37 csapat mérte össze tudását a Szegedi Tudományegyetem IX. Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyének 2020. december 11-i elődöntőjében. A döntőbe hódmezővásárhelyi, budapesti, mátészalkai, kaposvári és debreceni csapatok jutottak be.
A koronavírus-járvány miatt rendhagyó módon online rendezték meg az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny megnyitóját és elődöntőjét 2020. december 11-én.
Az online megnyitón a versenyzőket és felkészítő tanáraikat elsőként az SZTE kancellárja, dr. Fendler Judit köszöntötte. Elmondta: a versenyző diákok számára az átlagosnál jóval több lehetőséget tartogat a jövő, hiszen a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyen vesznek részt, vagyis elsősorban a természettudományok, azon belül a biológia, a kémia és a fizika terén rendelkeznek átlagon felüli képességekkel. Főként a biológusoktól, a kémikusoktól és a fizikusoktól várja a társadalom, hogy megoldást találjanak a fosszilis energiahordozók mielőbbi kiváltására; hogy kezelni tudják a klímaváltozás egyre kedvezőtlenebb hatásait; hogy megmentsenek kihalófélben lévő állat- és növényfajokat; hogy hatékony gyógyszereket fejlesszenek ki új, veszélyes kórokozók ellen.
- A természettudományos tehetség éppen ezért egyre fontosabb érték, amely nemcsak számos lehetőséget tartogat az egyéni érvényesülésre, hanem felelősséget is jelent a családunk, a lakókörnyezetünk, a hazánk vagy akár az egész emberiség iránt. Vagyis, akit a sors ilyen irányú tehetséggel áldott meg, az semmiképp ne hagyja kárba veszni – mondta a szegedi egyetem kancellárja.
Prof. Dr. Dux László, az SZTE ÁOK Biokémiai Intézet egyetemi tanára, a verseny zsűrijének elnöke megnyitó beszédében elmondta: Szent-Györgyi Albert neve, emléke, személyisége különösen nagy érték a szegedi egyetem számára.
- A majd 100 éve Szegedre került Kolozsvári Tudományegyetemet az akkori közoktatási miniszter, Klebelsberg Kuno szavaival is a magyar Göttinga, tehát a német göttingeni egyetem testvérének szánta, ahol a természettudományi oktatás lesz kiemelkedően fontos. Erre azóta is nagyon nagy hangsúlyt fektetünk, és most a járvány során is látják azt, hogy a fizika, kémiai, biológiai, orvostudományi ismeretek és az ezekre fölkészült és megfelelően motivált, kutatásra képes fiatalok szinte napok, hetek alatt fordulatot tudnak hozni egy akár nagyon nehéznek, kilátástalannak tűnő helyzetbe – fogalmazott prof. Dr. Dux László.
A megnyitót követően 37 csapat oldotta meg a „Szent-Györgyi Albert és munkássága, valamint az orvosi- élettani, fizikai és kémiai Nobel-díjasok 2015 és 2019 között” téma köré csoportosított feladatokat biológia, kémia és fizika tárgyakból.
A döntőbe – amelyet várhatóan 2021 áprilisában rendez meg a Szegedi Tudományegyetem – a legtöbb pontot összegyűjtött 6 csapat jutott, így a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium Narancs nevű csapata, a budapesti Deák Téri Evangélikus Gimnázium E300 nevű csapata; a budapesti ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium OWO nevű csapata, a mátészalkai Esze Tamás Gimnázium Tritánok nevű csapata, a kaposvári Nagyboldogasszony Iskolaközpont Bioenergetics nevű csapata, valamint a debreceni Tóth Árpád Gimnázium TÁG2 nevű csapata.
A csapatok kisfilm kategóriában is pályázhattak, az idei versenyen Szent-Györgyi Albert hobbijait kellett bemutatniuk. A legjobb film alkotóinak járó díjat a Zentai Gimnázium (Szerbia) Agyalós hármas nevű csapata nyerte.
A tanulmányi verseny aranyfokozatú együttműködő partnere az Akadémiai Kiadó Zrt. és a Richter Gedeon Nyrt., ezüst fokozatú együttműködő partnere a Givaudan Hungary Kft. és a Solvo Biotechnology, további támogatója a Pick Szeged Zrt. volt.
Az SZTE Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny szervezése uniós forrásból valósul meg, az EFOP-3.4.4-16-2017-00015, „A Szegedi Tudományegyetem készségfejlesztő és kommunikációs programjainak megvalósítása a felsőoktatásba való bekerülés előmozdítására és az MTMI szakok népszerűsítésére” című pályázatnak köszönhetően.
SZTEinfo