„Talpra magyar, hí a haza…!” Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emblematikus versének, Petőfi Nemzeti dalának sorait a 170 éve elhunyt „márciusi ifjú”, a joghallgató Vasvári Pál mellszobrának is helyet adó egyetemi épületben szavalták, rögzítették videóra az SZTE ÁJTK hallgatóiból álló Pro Jure Egyesület tagjai.
Petőfi Sándor forradalmi költeményét, a Nemzeti dalt szavalva köszöntötték a március 15-i nemzeti ünnepet a szegedi joghallgatók. A Pro Jure – Egyesület a Szegedi Joghallgatókért szervezet 6 tagja a Szegedi Tudományegyetem Dugonics téri épülete dísztermében rögzítette a szavalat-folyamot.

– Videókkal, és más formában is próbáljuk felkelteni a hallgatók érdeklődését. Az interneten is igyekszünk megnyilvánulni. Így ér el a legtöbbeket a leggyorsabban a hangunk. Például slam poetry-t írt az egyikünk és közzétettük a honlapunkon tavaly 1956. október 16-ra és 23-ra emlékezve és emlékeztetve – fogalmaz Horváth Kornél. A Pro Jure – Egyesület a Szegedi Joghallgatókért szervezet elnöke kiemelte: az 1848-49-es, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc emléke és hősei előtt rendre tisztelegnek az évfordulókon. – Mindkettő történelmi fordulópont fókusza a magyar összetartozás és a nemzeti szellem… Mindkét évfordulón a forradalmainkat ünnepeljük…
–… Ráadásul mindkét történelmi esemény kapcsolódik Szegedhez – veszi át a szót dr. Pászka Imre Ágoston PhD-hallgató. – 1956 követeléseit a szegedi egyetemen fogalmazták meg, az itt megalapított MEFESZ nagygyűlésén. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején pedig egy ideig Szeged az ország fővárosaként is működött.

Az idén 100 éve Kolozsvárról száműzött egyetem jogi kara Szegeden annak a Dugonics téri épületnek a második emeletén talált első otthonára, ahol a mai joghallgatók Petőfi-verset szavaltak március 15. alkalmából. A versmondók egy csoportja megállt egy pillanatra a 170 éve az 1848-49-es forradalom és szabadságharc közdelmeiben életét vesztő egykori joghallgató, Vasvári Pál mellszobra előtt, az SZTE Dugonics téri épülete előcsarnokában.
– Egyesületként kilépünk az egyetem falain kívül is: a 1848-as és az 1956-os forradalom ünnepén rendszeresen részt veszünk a szegedi koszorúzási ünnepségen – hangsúlyozza a Pro Jure marketing szekciójának vezetője, Móczár Dóra. – A nem egyoldalú információközlést jelentő előadások után megmozgatjuk a hallgatókat szakmai programokkal is. Így például a joghoz kötődő intézmények meglátogatásával. Számtalan skillt fejleszt bennünk az egyesületi munka, szaktekintélyekkel találkozhatunk és beszélgethetünk, megtanulhatunk szervezni, életszagúvá tenni az egyetemista létet.
– A programjaink elsősorban szegedi joghallgatóknak szólnak, de nem csak Szegeden – folytatta a négy éve alakult szervezet elnöke. – Joghallgatóként szívügyünk, de kötelezettségünk is a nemzeti értékek őrzése és továbbvitele.
A Föltámadott a tenger… című Petőfi-költeményt a tavalyi március idusán úgy szavalták az SZTE hallgatói, hogy szelfiként rögzítették a versszakokat, majd ezeket összeillesztették és a legnagyobb közösségi hálón hozzáférhetővé tették.
A 2019. évi március 15. ünnepen a Pro Jure – Egyesület a Szegedi Joghallgatókért szervezet 6 tagja – Kálmán Zsófia, dr. Pászka Imre Ágoston, Móczár Dóra, Ádám Benedek, Horváth Kornél – szavalja Petőfi Sándor Nemzeti dal című költeményének egy-egy részletét. A videót Kárász Kata készítette. A Petőfi-versből mndenki választott egy-egy saját versszakot, amelyet elmondott abban a épületben, ahol egykor az SZTE jogi kara működött és ahol a forradalmár egyetemista, Vasvári Pál mellszobra áll, alatta a fölirat: „Az 1848-as egyetemi ifjúság vezérének büszke megemlékezéssel az egyetemi ifjúság. 1948. március 15. Előre a népelem és az ifjúság egységéért”.
SZTEinfo – Ú. I.
Fotók: Bobkó Anna, Ú. I.
Korábban írtuk:
Március 15.: a ’48-as forradalom és szabadságharc nyitánya, a magyar sajtó ünnepe