Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
Eurorégiós műsort készítenek a szegedi, a temesvári és a szabadkai rádiósok. A magyar, román és szerb nyelvű műsor legutóbbi adásában beszámoltak a Szegedi Tudományegyetem és a Temesvári Nyugati Egyetem kapcsolatairól is. A DKMT Eurorégió életét három különböző, 3-4 nyelvű internetes hírportálon is nyomon követik.
A szegedi és temesvári rádiósok 1997-től készítik együtt az Európa hullámhosszán című, eurorégiós műsort magyar és román nyelven. 2001-től közösen a Szabadkai Rádióval, illetve a pécsi szerb nemzetiségi szerkesztőséggel, elindították az Európa hullámhosszán harmadik, szerb nyelvű adásait is. A kéthetente jelentkező, 55 perces magazinokat saját FM, illetve középhullámú frekvenciáikon sugározzák a Dél-Alföld, a Bánság és a Vajdaság területén.
A Duna-Körös-Maros-Tisza (DKMT) Eurorégió területén mintegy 5,5 millióan élnek, nagyjából egyenlő arányban magyar, román és szerb anyanyelvű emberek.A cél, hogy a hármashatár térségében lévő eurorégió polgárai a saját nyelvükön jussanak az európai és regionális együttműködésről szóló információkhoz.
A műsorkészítők európai ügyekben jártas magyar, román és szerb újságírók-szerkesztők, akik képzettségüket nemzetközi továbbképzéseken – Budapesten, Párizsban és Brüsszelben – szerezték meg. 2000-ben a műsor különdíjat kapott az Ungváron rendezett „Szülőföldem” elnevezésű, nemzetközi rádiós versenyen, 2002-ben Romániában „Herkules-díjjal” tüntették ki, a régió értékeinek képviseletéért.
Az adások a határtérség közéleti, gazdasági, kulturális és civil kapcsolatairól, a határon átnyúló együttműködésekről adnak hírt. A műsorok egyik fontos és gyakran visszatérő témája a régió egyetemeinek, felsőfokú intézményeinek kapcsolata, a kutatás és oktatás terén elért közös eredmények.
A legutóbbi adásban a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese, Pál József is megszólalt abból az alkalomból, hogy a Temesvári Nyugati Egyetemen tett látogatást. Az interjú itt külön is meghallgatható:
*
A DKMT Eurorégió életéről rendre beszámol az SZTE MédiaCentrum három eurégiós médiapartnere – a Triplex Regio Net, az ERIC (EuroRegional Information Cenre of DKMT), az ERNA (Euro-Regional News Aggregator) – is.
A Triplex Regio Net-ről elérhető a szabadkai, temesvári és a Magyar Rádió élő (részben szegedi) adása, sőt: a magyar, román és szerb nyelvű online lap külön Tudomány és Egyetem rovattal is rendelkezik.
A 3 (szabadkai, szegedi, temesvári) város rádiósainak műsorai ugyancsak elérhetőek a magyar, román, szerb és angol nyelven híreket közlő ERIC-ről. Az itteni cikkek közül külön rovattal rendelkezik – többek között – az Egyetem, az Ifjúság, a Tudomány.
Az ugyancsak 4 nyelven hírfolyamot közlő ERNA szintén külön rovatot szán az Egyetemnek, a Tudománynak.
A 3 eurorégiós médium örömmel fogadja az SZTE híreit, gyakornoki lehetőséget biztosít a szegedi egyetemistáknak.