Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar oktatóinak elmúlt évben megjelent köteteit mutatták be a Jogi Kari Könyvünnepen június 27-én.
– Az immáron hagyományossá lett könyvünnep valóban ünnep, és bemutatkozás is egyben a szerzőnek, a műnek. Szép visszatekintés és összegzés arra vonatkozóan, hogy az elmúlt egy évben ezek a művek is napvilágot láttak – fogalmazott köszöntőbeszédében Szabó Imre, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja. A Jogi Kari Könyvünnepet idén harmadik alkalommal rendezték meg Karsai Krisztina, az SZTE ÁJTK közkapcsolati dékánhelyettesének ötlete nyomán. A rendezvényen minden évben hagyományosan a kar oktatóinak elmúlt esztendőben megjelent köteteit mutatják be, hármat külön recenzióval.
Recenzió három kötetről
– Korábban szórványos könyvbemutatókat tartottunk, de úgy éreztük, ez szétforgácsolja az érdeklődést, ezért döntöttünk az évente egyszer megrendezett könyvünnep mellett – hallottuk Karsai Krisztinától, aki elmondta: a három kiemelt kötet kiválasztásakor törekedtek arra, hogy különböző jogterületekről szóljanak. Elárulta: általában olyan kollégákat kérnek fel a recenzió megtartására, akik nem az SZTE oktatói, így objektív mércén keresztül mutatják be a könyveket.
A kötetek kiválasztásakor több szempontot is figyelembe vesznek a szervezők. Paritást próbálnak biztosítani a közjog, a magánjog és a történeti jogtudományok vagy egyéb határterületek között. Igyekeznek bemutatni a tapasztalt, nagynevű professzorok munkáit, de pályakezdő kollégákat is választanak, hogy a lehetőséggel bátorítsák őket, és megerősítsék abban a tudatban: érdemes volt a kötetért dolgozniuk.
Terítéken Molnár Imre, Fantoly Zsanett, Ember Alex Frigyes munkái
Ez alkalommal Molnár Imre „A locatio conductio a klasszikus kori római jogban” című kötetét Sáry Pál, a Miskolci Egyetem docense mutatta be. Molnár Imre a kar egyik legelismertebb alakja, emeritus professzora. Közel öt évtizede tanít a Szegedi Tudományegyetemen. Szakterületén, a római jogban pedig európai hírű tudós. Sáry Pál hosszan méltatta a kötetet, és minden kollégáját arra buzdította, hogy olvassa el.
Fantoly Zsanett a Büntetőjogi Tanszék docense. A büntetőtárgyalási rendszerekkel kapcsolatban folytatott jog-összehasonlító kutatást, ennek az eredményeit publikálta „A büntető tárgyalási rendszerek sajátosságai és a büntető eljárás hatékonysága” című könyvében, melyről Hack Péter, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem egyetemi docense beszélt.
|
Betűvetésben termékenyek a jogi kar oktatói - GALÉRIA |
Ember Alex Frigyes a Munkajogi Tanszék docense. A közelmúltban szerezte meg a tudományos fokozatát. Doktori disszertációját dolgozta fel, így jelent meg „Az üzemi baleset” című monográfia. Ember Alex Frigyes a munkajog és a szociális jog témakörben dolgozik. Mivel ezeken a területeken nem igen jelennek meg hasonló könyvek, a kar munkatársai nagyon büszkék a kötetre, melyet Kun Attila, Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető egyetemi docense méltatott.
Angol nyelvű kiadványok, olvasmány CD-n
A kari társalgóban felállított polcon közel ötven kötetet mutattak még be a szervezők. A munkák a polgári jogtól a büntetőjogon át a nemzetközi jogig sok témakört érintenek. Van köztük tankönyv, példatár, tanulást segítő fogalomtár, monográfia, esetgyűjtemény, joggyakorlat-elemzés, tanulmánykötet, konferenciakötet. Érdekesség, hogy idén angol nyelvű könyveket és CD formátumú olvasmányt is kiadtak a jogi karon.
A köteteket a kar kabinetjében és a szegedi könyvesboltokban is megvásárolhatják az érdeklődők.
Bobkó Anna