A tudomány és művészet terén alkotó fiatalokat díjazták

2013. december 02.

November 29-én tartották az MTA Szegedi Akadémiai Bizottsága és „A Tudomány Támogatásért a Dél-Alföldön” Alapítvány közös díjátadóját, melynek során a kiemelkedő kutatást végző fiatalokat ismerték el.

Ünnepélyes keretek között, a Magyar Tudomány Ünnepe szegedi programjainak zárásaként a Szegedi Akadémiai Bizottság székházában adták át azokat a dicsérő okleveleket, amelyekkel „A Tudomány Támogatásért a Dél-Alföldön” Alapítvány pályázatán kiemelkedő munkát benyújtó, PhD előtt álló hallgatókat jutalmazták.

dekany imreAz alapítvány több mint tíz éve áll fenn, és évente egyszer, a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva díjátadó keretében elismeri a legkiválóbb eredménnyel rendelkező fiatal kutatókat. A pályázók beadványait komoly szakmai zsűri értékeli, külön-külön tudományos szempontok szerint pontozza azokat. A kiválasztott pályamunkák közül a legjobb hármat díjazzák, ám az összes többit is elismerő oklevéllel jutalmazták. – A fő célunk, hogy a Szegedi Akadémiai Bizottság támogassa azokat a fiatalokat, akik a doktori tanulmányaik végén járnak. Az elismerésen túl pedig szeretnénk népszerűsíteni PhD-fokozat megszerzését is – mondta Dékány Imre, a SZAB elnöke.

Idén a három már jól ismert kategória (Természettudományok, Élettudományok, Társadalomtudományok) mellé a szervezők egy negyediket is beemeltek. A Művészetek kategóriában viszont, ellentétben a többivel, nem három, hanem egyetlen helyezettet emeltek csak ki. – Magam is művészetpártoló vagyok, és hiányoltam, hogy a SZAB épületében csak a „tiszta” tudományok kapnak helyet. Emiatt is támogattam, hogy a művészek közösségét is behozzuk az Akadémia falai közé – jegyezte meg az új kategória kapcsán Dékány Imre. A döntés sikerességét mutatja, hogy rengeteg pályamű érkezett ebben a témában, amelyeket meg is lehetett tekinteni az épület földszintjén.

A díjátadón a három „dobogós” helyezett névsorát Dékány Imre és Mészáros Rezső, az alapítvány elnöke hirdette ki. Bár aznap csupán csak okleveleket tudtak átadni, Dékány Imre sietett leszögezni, hogy amint megérkezik a beígért támogatás, a legjobbaknak szerény pénzjutalmat is biztosítanak. A jelen lévő ifjú kutatóknak azonban sokkal többet számított a gesztus, hogy értékelték és elismerték az erőfeszítéseiket.

– Nagyon örülök annak, hogy megdicsérték a munkámat, amivel igen sokat dolgoztam. Ez persze nem csak az én érdemem, sokan segítettek: a témavezetőim, akik a laborban dolgoztak. Amiatt is örülök, mert az egyetemen még nem kaptam ilyen kitüntető oklevelet, és ez nagyon jólesik – válaszolta kérdésünkre Gróf Ilona, akit a Természettudományok kategóriában kapott dicsérő oklevelet.

Szab_dijatado_galeria
A tudomány és művészet terén alkotó fiatalokat díjazták - GALÉRIA

A 2013-as pályadíjak díjazottjai:

Természettudományok:

1. Harazin András (Biológia Doktori Iskola) – Vér-agy gát változások ornitinnel kiváltott akut hasnyálmirigy gyulladásban

1. Tóth Ildikó (Fizika Kémiai és Angyagtudományi tanszék) – Magnetit nanorészecskék előállítása és felületmódosítása polianonos védőréteggel

3. Fejes Ildikó (Természeti földrajzi és Geoinformatikai Tanszék) – Talajvíz-minőségi és mennyiségi monitoring városi környezetben, Szegeden

Élettudományok:

1. Kiss Tivadar (Farmakognóziai Intézet) – Az Aconitum napellus subsp. firmum növénykémiai vizsgálatának farmakológiai és kemotaxonómiai perspektívái

2. Török Rita (Neurológiai Klinika) – A D-vitamin receptor gén polimorfizmusainak vizsgálata Parkinson-kóros betegeken

3. Farkas Katalin (Dermatológiai Kutatócsoport) – Monogénes bőrbetegségek genetikai háttere

Társadalomtudományok: