A tudományos elismerések történetének, illetve philadelphiai lakóhelye hagyományainak a megismerésére is alkalmat ad Karikó Katalin egyre bővülő „éremtáblája”. A Szegedi Tudományegyetem professzora jövőbe mutató kapcsolathálójáról ugyancsak képet adnak az általa elnyert kitüntetések.
AKI MEGPRÓBÁLJA BEBIZONYÍTANI, HOGY TÉVEDETT
Philadelphia legbefolyásosabb személyiségének választották Karikó Katalint. Neve és életútja a 2021 november végén nyilvánosságra hozott „The 76 Most Influential People in Philadelphia” rangsor élén olvasható.
Vannak emberek, akik a szakterületükön versenyezve jutnak a csúcsra, a befolyásolás titkának ismeretében. Mások váratlanul törnek élre és megváltoztatják a város működését. A jövő meghatározásában szerepet játszó 76 személy szerepel a különös rangsorban.
A szám szimbolikus. A lista összeállítói az 1776-ban Philadelphiában aláírt, vagyis 245 éves alkotmányra utalva emlékeztetnek a helyi hagyományra és az egyetemes értékekre.
„Erős akaratú Megváltó” – állhatatos, kitartó, szorgalmas személyiségként jellemzi Karikó Katalint a róla laudációt író Sandy Hingston. A Philadelphia Magazin vezető szerkesztője szerint makacssága a tudós Szokratész és Galilei hitéhez hasonlatos, mert minden gáncsoskodás ellenére kitartott tudományos meggyőződése mellett. A kutató attitűdjét életfordulatainak vázlata is hitelesíti. Ezt egészíti ki Karikó Katalin egyik korábbi munkatársának, David Langer idegsebésznek a mondata: „A legjobb tudósok megpróbálják saját elméleteiket megdönteni.”
Az amerikai állam legnagyobb városának világhíressé lett lakója tudósi pályáját összefoglaló kisfilm az ottani Pennsylvaniai Egyetemhez kötődő kutatói eredményeire fókuszál.
TUCATNYI KÖZÖS DÍJ
A legmodernebb vakcinát, az mRNS-alapú gyógyítási technológiát ismeri el a Franklin Intézet azzal, hogy a 2022-es Benjamin Franklin Érem az élettudományok területén sikeres Karikó Kataliné és Drew Weissmané. A hír 2021. november 30-án jelent meg a Pennsylvania állambeli Philadelphiában működő Franklin Intézet honlapján. A döntés indoklása szerint a Covid-19 elleni oltóanyag fejlesztésében elért érdemeket, „az mRNS-nek a fertőző betegségek megelőzésére szolgáló biztonságos, hatékony és életmentő vakcinaplatformként való alkalmazását” jutalmazza a patinás kitüntetés.
A Szegedi Tudományegyetem biológus szakjáról induló, alma materében biokémikus doktori oklevelet nyert Karikó Katalin az SZTE professzora, a német BioNTech cég vezető alelnöke, a Pennsylvaniai Egyetem (Penn) adjunktusa. A philadelphiai felsőoktatási intézmény orvoskari laboratóriumaiban két évtizeden át végeztek közös kutatásokat Drew Weissmannal. Eredményeiket 2005-ben tették közzé. Felfedezéseik mérföldkőnek számítanak az RNS-terápiás szerek orvosi alkalmazásának további fejlesztésében.
A Benjamin Franklin Érmet elnyert díjazottak 10000 dolláros (több mint 3,2 millió forintnyi) tiszteletdíjat és 14 karátos aranyérmet kapnak.
A philadelhiai székhelyű Penn két professzora legutóbb a – Benjamin Franklin Éremhez hasonlóan – philadelphiai alapítású kitüntetést, a felfedezők legpatinásabb amerikai elismerését, a John Scott-díjat kapta meg.
A Karikó – Weissman kutatópáros tucatnyi kitüntetést vehetett át, megosztva. Közös alapkutatási eredményeik első közös elismerése a 2020-as Rosenstiel-díj. Legújabb kitüntetésük a Franklin Institute Awards Program részeként nekik ítélt 2022-es Benjamin Franklin Érem az élettudományi kategóriában.
A LEGRÉGEBBI DÍJPROGRAM
A tudomány, a technológia és az üzleti élet területén sikeres szakemberek elismerését közel kétszáz éve érzi küldetésének az amerikai Franklin Intézet. A Pennsylvania állambeli Philadelphia városában működő tudományos oktatási és kutatási központ tartja fenn az Amerikai Egyesült Államok legrégebbi díjprogramját.
