Fénnyel kísérletezhettek a Déri Miksa szakközépiskola és Szakiskola diákjai az Agórában. A rendhagyó fizikaórát az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék munkatársai, Molnár Miklós és Tóth Zsolt tartották.
A Szent-Györgyi Albert Agóra (www.agoraszeged.hu) Szeged új közösségi tereként különböző lehetőségeket kínál az iskoláknak tematikus hetek, projektnapok, rendhagyó tanórák és más programok megvalósítására, többek között a természettudományos oktatás és ismeretterjesztés területén is. Az intézmény állandó jellegű bemutatóterei (Informatikatörténeti Kiállítás, MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Látványlaborja) mellett március második felétől - időszakos jelleggel - rendhagyó fizikaórákra is várják a diákokat a Szegedi Tudományegyetem fenntartásában lévő Informatórium területén.
Szabadkáról is érkeztek diákok
A foglalkozásokon az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék munkatársai kísérletes bemutatókat tartanak optikai, fotonikai témakörökből (színkeverés, polarizáció, színképek, optikai távközlés, infravörös és UV-sugárzás). Ezeket a tanulók óra végén ki is próbálhatják. - Az ingyenes foglalkozások célja, hogy olyan kísérleteken keresztül értsék meg a diákok a fény tulajdonságait, amelyeket iskolai tanórán, idő- és eszközhiány miatt, jellemzően nem mutatnak be - tudtuk meg Kopasz Katalintól. A rendezvénysorozat egyik szervezője elmondta: az első rendhagyó fizikaórákat március végére hirdették meg, elsősorban középiskolások számára. Az időpontok nagy része a kiírás után néhány napon belül betelt. Több osztály érkezett a Déri Miksa Szakközépiskola és Szakiskolából, de a fizikusok fogadtak érdeklődő csoportot az SZTE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumból, a Kossuth Zsuzsa Szakközépiskolából és a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnáziumból is. Március 22-én pedig egy határokon átívelő együttműködés kapcsán egy 80 fős szabadkai diákcsoport és kísérőik is megnézték a látványos kísérletes bemutatót.
Március 25-én a Déri Miksa szakközépiskola és Szakiskola diákjai kísérletezhettek a fénnyel az Agórában. A rendhagyó fizikaórát az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszék munkatársai, Molnár Miklós és Tóth Zsolt tartották.
Izgalmasabbá tehető a tananyag
- A látottak hasznosan illeszkedtek a tananyagba. A spektroszkópiát és a színkeverést éppen most vesszük. Itt azonban több eszköz áll a rendelkezésünkre ezek szemléltetésére – hallottuk Varjasné Balla Edittől, a Déri Miksa Déri Miksa Szakközépiskola és Szakiskola pedagógusától. A diákoknak nagyon tetszett a foglalkozás. – A legjobbak azok a kísérletek, amiket itt megtanultunk, de otthon is el tudjuk végezni – mondta Kovács Zsolt 11. osztályos tanuló.
Legközelebb várhatóan májusban és júniusban tartanak majd rendhagyó fizikaórákat az Agórában. Az időpontokról és a jelentkezés módjáról az intézmény honlapján és programfüzeteiben tájékozódhatnak az érdeklődők, valamint a tanároknak és iskoláknak eljuttatott egyetemi hírleveleken keresztül.
A rendhagyó fotonikai bemutatók a DEAK Kooperációs Kutatási Nonprofit Zrt. kezelésében megvalósuló, „Hétköznapi tudomány” című TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0058 számú pályázat keretein belül zajlanak.
SZTEinfó
|
A rendhagyó fizika órán készült képek itt megtekinthetők |