Bezár

Hírarchívum

MTA_Akademiai_Ifjusagi_Dijat_kapott_Vida_Gyorgy_az_SZTE_GTK_oktatoja

MTA Akadémiai Ifjúsági Díjat kapott Vida György, az SZTE GTK oktatója

MTA Akadémiai Ifjúsági Díjat kapott Vida György, az SZTE GTK oktatója

2023. március 08.
5 perc

Dr. Vida György „A regionális egyenlőtlenségek különböző aspektusai Magyarországon” című pályamunkájáért az MTA Akadémiai Ifjúsági Díjában részesült. Az Akadémiai Ifjúsági Díj története 1972-ig nyúlik vissza, célja a tudományos élet területén dolgozó 35 évnél fiatalabb kutatók szakmai munkáját elismerje. A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar Közgazdaságtani és Gazdaságfejlesztési Intézet Gazdaság- és Vállalkozásfejlesztési Szakcsoport egyetemi adjunktusát legújabb kitüntetése kapcsán kérdeztük.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

– Mit jelent Önnek a kitüntetés?

– Fontos szerintem, hogy a fiataloknak legyen arra lehetősége, hogy a kutatói és oktatói pályán maradjanak. A tudománynak van egy kihívása, hogy a fiatalok vigyék a méltán híres hagyományokat, a mai világban ez különösen fontos. Számomra ez a díj azt üzeni, hogy a fiatal kutató jó úton halad a tudományos pályán, ezért nekem külön öröm, hogy elnyertem ezt a díjat. Nagyon büszke vagyok a díjra, de mivel ez egy csapatmunka, külön köszönöm azoknak a kollégáknak, akikkel közösen dolgozhattam és kutathattam, valamint a családomnak, akik a nehéz órákban is biztos hátteret nyújtottak. Külön köszönet illeti ebben az elismerésben Prof. Dr. Lengyel Imrét, aki arra kapacitált, hogy bátran pályázzak. A Szegedi Tudományegyetemet csak én képviseltem a fővárosban, ami emeli a díj jelentőségét számomra.

MTA_Akademiai_Ifjusagi_Dij_kiosztasan

MTA Akadémiai Ifjúsági Díj kiosztásán Fotó: MTA Kommunikáció

– A regionális gazdaságtan, regionális gazdaságfejlesztés, helyi gazdaság- és vállalkozásfejlesztés, választási földrajz, turizmusföldrajz területén elért, nemzetközileg is elismert eredményei, különleges gondolkodásmódot igényelnek. Milyen jelentősége van e területeknek az életében?

– A tudományos irányultságom kialakulása a társadalomföldrajzzal indult, ezután a regionális gazdaságtan, a közgazdaságtan és a turizmus térbelisége kezdett érdekelni. Elmondható, hogy a világlátásomban a térbeliség különböző megközelítései vannak központi helyen, mindig érdekeltek a területi egyenlőtlenségek formái, mint a társadalmi, oktatási, jövedelmi, politikai aspektusok. A kutatásban és oktatásban jelenleg a regionális tudománnyal foglalkozom, ez a gazdaság és a térbeliség metszete. Témaköreim a regionális gazdaságtan és a versenyképesség kérdései, a választások térbelisége, és a turizmus területi mintázatai. E kérdések elemzésének gyakorlati haszna is van, hiszen mondjuk a forgalom és elhelyezkedés szempontjából nem mindegy, hogy a TIK Campus felőli részén vagy a másik oldalán nyitunk-e meg egy kávézót. Ami ezeket a szerteágazó témaköröket összekapcsolja, az a területiség és a területi egyenlőtlenségek különböző megjelenési formái. A vágyam, hogy ezeket a folyamatokat jobban megértsük és az egyenlőtlenségeket a szakpolitika eszközeivel idővel csökkentsük.

Dr._Vida_Gyorgy_az_SZTE_GTK_oktatoja

Dr. Vida György az SZTE GTK oktatója Fotó: Vida György

– Mennyire nehéz a tapasztalt egyenlőtlenségektől elvonatkoztatni pihenés vagy nyaralás során?

