Július 7-én tartotta diplomaosztóit az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara, a 11 órás alkalmon a korábbi évek hagyományaihoz híven idén is átadták a Sófi-alapítvány ösztöndíjait – az alapítvány díszvendége idén Szörényi Levente zeneszerző, előadóművész volt.
Hernádi Klára, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar dékánja az ünnepségen kiemelte, a kitüntetések kiosztása minden kar életében jelentős eseménynek számít, mert jó tudni, hogy a szorgalom és a tehetség nem marad észrevétlen. Discipuli Pro Universitate Díjat vehetett át Szilágyi Árpád és Bali Krisztina. Pro Facultate Díjjal ismerték el Toldi József tanszékcsoport-vezető egyetemi tanár, a TTIK Tudományos Díját Nagy Gábor egyetemi docens, Smausz Kolumbán Tomi tudományos munkatárs, Jelasics Márk tudomány főmunkatárs, Kónya Zoltán tanszékvezető egyetemi tanár és Tamás Gábor egyetemi tanár tevékenységét. A 11 órás ünnepségen Lévai Balázs László, Samu Gergely Ferenc és Szabó Renáta Sófi-ösztöndíjas hallgatók a Kar Kiváló Hallgatója Díjat is átvehették.
A kari kitüntetések után az SZTE Tehetségpont keretében működő Sófi-alapítvány öt fődíjasát és biológus konferenciájának két győztesét köszöntötték. Az alapítvány díszvendége, a Kossuth- és Erkel-díjas Szörényi Levente elmondta, megtisztelő volt számára a Sófi-alapítvány felkérése. Az ünnepségen arról is beszélt, több szálon is kötődik a városhoz, gimnazistaként itt debütált osztálytársai körében az egyik padon, valamint Szegednek köszönheti házasságát és fiát is. A www.u-szeged.hu-nak azt is elmondta, az ő pályája kezdetén sem volt egyszerű a tehetségek boldogulása. – Más világ volt akkor, az embernek meg kellett küzdenie a sikerekért, nemcsak a közönség előtt kellett érvényesítenie a tehetségét, a képességeit, hanem a „hivatalosság” előtt is – utóbbi volt a nehezebb – tudtuk meg a zeneszerzőtől. A díjátadó egyébként több szempontból is kötődött az az István, a király című rockoperához, mely idén augusztusban ünnepli 30 éves jubileumát. Szörényi Levente zeneszerző mellett az egyik fődíjat Herczeg Tamás, a Szegedi Szabadtéri Játékok igazgatója adta át. Az ünnepségen a Társulat tehetségkutatóból ismert Simon Boglárka, a kar korábbi kémia szakos hallgatója énekelt részleteket a rockoperából.
Sófi József, a Sófi-alapítvány létrehozója elmondta, idén – a biológus és az összegyetemi pályazatokat együtt számítva – 120 pályázó indult az ösztöndíjakért, a kuratórium egy komplex értékelési rendszerrel dönt, ebben objektív pontszámok és a szaktekintélyek véleménye játszik szerepet. Az eddigi díjazottak későbbi eredményei is azt igazolják, jó helyre kerül a támogatás. A Sófi-alapítvány eddig 12 millió forint ösztöndíjjal ismerte el az egyetem tehetséges hallgatóinak teljesítményét, az idei pályázatok értékelése után egymillió-négyszázötvenezer forint ösztöndíjjal jutalmazta az egyetem 12 hallgatójának (5 fődíjas, 5 különdíjas, 2 biológus) kimagasló tudományos és tanulmányi eredményeit. A biológus ösztöndíj-konferencián a mesterképzés kategória győztese Szabó Renáta, a doktorandusz kategória legjobbja pedig Walter Fruzsina lett. Az összegyetemi pályázat fődíjasait is július 7-én köszöntötték: Baranyai Tamás hatodéves orvostanhallgató, Kormányos Attila másodéves vegyész mesterszakos hallgató, Kovács Viktória elsőéves gitárművész mesterszakos hallgató, Lévai Balázs másodéves programtervező informatikus mesterszakos hallgató és Samu Gergely másodéves vegyész mesterszakos hallgató.
|
TTIK diplomaosztó - GALÉRIA |
A diplomaosztón Hernádi Klára a végzősöknek úgy fogalmazott, jól tették, hogy természettudományos, informatikai vagy műszaki pályát választottak, diplomájuk külföldön is értékes lesz. Szabó Gábor rektor pedig többek között arról beszélt, a természettudós tanár végzettségű hallgatók semmilyen más pozícióban nem tudnak jobbat tenni az országnak, mint tanárként – hiszen olyan kevés az ilyen pedagógus, hogy komoly problémák lesznek az utánpótlással. Július 7-én négy turnusban összesen 556-an vették át oklevelüket a TTIK-n.
A. M.