Innovációs siker, hogy technológia transzfer megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem és a német Schmack Biogas GmbH. A német vállalat megvásárolta az egyetemen fejlesztett, termofil baktériumokkal működő biogáz előállítási technológiát, melyet Kovács Kornél professzor és munkatársai fejlesztettek ki.
Kiváló környezettudatos technológiának számít, javítja a biogáz előállítással foglalkozó üzemek működésének hatékonyságát a Kovács Kornél professzor, a SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Biológus Tanszékcsoport Biotechnológiai Tanszékének vezetője által irányított csoport fejlesztése. Mi a biogáz? Olyan gázelegy, amely szerves anyagok mikrobák által, anaerob (levegőtől elzárt) körülmények között történő lebontása során képződik. Mire jó a biogáz? Felhasználási lehetősége jelentős, hiszen a villamos, és a hőenergia előállítás területén egyaránt használható. Az egyedülállónak számító, nemrégiben értékesített technológia révén a biogáztermelés intenzitása az úgynevezett termofil baktériumok hozzáadásával a korábbi módszerekhez képest 30-50 százalékkal fokozható. E technológiát vásárolta meg a Schmack Biogas GmbH, Németország egyik legnagyobb biogáz előállító vállalata. Ez az SZTE elmúlt években kötött legjelentősebb szabadalmi átruházási tranzakciója.
E sikeres üzlet is bizonyítja annak jelentőségét, hogy közel egy évtizede az innováció középpontba került a Szegedi Tudományegyetemen. Jelenleg is külön rektor-helyettes és igazgatóság foglalkozik a kutatási eredmények hasznosításával.
- A kutatásfejlesztés és -szervezés, az innováció, a találmányi bejelentésnek és hasznosításnak a teljes vertikuma az igazgatósághoz tartozik – tudtuk meg Buzás Norberttől. A Szegedi Tudományegyetem Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóságát vezető egyetemi oktató hozzátette: a közép-kelet-európai régióban a legjobb 5 százalékba tartozik az SZTE innovációs teljesítménye. E munka hasznát a számok is mutatják. Például a Szegedi Tudományegyetem úgy válaszolt az ipari partnerek kutatás-fejlesztési igényeire, hogy az ebből származó bevétele 2006-2010 között elérte 4,5 milliárd forintot.
- Presztízs értéke mellett azért is fontos e megállapodás, mert a kutatók számára a jövőben is biztosít forrást a technológia továbbfejlesztésére – hangsúlyozta Buzás Norbert. – Ugyanakkor segíti az egyetem további találmányhasznosítási tevékenységének finanszírozását. A bevétel 55%-át kapják a kutatók, 5%-át a kutatásoknak közvetlenül otthont adó SZTE Természettudományi és Informatikai Kar, 40%-a pedig a Szegedi Tudományegyetem központi költségvetésébe kerül.
SZTEpress
Az SZTE és a Schmack Biogas GmbH megállapodásáról további információ itt olvasható.