A Franklin Intézet koordinálásával 1824 óta folyamatosan, többféle kategóriában különféle kitüntetésekkel ismerik el „a világ legjobb és legokosabb elméinek” teljesítményét. A Franklin Institute Awards Program már „több mint kétezer úttörő tudóst, mérnököt, feltalálót és innovátort ismert el a világ minden tájáról”. Közülük 121 tudós a Nobel-díjat is elnyerte. A Franklin Intézet díjprogramjában elismert kiválóságok között tartják számon – többek között – Max Planckot, Albert Einsteint és Stephen Hawkingot is.
A feltalálók és felfedezők elismerésének ebben a rendszerébe korábban két tucatnál is több kitüntetés tartozott. Az egyik legrangosabbnak az először 1875-ben átadott Elliott Cresson-aranyérem számított.
A Franklin Intézet örökös tagja, a filantróp Elliot Cresson által alapított kitüntetést elnyertek listáján föllelhetjük például 1893-ban a különleges billentyűzetű Jankó zongora fejlesztője, a magyar zongoraművész Paul von Jankó nevét.
Az Elliot Cresson Medalt – többek között – az öngyulladó belsőégésű motor feltalálója, Rudolph Diesel (1901), vagy a rádium felfedezéséért jutalmazott kémiai Nobel-díjas Curie házaspár (1909), vagy az autóipart forradalmasító Henry Ford (1928) is megkapta.
A Franklin Intézet nagyívű díjprogramjának az illusztrálására, példaként kiemelt Elliot Cresson-aranyérem 1875 és 1997 közötti időszakában közel 270 feltalálót vagy felfedezőt jutalmaztak a mérnöki és az orvostudomány, a fizika, a kémia, a biológia, a geográfia területéről. Ezt az aranyérmet és a Franklin Intézet által „menedzselt” többi kitüntetést 1998-ban összevonták. Így jött létre a Benjamin Franklin Medals elismerés-rendszere.
NŐK A COVID-19 ELLENI KÜZDELEM ÉLVONALÁBAN
A Benjamin Franklin Érem 7 kategóriája: kémiai, építő- és gépészmérnöki, számítástechnika és kognitív tudományi, föld- és környezettudományi, villamosmérnöki, élettudományi, fizikai.
A pályájuk élén álló kutatókat ismeri el a 2021-ben alapított Benjamin Franklin NextGen Award.
A Franklin Intézet 1990-ben alapított Bower-díjat a tudományban és a vezetés terén elért eredményért adják át.
Az amerikai első nagy feltalálójáról és államférfijáról, Benjamin Franklinról elnevezett intézet Tudományos és Művészeti Bizottsága jelöli ki, hogy kiket tüntetnek ki az adott évben. A testület Philadelphia területéről származó akadémikusokból és szakemberekből áll.
A történelmi Benjamin Franklin Nemzeti Emlékhelyen 2022. május 5-re tervezett díjátadó ünnepségén összesen 9 kategóriában jutalmazzák majd a tudomány, az ipar és az üzleti élet 13 mai úttörőjét. Közülük Karikó Katalint és Drew Weissmant a 2022-es Benjamin Franklin Érem élettudományi kategóriájában.
Ott átadják majd a 2022-es Benjamin Franklin Nextgen Awardot is. Ezt a feltörekvő kutatói nemzedéket elismerő díjat elsőként kapta meg idén Kizzmekia S. Corbett. A vírusimmonológus „élen járt a COVID-19 elleni védelem rendkívül hatékony oltóanyagának a kifejlesztésében”. Az mRNS alapú vakcinák és a kitüntetések is összekötik Kizzmekia S. Corbett és Karikó Katalin pályáját. Közös elismerésük – többek között –, hogy mindketten szerepeltek „A nők a COVID-19 elleni küzdelem élvonalában” címmel összeállított 2021. március 8-i tablón, illetve az őssejthősök között.
Karikó Katalin felfedezései alapozták meg a COVID-19 pandémia megfékezésére hivatott oltóanyagok közül kettőnek is a kifejlesztését. A német BioNTech cég vezető alelnöke, a Penn „professzor adjunktusa”, Karikó Katalin az mRNS-sel kapcsolatos kutatásait a Szegedi Tudományegyetem professzoraként is folytatja.
SZTEinfo – Újszászi Ilona
Fotók: internet, SZTE NKI
Karikó Katalinnal, a Szegedi Tudományegyetem professzorával, díszdoktorával és alumnájával kapcsolatos további információk elérhetőek az SZTE weboldalán, illetve az SZTE Klebelsberg Könyvtár honlapján.
Az SZTE Hírportálon Karikó katalinról eddig megjelent cikkek gyűjteménye itt elérhető.