EU-LAC_1_nyito

Együttműködési megállapodást kötött az SZTE és az EU-LAC Alapítvány

2020. december 18.

Kölcsönösen előnyös kutatói programok, új oktatói és hallgatói csereprogramok is létrejöhetnek annak a megállapodásnak a keretében, amit a Szegedi Tudományegyetem és az Európai Unió – Latin-Amerika és a Karib térség Alapítványa, az EU-LAC Alapítvány kötött.

- Latin-Amerika tág és kiaknázásra váró perspektíva Európa, Magyarország és így egyetemünk számára. Figyelemre méltó a kutatás-fejlesztés dinamikus erősödése. Nagyon fontosnak és üdvözítőnek tartjuk az együttműködések szorosabbra fűzését oktatási és kutatási vonalon egyaránt. Habár a Magyar Rektori Konferencia rendelkezik már latin-amerikai kapcsolatokkal, ezeknél jóvál több kell az országban, főként egyetemünkön – fogalmazott Prof. Dr. Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese azon az online megbeszélésen, amelyen részt vett Dr. Adrián Bonilla, az EU-LAC alapítvány ügyvezető igazgatója, Dr. Anna Barrera Vivero, az Alapítvány felsőoktatási, tudományos, innovációs és kulturális programkoordinátora, Diego Durán Cruz, az Alapítvány Junior Programjának koordinátora, Varga Koritár Pál, az Alapítvány magyarországi jószolgálati nagykövete és Dr. Lénárt András, az SZTE BTK Hispanisztika Tanszék adjunktusa, a Latin-Amerikai és Karibi Tanulmányok Nemzetközi Szervezetének (FIEALC) elnöke.

Az EU-LAC Alapítvány egy régiók közötti intézmény, mely magában foglalja Latin-Amerika és a Karib térség országait, valamint az Európai Unió országainak kormányait és intézményeit. Azért hozták létre, hogy megerősítsék az Európai Unió, Latin-Amerika és a Karib térség társulását. A megállapodást az SZTE és az Alapítvány között Dr. Adrián Bonilla ügyvezető igazgató és Prof. Dr. Rovó László rektor írták alá.

A 2020. december 16-i megbeszélésen elhangzott, hogy a Szegedi Tudományegyetem és az EU-LAC Alapítvány oktatási és kutatási területen is szorosra fűzi és fejleszteni kívánja az együttműködést. A cél, hogy kiterjesztett perspektívában gondolkodjanak együtt, és a BTK mellett az SZTE több karán is együttműködési lehetőségeket találjanak latin-amerikai partnerekkel. Az Alapítvány közvetítő szerepet is ellát, segítenek megfelelő patnereket találni a kijelölt tudományterületeken, elősegítve így a hosszabb távú együttműködést az érintett régiók egyetemei és kutatóintézetei között. Kölcsönösen előnyös kutatói programok kialakításában gondolkodnak, oktatói és hallgatói cserékben. A leendő partnerintézmények kölcsönösen segíteni fogják a kiutazó hallgatókat és oktatókat. Közös kutatásokat kívánnak majd kezdeményezni, előadásokat és képzéseket hangolnak össze az új partnerek. Megosztják kutatási leírásaikat, anyagaikat, közös publikációkban gondolkodhatnak. Az együttműködés lehetőségei kiterjedhetnek közös kiadványokra, adatbázisokra, weboldalra, kongresszusok, szakmai műhelyek megvalósítására.

A Szegedi Tudományegyetem aktív nyitási szándékát jelezte a 2019-ben, részben a Rektori Hivatal épületében tartott XIX. FIEALC nemzetközi kongresszus, melynek szervezője az SZTE BTK Hispanisztika Tanszéke volt, az EU-LAC Alapítvány már ezt az eseményt is támogatásban részesítette. Ezen a tudományos tanácskozáson 33 országból közel 400 résztvevő vett részt, középpontba állítva és elősegítve a világ latinamerikanistái közötti tudományos és interdiszciplináris párbeszédet.

– A FIEALC szervezet célja, hogy együttműködést teremtsen Latin-Amerika és a Karib térség iránt érdeklődő kutatók és tudósok között a világ minden részéről, a humán- és a társadalomtudomány mellett a környezet-, a gazdasági- és jogtudomány területén is. Azzal, hogy jelenleg a FIEALC elnökségét is szegedi oktató tölti be, elősegíthető a SZTE nemzetközi kapcsolatainak bővítése is, az EU-LAC Alapítvánnyal aláírt együttműködési megállapodás ennek a folyamatnak egyik állomása – mondta Lénárt András, a szervezet elnöke, az SZTE BTK Hispanisztika Tanszék adjunktusa.