Bezár

Hírarchívum

Ciklotron alapkőletétel

Paradigmaváltás a gyógyításban: az SZTE új radiofarmakon központja áttörést hozhat a daganatos betegségek kezelésében

Paradigmaváltás a gyógyításban: az SZTE új radiofarmakon központja áttörést hozhat a daganatos betegségek kezelésében

2025. április 09.
5 perc

Új, korszakalkotó radiofarmakon, vagyis radiológiában használt gyógyszereket előállító üzem létrehozását jelentette be a Szegedi Tudományegyetem. A központ ünnepélyes alapkőletételére április 8-án, kedden Prof. Dr. Rovó László rektor, Dr. Fendler Judit kancellár és Prof. Dr. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet vezetőjének jelenlétében került sor az SZTE SZAKK Nukleáris Medicina Intézet udvarán.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem évtizedek óta a nukleáris medicina kutatási és diagnosztikai tevékenységeinek élvonalában jár. Az SZTE Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központ egyedülállósága abban rejlik, hogy a ciklotron technológia alkalmazásával radioizotópok előállítását, majd ezekből radiológiában használt gyógyszerek gyártását teszi lehetővé. Ezzel egyetemünk a regionális ellátás színvonalát nemzetközi szintre emeli. A projekt megvalósításával az SZTE képes lesz olyan radiofarmakonok előállítására, amelyek egyszerre szolgálják a diagnosztikai, kutatási és oktatási tevékenységet.

Új szintre emeli a daganatos betegségek diagnosztikáját és terápiáját

A radiofarmakon olyan speciális gyógyszer, amely egy apró mennyiségű radioaktív anyagot tartalmaz. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok láthassák, mi történik a szervezetben például egy daganatos elváltozásnál. Képalkotó eljárások során (mint a PET- vagy SPECT-vizsgálat) ezek az anyagok világítanak, így pontosabban felderíthetők a betegségek. Ez az üzem ciklotron technológiával fog gyártani radiofarmakonokat és kontrasztanyagokat, PET/CT-s, illetve SPECT/CT-s diagnosztikai és terápiás eljárásokhoz. Ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben nemcsak diagnosztizálásra, a rosszindulatú daganatok felfedezésére alkalmas, hanem célzott kezelésre is használhatók, például daganatsejtek elpusztítására.

Mint az eseményen Prof. Dr. Rovó László rektor felidézte, pár héttel ezelőtt az SZTE SZAKK Kardiológiai Centrumában vett részt a felújított szívkatéteres műtő átadóján, most pedig újabb büszkeségről számolhat be az egyetem életében: létrehozzák ugyanis az SZTE Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központot. Kiemelte, bár a ciklotron elvét először egy magyar fizikus, Gaál Sándor dolgozta ki 1929-ben, egy szerencsétlen véletlen folytán nem került publikálásra, emiatt a nemzetközi elismerés is elmaradt. A szabadalmat elsőként Szilárd Leó nyújtotta be, mégis a világ Ernest Lawrence-t ismeri el a ciklotron feltalálójaként, aki elsőként építette meg az eszközt, és Nobel-díjat is kapott érte.

Prof. Dr. Rovó László

Prof. Dr. Rovó László rektor. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Hiánypótló eszköz

Prof. Dr. Rovó László hangsúlyozta, az új ciklotron berendezés hiánypótló eszköz lesz Magyarországon. Kiemelte Prof. Dr. Pávics László professzor úttörő szerepét a prosztatarák korszerű kezelésében, amelyben az új készülék még több lehetőséget nyit majd meg. Nemrég ugyanis országos szinten egyedülálló terápiát kezdett alkalmazni az SZTE Nukleáris Medicina Intézet. A radioizotópos kezelés előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg. Az innovatív módszer Pávics László professzorhoz köthető, mint ahogyan az is, hogy a Szegedi Tudományegyetemen végezték hazánkban az első radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát. Prof. Dr. Rovó László elmondta, ez a fejlesztés valódi paradigmaváltást jelent a gyógyításban, s hatása az egész régióra kiterjed majd.

Új lehetőségek az oktatásban, kutatásban és gyógyításban

Dr. Fendler Judit kancellár felidézte, a ciklotron fejlesztésének ötlete az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz projekt (RRF) forrásaiból megvalósítható négy nagyértékű eszközbeszerzés között szerepelt. Annak ellenére, hogy ez a pályázati forrás jelenleg nem elérhető, az SZTE elindította beszerzéseit. Ezek egyike a ciklotron, amely azóta sikeresen eljutott a közbeszerzési szakaszig. Hozzátette, amennyiben az uniós forrás hozzáférhetővé válna, ez a beruházás is elszámolható lenne annak terhére. Dr. Fendler Judit közölte, az egyetem vezetésének döntése alapján a forrásokat elsősorban nem épületekre, – kivéve a kollégiumépítést – hanem olyan nagyértékű eszközökre fordítják, amelyek az egyetem négy célkitűzését, az oktatás, a kutatás, a gyógyítás és a piaci hasznosíthatóság céljait támogatják. A ciklotron beruházás pedig éppen ilyen. „Ez az eszköz óriási lehetőséget nyit meg a gyógyszerész- és orvosképzésben. Jelentős hatékonyságjavulást fog eredményezni a gyógyításban is, hiszen saját magunknak tudjuk a radiológiai gyógyszerkészítményeket megtermelni. Úgy látom, a piac részéről is óriási az igény a különböző típusú radiofarmakonokra, amelyeket a leghatékonyabban, a legjobb költség, és ár-érték arányban fogunk tudni szállítani a térségben. Az egész beruházás tulajdonképpen önfenntartó módon fog működni” – részletezte a kancellár.

Ciklotron alapkőletétel

Dr. Fendler Judit kancellár, Prof. Dr. Rovó László rektor, és Prof. Dr. Pávics László a Nukleáris Medicina Intézet vezetője. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

„Nagy nap ez a mai, az egész egyetem, de legfőképp a Nukleáris Medicina Intézet életében, és őszintén megvallva az én életemben is” – fogalmazott Prof. Dr. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet vezetője. Felidézte, az utóbbi évtizedben megújult az intézet gépparkja, kialakítottak egy modern terápiás részleget, és most a fejlesztések sora a ciklotron beruházással válik teljessé. „Ezzel a komplex létesítménnyel a legjobb nemzetközi színvonalat érjük el” – mondta az intézetvezető. Hozzátette, az új üzemben nem csupán a betegellátáshoz gyártanak majd készítményeket, kutatásokra is lesz majd lehetőség, például új készítmények fejlesztésére az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar, Természettudományi és Informatikai Kar, valamint Mérnöki Kar szakembereinek segítségével.

ciklotron alapkőletétel
Letették az SZTE Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központ alapkövét. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Az eseményen az új üzem alapkövét Prof. Dr. Rovó László rektor, Dr. Fendler Judit kancellár, Prof. Dr. Pávics László a Nukleáris Medicina Intézet vezetője, valamint Prof. Dr. Lengyel Csaba az SZTE SZAKK elnöke helyezte el.

A beruházás 3 milliárd forintból valósul meg, kivitelezője az AC Komfort Kft., a berendezések szállítója pedig a GE Healthcare.

 

Fülöp Tímea

Borítóképen: Az SZTE Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központ alapkövének letétele. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek

Készítő