A Dr. Bugyi István Emlékérmet 1988-ban alapították meg a szentesi kórházban a város hazai és nemzetközi szinten is elismert sebésze tiszteletére. A díjat az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum (SZMC) azon orvosai kaphatják meg, akik munkájukkal, tudományos aktivitásukkal, az utánpótlás-nevelésben betöltött szerepükkel példát mutatnak. 2025. április 15-én rendezték meg a díjátadó ünnepséget Szentesen, a Megyeháza Konferencia és Kulturális Központban.
Az idén Dr. Tóth Edit főorvos, az SZTE SZAKK Dr. Bugyi István SZMC csecsemő és gyermekosztályának vezetője vehette át az életműdíjat Prof. Dr. Lengyel Csabától, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnökétől, Dr. Sümegi Viktóriától, az SZTE SZAKK orvosigazgató-helyettesétől, az SZMC centrumkoordinátorától és Dr. Papp Zoltán főorvostól.

Prof. Dr. Lengyel Csaba, az SZTE SZAKK elnöke köszöntötte az ünnepség résztvevőit és felidézte a díj névadójának, Dr. Bugyi Istvánnak az érdemeit. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
„Balra van a gyermekosztály”
– Ez a díj nem nekem szól, hanem az egész közösségnek és a kórháznak, hiszen egyedül semmire sem mennék. Ez egy egység, amelyben idáig el tudtunk jutni – mondott köszönetet Dr. Tóth Edit. Bevallotta, eredetileg diplomata pályára készült, de a történelem nem volt az erőssége. Nagymamája biztatta, hogy legyen belőle orvos, mert orvosokra mindig szükség lesz. – Amikor befejeztem az egyetemet, inkább manuális szakmát szerettem volna választani. Az első munkanapomon a salgótarjáni kórházban a főigazgató megkérdezte, hogy vagyok. Előadtam, hogy mi szeretnék lenni, ekkor azt mondta, „balra van a gyermekosztály”. Így lettem gyerekgyógyász, ő döntött ebben – tekintett vissza pályája kezdetére mosolyogva az ünnepelt.

Dr. Tóth Edit gyermekgyógyász főorvos a Dr. Bugyi István Emlékéremmel járó oklevéllel. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A díjazott életútját Dr. Papp Zoltán főorvos mutatta be:
Dr. Tóth Edit 1959. november 9-én született Békéscsabán. Tanulmányait Békés városában kezdte, az általános iskola elvégzése után a gimnázium matematika tagozatára vették fel. Nyolc évig hegedült, elmondása szerint inkább szülei unszolására, mint elkötelezettségből. Már az általános iskolában elkezdett kosárlabdázni, amit térdsérülése miatt 17 éves korában abba kellett hagynia. Az érettségi után a Debreceni Orvostudományi Egyetemre nyert felvételt. Az egyetemi évek alatt ment férjhez, kislánya, Ágnes hatodév elején, Ádám fia pedig az egyetem befejezése után született meg. Harmadik gyermeke, András 1997-ben jött a világra. Salgótarjánban, a gyermekosztályon kezdett el dolgozni, ahol befogadó közösség várta. Szakmai elkötelezettségét, hozzáértését dr. Orosz Márk főorvos alapozta meg, és aktív tudományos élet felé is terelte. 1988-ban Debrecenben tette le gyermekgyógyászati, majd 1991-ben neonatológiai szakvizsgáját. 1987-ben Párizsban, majd Rómában, a Perinatális Európai Kongresszuson poszterekkel szerepelt. Tudományos érdeklődése központjában az anyatej és a köldökzsinór ólomtartalmának változásai álltak. Az 1980-as évek végén élénkült fel a hazai piac az európai, majd a tengerentúli tápszerek termékei iránt. Megkereste egy cég, hogy segítsen nekik a tápszerek törzskönyvezésében és azok megismertetésében. Így kezdett behatóbban foglalkozni a csecsemőtáplálással, majd később a táplálkozással is. Több hazai kongresszuson tartott előadásokat ebben a témában, 2001-ig segítette a cég munkáját Magyarországon.