– Nem lehet ezt a nézőpontot kikapcsolni, de nem is hiszem, hogy ez rossz. A diákoknak is azt tanítjuk, hogy legyen kritikai gondolkodásuk, és szemléljék a világot valamilyen összefüggésrendszerben. Ha elmegyek egy bizonyos helyre, akkor sokszor szóba elegyedem a vendéglátóssal, és rákérdezek, hogyan érzi magát és milyen a piaci helyzet, milyen küzdelmei vannak. Sokszor érzem, hogy ami engem őszintén érdekel, az számukra nagy öröm, mert ezt nem sokszor kérdezik meg tőlük, ezért szívesen mesélnek. Erre bíztatom a hallgatókat is, hogy őszintén érdeklődjenek, ami akkor a legkönnyebb, ha az embernek tényleg szívügye egy téma.

– Hogyan látja a turizmusföldrajz alakulását a COVID és a háború helyzetét, a kutatási területe fényében?

– Nehéz lehetett ez az időszak a turizmus szektornak. A jelenlegi geopolitikai konfliktus pedig ezen nem könnyített, sőt. Egyik oldalról óriási sokk volt, mert nagyon sok, főként kisvállalkozónak és alkalmazottnak kellett átgondolnia, hogy a szakmában marad-e vagy sem. Viszont sok esetben a válságok egyfajta lehetőséget is rejtenek magában. Aki a félelem és dermedtség helyett a válság alatt építkezett, beruházott, toborzott és fejlesztett, vakon bízva a szakma jövőjében, arról azt hiszem kimondhatjuk, rendkívül sikeres lehet a jövőben. Úgy vélem, hogy azok, akik a megfelelő módon tudtak erre a válságra reagálni, jó visszajelzést nyújtottak a hazai gazdaság számára is. Tanulságos időszak volt. Számomra mindig is fontos volt, hogy támogassuk a helyi kisvállalkozókat, hogy igenis fogjanak össze és fejlődjenek. Ennek érdekében a turizmus szak hallgatóival videót és interjút készítettünk Szeged néhány vállalkozójával arról, hogy számukra, melyik volt az a stratégia, amelyikkel átvészelték ezt a nehéz időszakot, és amelyiket érdemes megismerni és továbbadni.


Ezzel is szerettünk volna közösfelületet biztosítani a turizmus-vendéglátás szak hallgatói és a helyi vállalkozók számára.

– Ha épp nem a hivatásának, szakmájának él, mivel foglalkozik szabadidejében?

– Szabadidőmben a numizmatikával és a tőzsdei részvények elemzéssel foglalkozom, mondhatni ez egyfajta szakmai ártalom. Szabadidőmben, ha az időm engedi, akkor szeretek segíteni a szüleimnek és szeretek a családommal, feleségemmel lenni. Én a szentesi tanyavilágból származom és úgy vélem, hogy a kutatás mellett a gyakorlatban is fontos, hogy a térségi elemeket lássuk, és az ott élő embereket megértsük. Kifejezetten büszke vagyok a gyökereimre, mindig is inspirált ez munkám során.

Dr._Vida_Gyorgy

Dr. Vida György a díjjal a kezédben Fotó: Vida György

– Akkor a regionális szemlélet már a gyerekkortól átitatta a mindennapokat?

– Az elhelyezkedésből adódó érdeklődés már kiskorom óta megvolt. Mindig arra kerestem a választ, hogy miért másabb a városközpont, mint mondjuk a tanya, vagy hogy itt milyenek az emberek és a gazdasági folyamatok. Végigjártam a települési hierarchiát a szentesi tanyavilágból, a mezőváros Szentesen és Csongrádon át eljutottam a Szegedi Tudományegyetemre, amelyet évekkel később büszkén képviseltem Magyarország fővárosában Budapesten, ahol a díjat átvettem.

– Mit üzenne a hallgatóknak, hiteles fiatal kutatóként?

– Én a szüleimnek nagyon sokat köszönhetek, és úgy vélem, hogy mindenkinek a maga ereje az, hogy mit kezd azzal, amit gyerekként kap. Sok esetben a statisztika és társadalmi berendezkedésünk azt mutatja, hogy a szegényebb vidéki fiatalok előtt egyre nehezebb a társadalmi mobilitás és felemelkedés, de remélem, hogy az én példám hozzájárul ahhoz, hogy ezt a statisztikát tudjuk javítani. A hallgatóknak azt üzenem, hogy van értelme küzdeni és dolgozni. A családi háttér büszkeség, ad egyfajta szemléletet, hogy a munkának igazán nagy becsülete van. Tegyenek meg mindent a céljük érdekében, mert megéri, a kitartó munka édes gyümölcsöt terem.

 

Kovács-Jerney Ádám

Borítókép: MTA Akadémiai Ifjúsági Díjat kapott Vida György, az SZTE GTK oktatója Fotó: SZTE GTK

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek