Sajtótájékoztatót tartott a Szociológia Tanszék

2011. május 19.

Sajtótájékoztatót tartott 2011. május 18-án (szerdán) 14 órakor a Szegedi Tudományegyetem Szociológia Tanszéke.

Feleky Gábor tanszékvezető bemutatta a sajtótájékoztató helyszínéül szolgáló újonnan kialakított Szociológiai Kutatólaboratóriumot, majd pedig beszámolt az április első felében lezárult szegedi adatfelvételnek a pártpreferenciákkal kapcsolatos adatairól.

1. A Szociológiai Kutatólaboratórium a TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0005 projekt támogatásával jött létre. Negyven számítógépből álló hálózat került kialakításra, a teremben folyó hallgatói munka irányítását interaktív tábla, digitális projektor és motoros vetítővászon segíti. Itt folyik a szociológus hallgatók kutatásmódszertani felkészítése és a hallgatók itt végzik az empirikus kutatással kapcsolatos legfontosabb számítógépes teendőket (például a most zárult adatfelvétel adatrögzítését). A projekt keretében beszerzett digitális kamera és fényképezőgép ill. szkenner az adatgyűjtő munka dokumentálását és archiválását teszi lehetővé.

2. A Tanszék az ún. Szeged Studies kutatássorozat keretében immáron 11. alkalommal végzett adatfelvételt Szeged felnőtt lakossága körében. A Szeged 2011 adatfelvétel március 18. és április 12. között zajlott, 1281 fős mintán. Megtörtént az adatrögzítés, rendelkezésre állnak az elsődleges adatok.

A közvetlen politikai relevanciájú kérdések az alábbiakra vonatkoztak:

· egy „most vasárnap sorra kerülő” országgyűlési választással kapcsolatos részvételi szándék és pártpreferencia

- a 2010-es országgyűlési választáson kinyilvánított pártpreferencia

· egy „most vasárnap sorra kerülő” önkormányzati választással kapcsolatos részvételi szándék és pártpreferencia

- a 2010-es önkormányzati választáson kinyilvánított pártpreferencia

· egy „most vasárnap sorra kerülő” polgármester-választással kapcsolatos preferencia

- a 2010-es polgármester-választáson kinyilvánított preferencia

Bemutatásra kerülnek a fenti kérdésekre adott válaszok nyomán kirajzolódó eredmények és azok néhány összefüggése a válaszolók társadalmi jellemzőivel.

Mivel a Tanszék érdeklődése minden évben elsősorban a lakosság társadalmi jellemzőinek feltárására irányul, ezért a politikai relevanciájú kérdések a kutatásnak mindig csak egy szeletét képezik. Későbbi sajtótájékoztató tárgyát képezhetik a szegedi lakosság alábbi társadalmi jellemzőivel kapcsolatos beszámolók.

1. Hogyan élnek a szegediek, milyen a jövedelmi helyzetük, vannak a megélhetési nehézségeik, mennyire érintették őket az utóbbi egy év fejleményei

• hogyan alakul a háztartásban az egy főre eső jövedelem
  • hogyan változott az utóbbi egy évben a háztartás anyagi helyzete
  • tudnak-e félretenni, takarékoskodni