A díjazott életútját Dr. Papp Zoltán főorvos mutatta be. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
1995-ben az akkori főigazgató hívására jött Szentesre osztályvezető főorvosnak. Azóta is, immár 30 éve vezeti a gyermekosztályt. Az általa vezetett gyermek és újszülött osztályon mind szakmailag, mind emberileg nagyon jó közösség alakult ki. Támogatta a kollégák másodszakvizsgára való felkészülését és annak megszerzését, így több speciális gyermekgyógyászati szakrendelést tudott elindítani. 2003-ban a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán szerzett orvos-szakközgazdász diplomát. Szakdolgozatában kidolgozta a szentesi kórház marketingtervét. 2003-ban a Gyermekgyógyászat című lapban megjelent A marketing szerepe a gyermekgyógyászati gyakorlatban című írása. Mint frissen végzett orvos-közgazdász, 2003-ban orvosigazgatói kinevezést kapott Szentesen. Nevéhez kapcsolódik a kontrolling rendszer elindítása, melynek segítségével a nehéz körülmények ellenére is sikerült a kórház működését átmenetileg stabilizálni.
Válságkezelésben megszerzett tapasztalatait később a makói kórházban is kamatoztatta, ahol rövid ideig főigazgatói teendőket is ellátott. 2021 óta ismét aktívan részt vesz a szentesi kórház vezetésében. Itt az integrációt követően az orvosszakmai koordinátori feladatokat is ellátja. Az utóbbi években a napi teendők mellett végre lett egy kis szabadideje, kertészkedni és hímezni kezdett. Közel száz keresztszemes technikával készült kép került ki a keze alól az elmúlt tíz évben. Három kiállítása volt Szentesen, és egy versenyen is szerepelt 2015-ben, ahol közönségdíjat nyert.
A kor előrehaladtával egyre jobban kezdték érdekelni a lét kérdései. A tudat természetét kutatja, és 2018-ban beiratkozott az Integrál Akadémiára, ahol integrált pszichológiát tanult. Azóta ő tartja az agy és az elme működéséről szóló napot az akadémián. Munkáját mindig becsülettel, tisztelettel, a betegek, a szülők és a kollégák iránt tanúsított alázattal végezte és végzi. Az általa vezetett osztályon kiváló szakmai színvonal mellett jó hangulat, rend és fegyelem van. Életútja, kiemelkedő szakmai értékei, emberi hozzáállása okán javasolták dr. Tóth Edit főorvost a Dr. Bugyi István Emlékérem elnyerésére.

"Ez a díj az egész közösségnek szól" - mondta el Dr. Tóth Edit. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A bél és az agy kapcsolata
A díjátadó ünnepség után tudományos ülést rendeztek, amely három előadásból állt. Elsőként maga a díjazott, Dr. Tóth Edit osztotta meg gondolatait Mikrobiom – a bél és az agy kapcsolata címmel. A bél folyamatosan kommunikál az aggyal, és a beleink állapota nagyban befolyásolja a közérzetünket – hangzott el. Minden élőlény saját mikrobiommal rendelkezik, ez összeköt minket környezetünk ökoszisztémájával. Az emberek mikrobiomja csupán 5 százalékban egyezik, tehát ez sokkal jobban jellemez egy egyént, mint a genetikája. A főorvos kifejtette, hogy a gyermek mikrobiomját az édesanyjától kapja az anyai hüvelyflórából. Ezért is nem mindegy, hogy hányan születnek császármetszéssel, hisz napjainkban látható, hogy a császármetszések számának növekedésével a krónikus betegségek is gyakoribbak. Dr. Tóth Edittől azt is megtudtuk, hogy a gyermek első három éve meghatározó, kihat a pszichoszociális fejlődésére az, hogy hogyan táplálták, mennyit foglalkoztak vele, hogyan biliztették.

Dr. Tóth Edit előadása: Mikrobiom – a bél és az agy kapcsolata. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Mesterséges intelligenciával hatékonyabb a gyógyítás
A mesterséges intelligencia a gyermekgyógyászatban és a ritka betegségek felismerésében címmel Dr. Bereczki Csaba, az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ igazgatója, tanszékvezető egyetemi tanár tartott előadást. Mint mondta, az elmúlt évtizedekben a gyermekgyógyászat rengeteget változott, ma már nem a fertőző betegségek kezelése a leggyakoribb feladata az orvosoknak, hiszen a védőoltásoknak köszönhetően ezek jó része szinte megszűnt. Egy diagnózishoz kétféle módon juthat el az orvos: vagy hagyományos, tapasztalati úton, vagy a mesterséges intelligencia (MI) segítségével. Vannak olyan területek, ahol nemcsak megkönnyíti, hanem hatékonyabbá is teszi a MI az orvosi munkát, ilyen például a képalkotás, a diagnosztika és a gyógyszerterápia. Dr. Bereczki Csaba bemutatta a Face2Gene alkalmazást, amely egy arckép alapján megadja, melyek a legvalószínűbb kórképek, amelyek az adott betegnél szóba jöhetnek. Ez olyan ritka betegségek felismerésénél jelent könnyebbséget, mint például az előadásban említett Noonan-szindróma. A klinikaigazgató szerint nagyon fontos a továbbképzés, hogy a MI adta lehetőségeket minél többen megtanulják kihasználni, mert ez már a jelen, nem a jövő.

