Bezár

Hírarchívum

Glattfelder és az egyetem – kiállítás a TIK-ben

Glattfelder és az egyetem – kiállítás a TIK-ben

2014. május 12.
2 perc

Az SZTE TIK átriumában nyílik tárlat 2014. május 13-án Glattfelder Gyula egyetemmel kapcsolatos püspöki munkássága címmel.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

80 éve avatták a szegedi egyetem díszdoktorává Glattfelder Gyula csanádi püspököt. A jubileum alkalmából közösen dolgozta föl az SZTE Klebelsberg Könyvtár, az Egyetemi Levéltár és a Szeged-Csanádi Egyházmegyei Levéltár Glattfelder Gyula egyetemmel kapcsolatos püspöki munkássága dokumentumait. 2014. május 13-án, kedden 15 órakor az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ átriumában nyílik a főpásztor életéből kevéssé ismert tényeket is felszínre hozó tárlat. A kiállítás megnyitóján köszöntőt mond: Keveházi Katalin főigazgató. A Glattfelder-tárlatot az érdeklődők figyelmébe ajánlja: Szabó Gábor rektor és Kiss-Rigó László megyéspüspök.

 

Dr. moóri Glattfelder Gyula a Csanádi Egyházmegye karizmatikus püspöke volt 1911-1943 között. A trianoni békeszerződés után is Temesvárott maradt. Ám a feszült politikai helyzet miatt 1923. február 17-én az Apostoli Szentszék új csanádi püspöki székhelyként Szegedet jelölte ki. A püspök 1923. március 25-én jött Szegedre, ahol intézmények sorát hozta létre, hogy Szeged valódi egyházmegyei székhelyként működhessen. Az újszegedi Szent Imre kollégiumot 1926-ban alapította meg. Glattfelder püspök és Klebesberg kultuszminiszter együttműködéseként megépült a szegedi Fogadalmi templom, amelyet 1930. október 24-én szenteltek fel. Ekkora épület fel a püspöki hivatal székháza, a papi szeminárium, a Hittudományi Főiskola, valamint 80 egyetemistának a Szent Imre Kollégium. Püspökként a szegedi diákegyesületeket, a Délvidéki Ifjúság című diáklap megjelenését, és a szegedi egyetemi diákegyesület történetét földolgozó monográfia megjelenését is támogatta. „A szegedi egyetem valóban nem is sejti azt, hogy mit köszönhet Csanád püspökének” – írta Szily Kálmán államtitkár 1933-ban.

 

Glattfelder püspök megkülönböztetett figyelmet fordított az egyetemi ifjúságra: négy katolikus egyetemi kollégiumot alapított és működtetett (Buda, Pest, Sopron, Szeged), rendszeresen tartott lelkigyakorlatokat az ifjúság számára, különféle katolikus diákszervezetek patrónusa volt. Glattfelder püspököt a szegedi (1934. február 9-én), majd a budapesti egyetem is díszdoktorává avatta.

„Az egyetem az egész nemzetért, az egész emberi társadalom nagy érdekeiért és eszméiért él és működik” – írta 1934-ben.

A város fejlesztéséért 1935. május 13-án Szeged díszpolgárává választották Glattfelder Gyulát.

 

A főpásztornak a szegedi egyetemhez kötődő kapcsolatait földolgozó kiállítást rendezte: Szaplonczay Miklósné, Gausz Ildikó és Vajda Tamás.


Glattfelder-plakat

 

SZTEinfo

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    feb
    3
    SZTE BBMK Fricsay Ferenc Hangversenyterme (Szeged, Tisza Lajos krt. 79–81.)
    18:00 - 19:00
    SZTE BBMK Fricsay Ferenc Hangversenyterme (Szeged, Tisza Lajos krt. 79–81.)
    18:00 - 19:00
  • *
    feb
    8
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00

Kapcsolódó hírek