Külön versenghetnek a fogorvostan-hallgatók

2013. április 03.

Idén először külön alszekcióban versenghetnek a XXXI. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Orvos- és Egészségtudományi Szekcióján belül az általános orvosok, a gyógyszerészek, a fogorvosok és az egészségtudományi képzési terület hallgatói. Április 3-án bepillantottunk a fogorvos-tudományi tagozat munkájába.

– Évek óta küzdöttünk azért, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Orvos- és Egészségtudományi Szekcióján belül a fogorvostudomány önálló szekcióban működhessen. Idén először valósulhatott ez meg – hallottuk Rakonczay Zoltántól. A Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Kar Tudományos Diákköri Tanácsának elnöke elmondta: a fogorvostan-hallgatók eddig az orvostanhallgatókkal vetélkedtek, ami nem volt túl szerencsés és fair. Utóbbiak hat évig tanulják a szakmát, míg előbbieknek öt év áll rendelkezésükre, hogy TDK-zzanak. A külön szekcióval megoldódott a probléma: idén külön versenghetnek az általános orvosok, a gyógyszerészek, a fogorvosok és az egészségtudományi képzési terület hallgatói.

Örömüket lelik a kutatómunkában

A fogorvos-tudományi altagozatban három szekcióban zajlik a munka: orálbiológia, klinikai fogorvostudomány és kísérletes fogorvostudomány. A négy nagy fogorvosképző egyetemről (budapesti Semmelweis Egyetem, Debreceni Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem) 18 hallgató mutatja be dolgozatát április 3-4-én, Szegeden. A bírálóbizottság tagjai: Rakonczay Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem tanára, Nagy Ákos Károly, a Pécsi Tudományegyetem docense, Hegedűs Csaba, a Debreceni Egyetem tanára, Vajdovich István, a Csongrád Megyei Kórház Szájsebészeti Osztály nyugalmazott osztályvezető főorvosa és Zelles Tivadar, a Semmelweis Egyetem tanára, akit arról kérdeztünk, miért tartja fontosnak, hogy minél több hallgató TDK-zzon.

DSC_7683– A TDK hasznossága az egyetem és a társadalom számára is nyilvánvaló: a legtöbb nagy mai magyar tudós diákkörösként kezdte. A diák örömét leli a kutatómunkába. Egy idő után, ahogy egyre inkább elmélyed a feladatban, már nem is munkának veszi. Rendkívül hasznos, hiszen jó értelemben vett „létra” ez: felfelé ívelő út a szakmában, a karrierépítés lehetősége – fogalmazott. A hallgatói témaválasztás tekintetében megjegyezte: évről évre változik, érezhetően egyenesen arányos a technika fejlődésével. Kiemelte: milyen szerencsések a mai fogorvostan-hallgatók, hiszen az egyetemeknek mára több lehetőségük van modern és drágább gépek vásárlására, mint évtizedekkel ezelőtt, amikor még ő TDK-zott. A professor emeritus előrevetítette, hogy hamarosan talán eljöhet az az időszak is, amikor az újdonságokra pályázva a nagy világcégek képviselői is megjelennek a diákköri konferenciákon.

Pontozzák az előadói stílust és a szemléltető eszközök használatát is

A diákköri konferencia zsűritagjai több bírálati szempontot is figyelembe vesznek a pontozáskor: figyelik többek között az előadói stílust, illetve hogy a rendelkezésre álló szemléltető eszközök közül ki mit hogyan használ. Fontos az előadó vitakészsége is: magabiztosan válaszol-e a bírálóbizottság tagjai által feltett kérdésekre, valamint hogy mennyire tájékozott a tudományterület eredményeiről.

DSC_7822– Érdeklődő típus vagyok. Nemcsak azért jelentkeztem a TDK-ra, hogy a saját kutatásomat bemutassam, hanem mert kíváncsi voltam rá, másokat mi érdekel, milyen témát dolgoztak fel, és hogy állnak az adott kutatással – hallottuk Orbán Kristóftól. A Semmelweis Egyetem fogorvostan-hallgatója csoporttársával, Martin Annával végzett parodontológiai kutatásaik eredményét mutatta be versenytársainak és a zsűrinek. – A parodontológia a tudomány dinamikusan fejlődő, ám specifikus területe. A tudományos diákköri konferencia azért is nagyon jó, mert itt újdonságokat is hallhatunk róla, és tapasztalatokat cserélhetünk más egyetemek hallgatóival – fogalmazott.

Az alszekció résztvevői között első és második díjat, valamint különdíjat osztanak ki április 5-én, pénteken a TIK-ben rendezendő záró ünnepségen. A részvételért azonban még az előadása után mindenkinek járt az oklevél emlékbe.

Szöveg: Bobkó Anna