„Képhorgászok”: saját nézőpontból és új műfajban mutatja be Szegedet Guba Gergő, Zsengellér Márton és barátaik „időlapos videója”. A részben szegedi egyetemistákból álló csoport mozgó képeslapot készített Szegedről, ajándékozott karácsonyra a szegedieknek.
Karácsonyi ajándékként adta Szegednek és a Tisza-parti város szerelmeseinek az első szegedi mozgó képeslapot a részben egyetemistákból álló baráti kör. A 2012. december 24-én 10 órától élő www.szegedtimelapse.hu címen látható mozgó képeslap 35 ezer fénykép, azaz (körülbelül 130 nézőpont X 5-6 másodperces snitt) és 6 fiatal több száz órás munkájának sűrítménye.
A kezdetet az extrém sport, pontosabban a görkoris filemzés jelentette az eleinte VHS-technikával, régi kamerával dolgozó, majd a technikában és a kedvtelésben is továbblépő Zsengellér Márton programozó informatikus esetében. A Sport1, az M1, a Viasat3 és a Viva Tv is adta már Guba Gergő, a szegedi egyetem társadalmi tanulmányok, illetve sajtótechnikus szakos hallgatójának a reklámfilmjeit. Ezekhez a hangot a szegedi egyetem gazdaságtudományi karán, majd a médiatechnológus szakon is végzett Kothencz Attila keverte mint sound designer. E videók kooprodukcióban készülnek az UNIQUELAB cégben a grafikustól kezdve a programozóig több fiatal is dolgozik a sikerért.
A videózó szegedi fiatalok érdeklődését a fényképezés iránt az a technikai újítás keltette fel, hogy rövid videó felvételek készítésére immár a fényképezőgépek is alkalmasak. Azt pedig maguk is tapasztalják, hogy sűríteni kell a történéseket: 5-6 perces videós „sűrítényként” egy esküvő egyetlen napját ugyanúgy élvezet nézni, mint a görkorisok egyetlen évének történéseit.
Fényképezés közben is „videósan” gondolkodnak a fiatalok: az idén nyár eleje óta készülő szegedi fotókat, a helyszíneket úgy válogatták össze, hogy abból a Tisza-parti város egy napjának sztorija áll össze. Ennek megjelenítésére alkalmas az intetnetes videomegosztókon is terjedő új műfaj, a „time lapse video”. E fényképekből összerakott videó lényegét talán „mozgó képeslap” fordítás fejezi ki a legjobban.
A szegedi Tisza-parton, a Szegedi Tudományegyetem Tanulmányi és Információs Központja előtt és belül, a könyvtárban, de a telefontoronyban is készítettek fotókat. Három másodpercenként kattogott a fényképezőgépünk. Az elkészült képsorozat mutatja a valós idő múlását, de nem a valós időben, hanem néhány percbe tömörítve. Gegő és Marci fotóinak „befényeléséhez”, vagyis utómunkálataihoz Molnár Bence és Kiss Géza kreativitása mellett a szegedi egyetemen oktató Bracsok Norbert webszerkesztőként járult hozzá. Az SZTE nemzetközi tanulmányok szakos hallgatója, Kerekes Balázs pedig a csapat barátjaként és menedzsereként hangsúlyozza: a folytatáshoz újabb, drága felszerelésre és időre, vagyis támogatókra lenne szükségük. A szegedi profi videósok kedvtelésből lettek „képhorgászok”.
Ú. I.