Bezár

Hírarchívum

Az átokházi hóhér a Móra múzeumban

Az átokházi hóhér a Móra múzeumban

2013. február 22.
2 perc

A Móra Ferenc Múzeum „Pipás Pista, az átokházi hóhér” címmel kamara kiállítással kapcsolódik a Szegedi Nemzeti Színház Pozsgai Zsolt által írt darabjának ősbemutatójához. A kiállítás 2013. február 22. óta várja látogatóit.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A nagy gazdasági világválság utolsó éveiben hátborzongató bűnügy részletei kerültek napvilágra. A szegedi határ Átokházának nevezett részében, ahol a szegénység és iskolázatlanság jellemezte nagyobbrészt a tanyavilág népét, egy férfiruhába öltözött asszony sorban meggyilkolta azokat a férfiakat, akik pokollá tették családjuk életét. Az első bűntényre 1932-ben derült fény, majd az ennek nyomán megindult nyomozás még egy gyilkosságot bizonyított rá a rejtélyes elkövetőre, Rieger Pálnéra, álnevén Pipás Pistára.

A bírósági tárgyalásokat 1933-ban tartották. Ezek részleteiről a korabeli sajtó folyamatosan tudósított. A peranyagból és a sajtóhírekből különös és felkavaró sorsok bontakoztak ki, amelyeket a tanyavilágban szájról-szájra terjedő történetek még jobban kiszíneztek.

Pipás Pista alakja máig ismert az egykori átokházi és a vele határos dél-alföldi tanyavilágban. Különc személyisége több írót, újságírót, filmrendezőt indított az általa elkövetett bűnügyek tanulságainak feltárására. Veszelka Attila és Bubryák István könyvet szentelt a témának, míg Pozsgay Zsolt drámaírót „tanyawestern” írására ihlette az „átokházi hóhér” története.

A Móra Ferenc Múzeum – a Szegedi Nemzeti Színház bemutatójához kapcsolódó – tárlatán részben a korabeli tanyavilágot idézi fel archív fotók és korabeli tárgyak bemutatásával, részben – Veszelka Attila kutatásai nyomán – a bűneset hiteles dokumentumait mutatja be a közönségnek. A legenda utóéletéből az elmúlt évtizedekben megjelent könyvekkel, sajtótermékekkel ismerkedhetnek meg a látogatók. A szegedi közönség először láthatja kiállításon Szűcs Lóránt kosztümös kisfilmjét.

 

A tárlatot Bárkányi Ildikó, a néprajzi kiállítás rendezője mutatta be. Közreműködött a színházi darab zenei rendezője, Fábri Géza tamburás. Veszelka Attilával, Pipás Pista történetének krónikásával, a „Pipás Pista, az átokházi tanyavilág hóhéra” című könyv szerzőjével beszélgetett a tárlat rendezője. A megnyitón részt vett a darab főszereplője, Szabó Gabi is.

 

SZTEinfo

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek