Bezár

Hírarchívum

Dr. Jókay Károly, a magyarországi Fulbright Bizottság ügyvezető igazgatója

Tájékoztató a Fulbright-ösztöndíjakról: számít a kultúrák megismertetése is

Tájékoztató a Fulbright-ösztöndíjakról: számít a kultúrák megismertetése is

2025. március 11.
3 perc

A Fulbright-ösztöndíjak odaítélésénél nemcsak a nyelvtudás és a szakmai program számít, hanem az is, hogy a pályázó az amerikai környezetben informális beszélgetésekben képviselni tudja-e saját kulturális közegét. Többek között ez is elhangzott azon a tájékoztatón, amelyen Dr. Jókay Károly, a magyarországi Fulbright Bizottság ügyvezető igazgatója ismertette az idei pályázati lehetőségeket.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Fulbright Program által az Egyesült Államokba kínált tanulmányi, oktatói és kutatói ösztöndíjakról tartott tájékoztatót a Szegedi Tudományegyetemen Dr. Jókay Károly, a magyarországi Fulbright Bizottság ügyvezető igazgatója. Az eseményen az ösztöndíjak iránt érdeklődők előtt beszámolt Egyesült Államok-beli tapasztalatairól az SZTE két nemrég hazatért Fulbright-ösztöndíjasa, Dr. Fenyvesi Anna egyetemi docens, az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézet vezetője és Dr. Prónay Szabolcs, az SZTE GTK Üzleti Tudományok Intézet egyetemi docense. Prof. Dr. Nagy Katalin, az SZTE FOK Szájsebészeti Tanszék egyetemi tanára, a Magyar Fulbright Egyesület – The Fulbright Alumni Association korábbi elnöke pedig felidézte 2002-ben eltöltött Fulbright-ösztöndíjának szakmai életútjára tett hatását.

Dr. Fenyvesi Anna, Kaszásné Becsei Anna, Dr. Prónay Szabolcs

Dr. Fenyvesi Anna egyetemi docens, az SZTE BTK Angol-Amerikai Intézet vezetője (balról) és Dr. Prónay Szabolcs, az SZTE GTK Üzleti Tudományok Intézet egyetemi docense, az SZTE két nemrég hazatért Fulbright-ösztöndíjasa oklevelet vett át Kaszásné Becsei Annától, a Fulbright Bizottság programfelelősétől. Fotó: SZTE Info

Prof. Dr. Nagy Katalin, az SZTE FOK Szájsebészeti Tanszék egyetemi tanára

Prof. Dr. Nagy Katalin, az SZTE FOK Szájsebészeti Tanszék egyetemi tanára, Fulbright-alumni. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A Fulbright Program az Egyesült Államok és a világ 160 országa között működő oktatói, kutatói és tanulmányi ösztöndíjakat kínáló tudományos és kulturális csereprogram. Alapítása 1946-ban történt J. William Fulbright szenátor javaslatára annak érdekében, hogy a háborúból okulva az amerikai és a világ különböző egyetemeinek oktatói, hallgatói jobban ismerjék meg egymás kulturális közegét. Magyarországon 1978 óta létezett a program, 1992 óta pedig önálló Fulbright Bizottság koordinálja az ösztöndíjak odaítélését.

Az elmúlt tíz évben magyar részről átlagosan mintegy 50-60 hallgatói és 45-50 oktatói és kutatói jelentkezőből 12 hallgató, valamint 12 oktató és kutató nyeri el az ösztöndíjat. Utóbbiak közül 6-6 az oktatók és kutatók aránya, a hallgatók közül pedig rendszerint 3-an fokozatszerzésre, 9-en pedig doktoranduszként kutatni vagy előzetes tanulmányokat folytatni mennek az Egyesült Államokba. A program eddigi történetében mintegy 1100 magyar Fulbright-alumni járt amerikai egyetemeken.

A Fulbright Programot az Egyesült Államok és Magyarország közösen finanszírozza, évek óta mintegy 846.000 dollárral, illetve 200 millió forinttal.

Dr. Jókay Károly a Fulbright Posztgraduális Hallgatói Ösztöndíjak és a kiemelt közös posztgraduális, illetve oktatói-kutatói tanulmányi ösztöndíjak, mellett bemutatta a Fulbright oktatói és kutatói ösztöndíjakat, továbbá a közszolgálati jellegű hivatások erősítésére létrehozott Hubert H. Humphrey Ösztöndíjat.

A pályázat és az elbírálás folyamatáról elhangzott, hogy idén a posztgraduális hallgatók április-májusban tehetnek TOEFL/GRE intézményi vizsgát; számukra a beadási határidő 2025. május 15., míg a kutatói-oktatói pályázatokat 2025. október 15-ig lehet benyújtani. A hallgatók számára júniusban szakmai elbírálás következik, majd júliusban lesznek a személyes elbeszélgetések, ezután szeptemberben dönt a kuratórium. Az oktatók és kutatók pályázatairól ezek a lépések novemberben, decemberben és januárban következnek. Az ösztöndíjakkal 2026 augusztusában lehet majd utazni az Egyesült Államokba.

A tanulmányi ösztöndíjak 2800 és 4300 dollár/hó között, míg az oktatói ösztöndíjak 3100 és 4800 dollár/hó között vannak (az Egyesült Államokban ugyanis 5 zónára besorolás szerint állapítják meg a havi juttatást).

A pályázatok elbírálása kapcsán Dr. Jókay Károly elárulta, hogy sokat számít a meghívólevél személyessége. A sorozatgyártott meghívólevélnél többet ér, ha abból kiderül, hogy a fogadó egyetem ismeri a jelölt céljait. Ugyancsak számít a válasz, amit a „mit visz magával saját kultúrájából?” kérdésre ad a jelölt. A Fulbright Program egyik célja ugyanis, hogy a pályázó amerikai környezetében informális beszélgetésekben képviselni tudja saját kulturális közegét, ezzel is segítve a kultúrák közeledését.

SZTE Info

A borítóképen: Dr. Jókay Károly, a magyarországi Fulbright Bizottság ügyvezető igazgatója. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek

Készítő