Szeptember 16-án Szatmáry Károly 2009 – A csillagászat nemzetközi éve, bolygók felfedezése más csillagok körül című előadásával indul a Szabadegyetem – Szeged előadás-sorozata, mely a Mindentudás Egyeteme Szeged utódaként ebben a félévben a kilencedik szemeszterénél tart.
Az első rendezvény, Szatmáry Károly csillagászatról szóló előadása lesz a százegyedik est a programsorozatban – tudtuk meg Rácz Bélától, az SZTE rektorhelyettesétől.
Az elmúlt években is számos egyetemista hallgathatta a Szabadegyetem előadásait, idén sincs ez másképp. Ötszáz hallgató veheti fel a kurzust mint szabadon választható tárgyat az egyetem összes karáról, és még ennél jóval többen nézhetik meg az előadásokat a televízióban és az egyetemi honlapon.
|
A Szabadegyetem – Szeged előadásai rendre telt ház előtt zajlanak. Fotó: Segesvári Csaba
|
A tantárgy teljesítésének feltétele, hogy a 12 előadásból legalább 8 órán részt vegyenek a diákok, és a jobb eredmény érdekében teszteket is tölthetnek. Bár a „kell” és „kötelező” szót sokan nem szeretik az egyetemisták közül, ebben a félévben biztosan nem fogják érezni a „muszáj” súlyát, ha elmennek az órára, mivel a program izgalmas témákat és sokrétű előadásokat vonultat fel, amely egyfajta célkitűzés is, nyilatkozza Rácz Béla: „Arra törekszünk, hogy egy ilyen nagyon sokoldalú egyetem valóban rendkívül sokszínű szemesztert tudjon biztosítani a hallgatóknak.”
Az idei félév abból a szempontból is különleges, hogy az egyetemi oktatók mellett a hallgatók is képviseltetik magukat. A tizenkét előadásból négy alkalommal találkozhatunk a diákköri konferencia nyerteseivel. „Ennek a mostani szemeszternek a legfontosabb újdonsága, hogy miután 2009-ben az Országos Tudományos Diákköri Konferencián a szegedi hallgatók ilyen jól szerepeltek, ezért számosan közülük előadást fognak tartani. A hallgatóság megismerkedhet ezeknek a diákoknak az országosan nagyra értékelt munkájával” – mondja a rektorhelyettes.
A tizenkét alkalommal tizennégy előadó kutatási eredményeit, munkáját ismerhetjük meg. Olyan érdekes témák jelennek meg a természettudomány-orvostudomány köréből, mint a géncsendesítés tanulmányozása, a veszélyes anyagok a környezetünkben, a trópusi medicinák, vagy az arc-állcsont sebészet. Természetesen a bölcsészettudomány és a művészet sem hiányozhat ez előadás-sorozatból, így megismerhetjük az utca művészetét, ráláthatunk a tengeri taktika fejlődésére az angol-holland háborúkban, s értelmezhetjük Arany kései balladáit. Láthatóan nagyon széles a tematika, így a diákok az előadások látogatásával rálátást kapnak az általuk hallgatottaktól eltérő tudományterületekre is. „Úgy gondolom, hogy az értelmiség létfeltétele, hogy sok mindent tudjon a világról, és nemcsak a saját szakmájában próbáljon művelődni, hanem tényleg legyen kitekintése teljesen más gondolkodásmódra, más világra” – mondja Rácz Béla.
Az előadások a hallgatókon kívül Szeged város lakosságának is szólnak, hiszen ők is figyelemmel kísérik a Szabadegyetem előadásait, és – mint kiderült – a közönség nemcsak ismeri, hanem nagyon szereti is ezt a programot. A Városi Televízió Szeged műsorai közül – ha a Híradót nem számoljuk – ez a legnépszerűbb adás.
A félév részletes programja ITT olvasható.
Tóth Boglárka