Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
„Aranykapu, amin keresztül be lehet lépni az arisztokráciába” – Úrhatnám polgár a szegedi szabadtérin
„Aranykapu, amin keresztül be lehet lépni az arisztokráciába” – Úrhatnám polgár a szegedi szabadtérin
2020. augusztus 06.
5 perc
A Szegedi Tudományegyetem két oktatója is színre lép Moliére Úrhatnám polgár című komédiájában. A 2020. augusztus 7-én és 8-án a Szegedi Szabadtéri Játékok újszegedi színpadán látható produkció érdekessége, hogy azt dalszerzőként jegyzi a világzene különös művésze, az SZTE alumnusa: Szirtes Edina Mókus; míg a rendező, Herczeg T. Tamás az SZTE címzetes főiskolai docense lett.
Don Juan, Tartuffe, Úrhatnám polgár. Már három Moliére darabot vitt színre Herczeg T. Tamás rendező, az SZTE címzetes főiskolai docense.
A szöveg ereje
– A Don Juan volt az egyetlen, ami nem Parti Nagy Lajos szövegével került színre. Tapasztalataim alapján azt gondolom, hogy az én alkatomhoz és készségeimhez jól áll Parti Nagy stílusa. Nagyon szeretem – nyilatkozott a rendező azon a találkozón, amelyen a Szegedi Szabadtéri Játékok „Parti Nagy Lajos: Moliére Úrhatnám polgár” című komédiájának alkotói mutatkoztak be a közönségnek.
A szegedi nyári színház újszegedi színpadán 2020. augusztus 7-én és 8-án Balog József, az SZTE BTK Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék oktatója Jourdainként; Kosztolányi József, az SZTE TTIK Analízis Tanszékének egyetemi docense Covielleként lép színre.
– Újra olvastam a szöveget és végig arra gondoltam, hogy „úristen, hogy lehet ezt megjegyezni”? – kérdezte az SZTE oktatója, a színikritikus Jászay Tamás, az Úrhatnám polgár alkotói és a közönség találkozójának moderátora a színészektől.
– A szövegtanulásnak sokféle módja van. Személyiségfüggő, hogy ki az, aki leül otthon a konyhában vagy az erkélyen vagy a teraszon – bárhol –, és elkezdi bebiflázni a szöveget. Ezt én is művelem, és a próbák is nagyon sokat segítenek, mert úgy sokkal könnyebb megtanulni egy előadott szöveget, ha egy bizonyos fajta cselekvéshez kötjük. Ez Hamlet nagymonológja óta tudható: ahogyan alakul az előadás szövege, illetve maga a cselekmény és a játék, úgy a szöveg is könnyebben kapcsolódik hozzá – mesélt szövegtanulási szokásairól a darabban Cléontét / a Zenetanárt alakító Barnák László, aki „civilként” a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója. – Parti Nagy estében még háromszor annyiszor meg kell rágni a szöveget, mert abban olyan kacifántos kifejezések vannak, amiket a hétköznapjainkban nem használunk.
– Nagyon szeretem. Ez az egyik legmegdolgozottabb és legszebb szövegkönyvem. Én mindegyiket megtartom, mert mindegyikben van valami olyan, amiről csak én tudom, hogy miért került be ebbe a szövegkönyvbe – mesélt kötődéséről Jourdain – Balogh József.
Stilizált világ a szegedi utcán
A Moliére- darab, a Szegedi Szabadtéri Játékok idei évadában is műsorra tűzött komédia szereplői Szeged utcáit járták. Az erről készült videót is bemutatták a 2020. augusztus 4-i közönségtalálkozón:
– Nem volt túl könnyű, de nehéz sem összehangolni ezt a szöveget a jelmezekkel, – nyilatkozta a darab koreográfusa, Barta Viktória az álarcokra, a táncra, a kosztümökre utalva. – A mozgás a produkció hangulatához ad hozzá sokat, úgy gondolom. Humort igényel a hagyományoknak búcsút intő előadás.
– Igazán furcsa szerzemények tűnnek föl az előadásban. Eleve az egész világa stilizált, szélsőséges formai világ, ami kiegészíti ezt a Parti Nagy-féle szellemi csapongást, tehát biztos, hogy nem egyfajta hagyományosnak tekinthető előadásra számíthatnak a nézők, és a mi színészi munkánkban is meghatározó, hogy miként nézünk ki – mondta Barnák László. – A karakterjegyeket, amelyekkel a szereplőket felruházta a rendező, nem lehet naturalista vagy realista módon értelmezni.
Képgaléria a rendezvényről.
A polgár, aki megvásárolná a múltat
– Vajon sikerül bekerülnie Jourdainnak az elit közé? Az a legfőbb mozgatórugója, hogy mindenáron „származzon valahonnan, valamilyen nemes gyökérből”? Mit akar ő ebben az egész komédiában? – kérdezte a moderátor a főszereplőt.
– Ezek a polgárok szerettek volna hasonlítani az arisztokratákra, és mivel pénzük volt, ezért megpróbáltak valami ősi származást kreálni maguknak. Jourdain keresi a múltat. Szívesen megvásárolná – fogalmazott Balog József.
– Szerintem az az őrületesen izgalmas ebben a figurában, hogy e hatalmas energiát használja mindenkivel szemben. Ő nem állhat meg, nem bukhat le, meg kell szereznie a grófnőt, mert azt gondolja, hogy az az aranykapu, amin keresztül be lehet lépni az arisztokráciába – árulta el a darab főszereplőjéről a rendező. – Megpróbál felnőni a problémához. Olyan, mint egy csecsemő. Gyermekkorában kimaradt, most pedig szívni akar magába, tanulni, felülre vágyódik és megpróbál megfelelni és beilleszkedni abba a társadalmi helyzetbe, amibe került.
– A feleség átlátja az egész helyzetet, hogy Jourdaint kihasználják. Szerintem mindkét karakternek vannak igazságai – véli a Jourdain feleségét megformáló Sebők Maya. – A férj azzal jön, hogy mi a probléma azzal, hogyha valaki többre vágyik, Jourdainné pedig az eseményeket, körülményeket vizsgálva próbálja jó útra téríteni férjét.
SZTEinfo – Szöveg és fotó: Újvári Gréta
Korábban írtuk:
A Szegedi Szabadtéri Játékok 2020 nyári produkcióiról: