A város kulturális intézményeinek közreműködésével sajtótájékoztatón mutatták be a 96. Ünnepi Könyvhét és 24. Gyermekkönyvnapok rendezvénysorozat programjait a főszervező Somogyi-könyvtárban 2025. június 5-én. Az SZTE június 10. és 17. között szervez beszélgetéseket, könyvbemutatókat, családbarát programokat.
Szegeden június 2. és 20. között tart a könyvünnep, mely során a szervezők több mint 100 programmal, 20 helyszínen várják az olvasás és könyvek szerelmeseit; azokat, akik részesei szeretnének lenni egy példamutató, intézmények közötti összefogásból született rendezvénysorozatnak. Ahogy Sikaláné Sánta Ildikó, a szegedi Somogyi-könyvtár igazgatója a köszöntőjében kiemelte, a budapesti után a második legjelentősebb, legnívósabb programsorozat a szegedi Ünnepi Könyvhét és Gyermekkönyvnapok, melyet hivatalosan június 12-én délután Varró Dániel nyit meg a Dugonics téri színpadon.

Sikaláné Sánta Ildikó, a szegedi Somogyi-könyvtár igazgatója.
Ennek az összefogásnak része a Szegedi Tudományegyetem is, évek óta szerepet vállalva az Ünnepi Könyvhét szervezésében, kiemelve egy-egy témakört, célcsoportot, idén több mint 20 könyves és kísérőprogrammal készül. Internetes zaklatás, klímaváltozás, Elena Ferrante, állatszimbolika, az álhírek nyelvészeti azonosítása és további aktuális, érdekes témákkal várják az egyetemi szervezők és az előadók az érdeklődőket a Dugonics téren, illetve más helyszíneken a 96. Ünnepi Könyvhét és 24. Gyermekkönyvnapok során.
Az SZTE kiemelkedő szerepet vállal a klímaváltozás kutatásában és kezelésében, számos interdiszciplináris projektet és kezdeményezést indítva – idén tavasszal klímaváltozás kutatócsoport alakult az egyetemen. Az universitas a könyvhétre szervezett programok tekintetében is igyekszik felhívni a figyelmet az egyik legégetőbb problémára, amellyel ma az emberiségnek meg kell küzdenie. Rendhagyó órára vár közel száz diákot a Dugonics térre, ahol színpadi beszélgetés keretében Rojik Tamás, egykori SZTE hallgató Szárazság című disztópikus ifjúsági regényén keresztül dolgozzák fel a témát Hódossy Annamária ökokritikus, az SZTE oktatója, valamint Bálint Zsófia PhD-hallgató közreműködésével.Emellett dr. Máté Zsuzsanna, az SZTE Népegészségtani Intézet adjunktusa interaktív órát tart a klímaváltozás népegészségügyi hatásairól a Szegedi Eötvös József Gimnáziumban.

Az SZTE Dugonics téri sátránál június 13-tól 15-ig várják a kisebb-nagyobb gyerekeket és családokat fenntarthatósággal, környezetvédelemmel kapcsolatos foglalkozásokkal, színezővel, feladatlapokkal.
A JATE Klubban – mely idén új helyszínként szerepel – különleges kísérőprogramokat és beszélgetéseket kínál az SZTE: egyebek mellett szegedi illusztrátor által vezetett akvarell-workshopra vagy könyvélfestő foglalkozásra várják a kreatív olvasókat, valamint „olaszos” programokkal készül az SZTE BTK Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszéke.
A főszervező Somogyi-könyvtár és az SZTE összesen húsz rendhagyó órát szervez általános és középiskolákba, az SZTE továbbra is feladatának tartja a kultúra- és ismeretterjesztést, valamint a tudománynépszerűsítést az egyetem falain belül és kívül is. „Az SZTE utcára viszi a tudományt” mottó még mindig aktuális.
Német Tímea
Fotó: Kovács-Jerney Ádám