Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
Etiópiai hangulatok avagy Tamás, Gábor! Még mindig hazavárunk!
Etiópiai hangulatok avagy Tamás, Gábor! Még mindig hazavárunk!
2012. október 26.
2 perc
Az etiópiai tragédiában elhunyt két szegedi tanárra emlékezett a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya. A megemlékezéssel egybekötött Október 25-i úti beszámolón képeket mutattak és emlékeket idéztek fel az expedíció tagjai.
Zsúfolásig megtelt az SZTE TIK kongresszusi terme október 25-én, csütörtök délután ötkor. A Magyar Földrajzi Társaság tagjain kívül még helyet foglalt a teremben a földrajz és a világ iránt érdeklődő népes hallgatósereg is. Az előadás témája az egyetem tanárainak idén januárban történt tragikus etiópiai magánexpedíciója volt. Jelen volt az esemény mind az öt túlélője: Vizler Csaba, Winter Zoltán, Szilassi Péter, Gruber László, Puskás Irén.
A nyitó beszéd után, melyet Mucsi László, a Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék docense mondott, Gruber László, a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium történelem-földrajz szakos tanára vette át a szót, aki a magánszervezésű expedíción a kezdetektől fogva részt vett. Beszélt az út megszervezéséről, a kezdeti kalandokról és a helyiekkel való ismerkedésről. Jó hangulatú előadását történelmi, földrajzi és néprajzi elemekkel is színezte, mindezt képekkel és videókkal kísérve. Őt Szilassi Péter, az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék főiskolai docense követte, aki pár nappal később csatlakozott a csapathoz. A jelenlévők lélegzetelállítóan szép fényképeket láthattak az olyan megörökített Etióp természeti csodákról, mint a Kék-Nílus vízesés vagy a Ras Dashen hegység hágói. A sort Puskás Irén, az SZTE Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék munkatársa zárta, bemutatva a helyi afar nép megpróbáltatássokkal teli életét és az expedíció végső célját, az Erta Ale bazaltvulkánról készült felvételeket. Végezetül pedig egy magasztos képsorral emlékeztek a résztvevők a tragikus módon elhunyt Fábián Tamásra.
A látványos úti beszámolóval a szervezők célja nem a tragédia középpontba állítása volt, hanem hogy megmutassák, az ilyen expedíciók mögött álló komoly felkészülést és szervezést, és ráébresszék az embereket: minden veszélye ellenére Etiópia természeti világa lenyűgözően szép és érdemes arra, hogy felkeressék.