Vörös Zsuzsanna, öttusázó olimpiai bajnok hallássérült kisfián segítettek az SZTE Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika orvosai. Áron a Magyarországon elérhető legmodernebb beszédprocesszort kapta meg, így hamarosan megtanul beszélni is.
Vörös Zsuzsanna, olimpiai bajnok öttusázó, kisfia, Áron születésekor, 2015-ben vette észre, hogy valami nincs rendben gyermeke hallásával, gyanúja 2017 augusztusában beigazolódott. Kiderült, hogy Áron súlyos hallássérült. Szeptembertől hallókészüléket kapott, amit egy éven keresztül hordott, de hamar kiderült, hogy a legnagyobb teljesítményű hallókészülék sem nyújt számára elegendő támogatást a hallás-, nyelv- és beszédfejlődéshez. A szülők megoldást kerestek a kisfiuk problémájára.
Képgaléria a sajtótájékoztatóról.
Idén júliusban a Szegedi Tudományegyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján, Prof. Dr. Rovó László egy operáció során, kétoldali cochleáris implantációt végzett el. Magyarországon Áron az első, aki a napjainkban elérhető legmodernebb beszédprocesszort kapta meg. Közel egy hónap gyógyulási szakasz után augusztus közepén történt a készülékek bekapcsolása.
– A cochleáris implantáció nem újszerű Magyarországon. A hazánkban elérhető szűrőrendszer lehetővé teszi, hogy a lehető legfiatalabb korban kiszűrjék a hallássérülteket. A műtét egy minimálisan invazív eljárásnak számít, nincs szükség varratszedésre, betegbarát megoldásról van szó. Minél kisebb a gyermek, annál könnyebb elvégezni a műtétet. A beavatkozás mindkét oldalon elvégezhető, két- három centiméteres vágást ejtünk, majd bevezetjük az eszközt, és teszteljük működését. A beavatkozás a szövődmények tekintetében sem súlyosabb, mint egy mandulaműtét – fogalmazott Rovó László professzor.
– A készülék kisebb és könnyebb, mint az eddigiek, vízi sportolás során is használható és kompatibilis iPhone-nal, ami a szülők számára nagyon nagy segítséget nyújt. Folyamatosan ellenőrizni tudják a készülék állapotát, hogy mennyit hordta gyermekük, szabályozhatják a hangerőt, a beszédkörnyezetnek megfelelően, programokat válthatnak, a beépített GPS-nek köszönhetően pedig könnyen megtalálják a készüléket, ha erre lenne szükség – részletezte a készülék előnyeit Terman Tibor.
SZTEinfo
Fotó: Bobkó Anna