Bezár

Hírarchívum

Agykutatas_hete_rajz_1_2025-03-11_at_09-56-15_BAW2025_rajzpalyazat

Az emberi agy különlegességei – előadásra és laborszemlére vár az SZBK

Az emberi agy különlegességei – előadásra és laborszemlére vár az SZBK

2025. március 11.
2 perc

Kutyás bemutató is színesíti az Agykutatás hete 2025. március 13-i szegedi programsorozatát. A Szegedi Biológiai Kutatóközpont idén is bekapcsolódik tudománynépszerűsítésbe. Az agy különlegességeit úgy mutatják be a kutatók az előadásokon és laborlátogatásokon, hogy a kutyák vagy épp az ecetmuslica idegrendszere is górcső alá kerül.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A legnemesebb tudomány az, amelyik a legegyszerűbben is meg tudja ismertetni eredményeit. E mottó jegyében szerveződik az Agykutatás hete idén is. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont újszegedi épülete 2025. március 13-án 16 órától szélesre tárja kapuit: az itteni kutatók és a Szegedi Tudományegyetem doktori iskoláinak hallgatói bemutatják, hogy miért különleges az emberi agy.

Agykutatas_hete_rajz_2_BAW2025_rajzpalyazat

Gyermekrajz pályázattal is fölhívta a figyelmet a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont az Agykutatás hete 2025. évi szegedi rendezvénye egyik témájára, az emberi agy különlegességeit bemutató előadásokra és összehasonlító lehetőségekre. Fotó: részlet az SZBK gyermekrajz pályázatából

Milyen az ember és a kutya kapcsolata? Mit gondolnak erről az óvodások, az általános iskolai és a középiskolás diákok? Kiderül az Agykutatás hete alkalmából hirdetett rajzpályázat alkotásait az SZBK honlapján nézegetve. A „Kutyatár, Hála érte, Pacsi, Mindig együtt, Fraktál, A legjobb barát” és ehhez hasonló címmel született több mint hetven mű közül a legjobbra 2025. március 11-ig lehet szavazni.

Agykutatas_hete_rajz_3_BAW2025_rajzpalyazat

Az Agykutatás hete programjai szegedi csúcsnapján, 2025. március 13-án az előadássor 16 órától, a terápiás kutyabemutató 17 óra 15 perckor kezdődik az SZBK-ban (Szeged, Temesvári körút 62.). A folytatást jelentő, 17 óra 45 perctől elérhető laborbemutatókon – többek között – magunkon is kipróbálhatjuk, hogyan lehet agyhullámokat vizsgálni. Megtudhatjuk, „Mi is az a vér-agy gát, ami megnehezíti az idegrendszeri betegségek gyógyítását?” Belekukkanthatunk egy elektronmikroszkópba, de a gyógyszerkutatáshoz elengedhetetlen sejttenyészetes vizsgálatokról is képet kaphatunk.

Agykutatas_j_3d-medical-figure-with-brain-highlighted-scaled

Az Agykutatás hetében – Szegeden kívül – Budapesten, Pécsett és Debrecenben is várják a tudomány iránt érdeklődőket. A programok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. A látogatók megismerkedhetnek a kutatásokat támogató modern technológiai eljárásokkal, kipróbálhatnak különböző vizsgálati módszereket és még tesztelhetik is magukat.

A Brain Awareness Week rendezvény-sorozat Amerikából indult. A program szülőatyja egy közgazdász volt, aki megelégelte azt, hogy az agykutatás vívmányai csak egy szűk, tudományos körben terjednek. Program-sorozatával arra motiválta a kutatókat, hogy minden évben tartsanak népszerű előadásokat. Az így létrejött Agykutatás hete rendezvénysorozat ahhoz az alapelvhez tartja magát, hogy a legnemesebb tudomány az, amelyik a legegyszerűbben tudja az eredményeit ismertetni.

További információ:

https://agykutatashete.hu/helyszinek/szeged/

https://agykutatashete.hu/

 

SZTEinfo

Illusztráció: https://agykutatashete.hu/

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek

Készítő