kérdeztük Varga Norbertet, a Szegedi Egyetemi Színház vezetőjét

2021. január 21.

„Márciustól júniusig teljesen leállt a társulat, amire még sohasem volt példa korábban” – mondta Varga Norbert. A Szegedi Egyetemi Színház művészeti vezetőjétől megtudtuk: mostanra lettek meg azok a technikai feltételeik, amelyekkel februártól előadásokat közvetíthetnek. Az interjúból az is kiderül, hogy a Kulturális Iroda által koordinált öntevékeny csoport hogyan vészelte át a vírushelyzetet, és milyen tervei vannak a jövőt illetően.

- Hogyan élték meg az elmúlt évet?

- Nagyon nehezen. Márciustól júniusig teljesen leállt a társulat, amire még sohasem volt példa korábban. Van egy zenekarunk is, az is teljesen megállt. Nyáron elkezdtük próbálni a Reflexet - Závada Péter darabját -, amit én rendeztem újra, és ebből kettőt tudtunk játszani egészen novemberig. Augusztusban újra próbáltuk az Én, a féreg című darabot, és bár bíztam abban, hogy tovább tudunk játszani, de sajnos decemberben már nem voltunk működőképesek. De azért nem állt meg teljesen az élet: 2020. december 9-én volt egy élő előadás, ahol egy szál gitár társaságában verseket énekeltem el, valamint volt Zoomos beszélgetés Nekem a vers, neked a vers címmel, amelyben zenéről, irodalomról társalogtunk.

SZESZ

- A bizonytalanság ellenére van-e tervük az új tanévre?

- Először is azt kell elmondanom, hogy normális esetben egy hónappal előre már lehet tudni, hogy mit adunk majd elő. Ha minden szép és jó, és nincs vírus, akkor szerdánként és csütörtökönként játszunk este fél 8-tól a Pinceszínházban. Most ezt nem tudjuk megtervezni egyelőre, mert nem lehet tudni, mikor fogunk újból találkozni a közönséggel élőben. Mostanra lettek meg azok a technikai feltételeink, amelyekkel februártól tudunk előadásokat közvetíteni, illetve későbbre már van két új előadás-ötletem is. Nagyon szeretném streamelni az Én, a féreg valamint a Reflex című darabokat a közönségnek. A vírus némileg eltiporja az emberi kapcsolatokat és nagyon rosszul esik, hogy nem tudunk megnézni egy előadást a színházban vagy nem tudunk elmenni a moziba. Az az igazság, hogy nekünk igenis kell, hogy dolgozzunk, mert vannak darabjaink, amiket nem akarunk annyiban hagyni.

- Jól tudom, hogy zenekarral is próbálnak?

- Igen, már tervezzük az új albumot. A Szegedi Egyetemi Színházi Találkozó nevezetű fesztiválunkat, amit áprilisban rendeztünk volna meg, pedig azóta is toljuk. Kaptunk rá támogatást a Szegedi Tudományegyetemtől, pályázaton is nyertünk, és még a Magyar Szín-Játékos Szövetség is támogatja, hogy létrejöjjön. Én nagyon szeretném, hogyha ez összejönne 2021 júniusában, de ennek az a feltétele, hogy lehessen utazni és színházba járni. A fesztivál lényege, hogy több előadást hoznak más egyetemek színházai, amiket bemutatnak. A produkciók zsűrizéssel, beszélgetéssel zárulnak. Az esemény végig kisérőprogramokkal, koncertekkel megy a város különböző pontjain.

SZESZ_3

- Elárul részleteket az új előadás ötleteiről?

- Az egyik székelyudvarhelyi egyetemi színház, minden évben eljön a fesztiválra. Balogh Bálint, a társulat vezetője rendezett egy előadást Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg című műve alapján, aminek a címe A kis herceg visszatér. Megbeszéltem Bálinttal, ide adta ezt a szöveget. Mi ezzel készülünk, ezt szeretnénk bemutatni a szegedi közönségnek. Az előadás nemcsak a kis herceg történetéről szól, hanem inkább a várakozás érzésének átadásán lesz a hangsúly, amikor nem tudjuk, hogy mi fog történni.

A másik ötletem, hogy valami nevetős-klasszikust mutassunk be, ami megfűszerezi az előadás hangulatát azzal az érzéssel, amit mi képviselünk. Szeretem, ha valami abszurd, ha olyan a történet, ami nem csak úgy lóg a levegőben, hanem komolyabb szereplői is vannak. Ilyen például Rejtő Jenő. Egy egyfelvonásos darabot szeretnék színpadra vinni, amelyiket Szegeden még nem játszott senki. Ennek még nem kezdődtek el a próbái, de már megterveztem.

SZESZ_4

- Készülnek-e valamivel az egyetemi centenáriumra, és ha igen, hogyan kapcsolódik hozzá?

- Még 2012-ben játszottuk a „Rohadt az államgépben valami” című előadásunkat, ami egy igaz történetet mutat be 1941-ből, amikor az újonnan megalakult Szegedi Egyetemi Ifjúság Színjátszó Társaság (SZEISZT) – melyet Szent-Györgyi Albert támogatott - hatalmas sikerrel mutatta be Shakespeare Hamlet című drámáját. A történet arról szól, hogy a színház tagjai hogyan élték meg az akkori politikai helyzetet, milyen véleményük volt a háborúról, nácizmusról, és persze ott van a szerelmi szál is. Arra gondoltunk, hogy érdemes lenne visszahozni ezt a darabot, és ezzel emlékezni Szent-Györgyi Albertre. Munkásságára, amivel támogatta a színházat, hiszen tulajdonképpen mecénása volt az akkori drámának.

SZTEinfo - Császár Dorina

Fotó: Szegedi Egyetemi Színház