Dr. Bereczki Csaba tanszékvezető egyetemi tanár a mesterséges intelligencia szerepéről beszélt a gyermekgyógyászatban. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
A szentesi centrum az integráció tükrében
Közel két év telt el azóta, hogy a szentesi kórház integrálódott az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központba. Dr. Sümegi Viktória orvosigazgató-helyettes, a Dr. Bugyi István SZMC centrumkoordinátora előadásában a teljesség igénye nélkül összegezte azokat a nehézségeket, amelyekkel szembesültek, és felsorolta az eddigi jelentősebb eredményeket, fejlesztéseket. Ezekről korábban ebben a cikkben számoltunk be részletesen. Az integrációt nagyon gyorsan kellett lebonyolítani, de az átállás maradéktalanul lezajlott a jogszabályban megadott határidőre. – Nehéz, kihívásokkal teli feladat volt, a szentesi kollégáktól is jelentős segítséget, problémamegoldó készséget igényelt. Komoly problémát jelentett a betegellátásban a létszámhiány és az elöregedett korfa, mind az orvosi, mind a szakdolgozói vonalon. Le a kalappal a szentesi kollégák előtt, mert extrém terhelés érte őket, rengeteg beteget láttak el hatalmas óraszámban – hallottuk Dr. Sümegi Viktóriától. Az eddig elért eredmények között említette például az elektronikus, gyógyszerész által támogatott gyógyszerelés bevezetését, az egynapos nőgyógyászati ellátás elindítását, a gyermeknefrológiai, gyermekgasztroenterológiai és gyermeksebészeti szakrendelés bevezetését, a radiológiai eszközpark fejlesztését, az új szájsebészeti rendelő kialakítását, a kardiológiai járóbetegellátás visszaállítását, a traumatológia területén a kézsebészeti ellátás fejlesztését és a Járóbeteg Irányítási Rendszer bevezetését. A képzésekre is nagy hangsúlyt fektetnek, reanimációs képzést szerveztek a szakdolgozók és az egészségügyben dolgozók számára, amelyen több mint 500-an vettek részt. Jelenleg 120 ápoló gyakorlati képzéséért felel a szentesi telephely és bíznak benne, hogy közülük sokan dolgoznának itt a jövőben.

Dr. Sümegi Viktória, az SZTE SZAKK orvosigazgató-helyettese, a Dr. Bugyi István SZMC centrumkoordinátora az integráció óta eltelt majdnem két év eredményeit összegezte, vázolva a jövőbeli fejlesztéseket is. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
Az egyetem sikeresen pályázott egy európai uniós projektre: a Resilience4Health elnevezésű projekt kapcsán román partnerekkel, illetve Mórahalommal együtt fognak bele egy fejlesztésbe, ami Szentesen 1,15 milliárd forint értékben valósulhat meg. Bővítik a mozgásszervi rehabilitációs részleget, évente plusz 300 fekvőbeteg rehabilitációját tudják majd ellátni, illetve modernizálják a gyógyfürdőben a járóbetegellátó egységet. Energetikai, energiahatékonysági fejlesztésekre is készülnek, ennek a költségvetése 2,6 milliárd forint.
            |
A Dr. Bugyi István Emlékérem átadóünnepség Szentesen 2025. április 15-én. Galéria: Kovács-Jerney Ádám |
A Dr. Bugyi István Emlékérem átadóünnepség és tudományos ülés állófogadással zárult, valamint a vendégek megtekinthették Dr. Tóth Edit néhány hímzett képét, amelyek a főorvosnő szívéhez a legközelebb állnak.
Vida-Szűcs Imre
Borítókép: Dr. Papp Zoltán, Dr. Tóth Edit, Prof. Dr. Lengyel Csaba és Dr. Sümegi Viktória az átadóünnepségen. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
2024-ben Dr. Mokbel Abdul Wadood-Ahmed sebész főorvos kapta a Dr. Bugyi István Emlékérmet. Tudósításunk itt olvasható.