„Hitben alázatosság, alázatosságban tudás, tudásban erő, erőben akarás, akarásban tettek, tettekben élet” – olvasható mától Prof. Dr. Dávid Lajos jelmondata a Dóm téri Nemzeti Emlékcsarnok falán. A kiváló tudós, a szegedi Egyetemi Gyógyszertár és Gyógyszerészeti Intézet megalapítója, az egyetemi gyógyszerészoktatás elindítója, egykori orvoskari dékán emléktábláját április 15-én, kedden avatták fel a Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság és a Magyar Gyógyszerészi Kamara szervezésében. Az ünnepélyes eseményen részt vett Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter, Prof. Dr. Rovó László, az SZTE rektora, Dr. Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke, valamint a Dávid család képviselői.
Nagyon fontos pillanathoz érkezett a Szegedi Tudományegyetem története, hangsúlyozta beszédében Prof. Dr. Rovó László, hiszen az ország egyik Nemzeti Pantheonjában avatták fel Prof. Dr. Dávid Lajos emléktábláját. A Dóm tér környéke azért is különleges helyszín, mert Dávid Lajos professzor itt hozta létre az Egyetemi Gyógyszertárat, amely a klinikák közvetlen közelében kapott helyet, és több mint 60 évig szolgálta az egyetemi betegellátást. A megnyitásakor az egyik legmodernebb gyógyszertárnak számított az országban.
Dávid Lajos életútja példaként szolgál mindannyiunk előtt
Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter köszöntőjében elmondta, Dávid Lajos életútja méltán állhat valamennyiünk előtt példaként. Olyan korszakokban kellett helyt állnia, amelyek a magyar történelemben megmutatták, hogy miért fontos a szuverenitásunk. Hiszen egyszerre kellett helyt állnia a trianoni békediktátum, az országcsonkítás, a nyilas vészkorszak vagy a Rákosi-rémuralom idején. „Dávid Lajos egyszerre volt iskolateremtő, családapa, kutató és hazafi. Éppen ezeken az alapokon kell nekünk a Szegedi Tudományegyetemen is továbbvinni mindazt az értéket, amely közösségeinket egyben tartja. Ezek az alapok azok, amelyek formálják jövőnket, s példaként szolgálnak egyetemeink előtt célkitűzéseikben, eredményeikben és kutatásaikban. Ezt teszi a Szegedi Tudományegyetem is, amely a megújult egyetemi világban halad előre, és tartozik már a világ felsőoktatási intézményeinek legjobb 2 százalékába” – fogalmazott Hankó Balázs.

Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A szegedi gyógyszerészképzés megteremtője
Prof. Dr. Rovó László méltatásában elmondta, Prof. Dr. Dávid Lajos (1889–1962), a szegedi gyógyszerészképzés megteremtője, igen színes és gazdag életutat hagyott örökségül. Tanulmányait a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemen végezte, majd ugyanitt kezdte meg oktatói és kutatói pályafutását. Az egyetem 1921-es szegedi áthelyezésével ő is a Tisza-parti városba költözött. Itt bontakozott ki munkásságának legjelentősebb időszaka: ő alapította meg az új, szegedi Egyetemi Gyógyszertárat, melynek élére 1926-ban került. 1930-tól a Gyógyszerészeti Intézetet is ő irányította. Nagyságát tovább emeli, hogy az 1947/48-as években az orvostudományi kar dékánjának is megválasztották. Több, mint száz tudományos publikáció és könyv fűződik a nevéhez, többek között ő írta az első magyar nyelvű, gyógyszergyártással foglalkozó egyetemi tankönyvet, valamint Szent-Györgyi Albert kérésére ő állította össze a szegedi egyetemen az orvostanhallgatók kémiai alaptárgyi tananyagát.

Prof. Dr. Rovó László. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Dávid Lajos minden időben az emberi méltóságot védelmezte
„Dávid Lajos emberi, társadalmi magatartását, politikai felfogását Istenbe vetett hite motiválta, amit soha, semmilyen körülmények között nem tagadott meg. Tetteit mind a hivatásos, mind a családi magánéletben a keresztényi felebaráti szeretet vezérelte. Vagyont nem gyűjtött, de tíz gyermeket nevelt fel, mindenét mindenkor megosztotta azokkal, akik erre rászorultak. Családi konyhájáról meleg ételt és italt adott naponta nem egy nincstelen koldus embernek a nehéz években. A fasizmus idején nyíltan kiállt az üldözöttek mellett: amikor az orvoskari ülés kizárta zsidó származású tagjait, - például Purjesz Béla professzort-, demonstratívan távozott, kijelentve, hogy ebben az istentelenségben nem vesz részt” – hangzott el Prof. Dr. Rovó László méltatásában. Mint Dr. Dávid Ádám gyógyszerész, Dávid Lajos professzor unokája, ünnepi szavaiban hozzátette, nagyapja minden időben az emberi méltóságot védelmezte, ezért szakmai kapcsolatukon kívül a professzor e mentalitása magyarázza mély barátságát többek között Szent-Györgyi Alberttel is.

Prof. Dr. Dávid Lajos emléktáblája. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Koszorúzással tisztelegtek a professzor emléke előtt
Dávid Lajos öröksége ma is meghatározza egyetemünk presztízsét. Kulcsszerepet játszott abban, hogy a Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészeti kutatásai az élen járnak és sok tekintetben országosan is a legjobbak. A 2025. március 12-én nyilvánosságra hozott QS brit tudomány- és szakterületi listáin az SZTE első helyen végzett Magyarországon a gyógyszerészet és gyógyszertudományok területén.
Munkássága előtt tisztelegve Dr. Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöki áldását és imáját követően az emléktáblánál koszorút helyezett el:
- Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter,
- a Dávid család részéről Dr. Greskovits Dávid, Dr. Hídvégi Máté és Dr. Dávid Ádám,
- a Szegedi Tudományegyetem részéről Prof. Dr. Rovó László rektor, Dr. Fendler Judit kancellár, Prof. Dr. Szakonyi Zsolt a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja és Prof. Dr. Csóka Ildikó stratégiai főigazgató,
- Dr. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke,
- valamint Prof. Dr. Szökő Éva a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság elnöke.

Prof. Dr. Dávid Lajos emléktáblájának koszorúzása. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az ünnepséget megelőzően a Dávid család Prof. Dr. Csóka Ildikó, az SZTE stratégiai főigazgatója meghívására ellátogatott az SZTE Gyógyszertechnológiai Intézet Dávid Lajosról elnevezett laboratóriumába, ahol a professzor diplomáit is megtekinthették. A látogatáson Prof. Dr. Rovó László rektor is jelen volt.
           |
Dávid család látogatása a Dávid Lajos Laboratóriumban. Fotó: Kónya Viktor |
Prof. Dr. Dávid Lajos emléktábláját a Dóm tér keleti szárnyán, -ahol korábban az Egyetemi Gyógyszertár és Gyógyszerészeti Intézet működött-, a mai SZTE Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet bejárata mellett helyezték el.
Fülöp Tímea
Borítóképen: Prof. Dr. Dávid Lajos emléktábla avatóján. Fotó: Kovács-Jerney Ádám