Április 15-17. között a Szegedi Tudományegyetem Biológiai Intézetében rendezik meg a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) biológiai szekciójának programjait. A Szegedi Tudományegyetemről érkezett a hallgatói pályamunkák harmada.
Az idei OTDK Biológia Szekciójába 226 pályamunka érkezett. Az OTDK előadásait szakterületenként elosztva 24 tagozatban, összesen 83 biológus szakemberből álló zsűri előtt tartják majd meg a hallgatók. Az előadások helyszíne az SZTE Biológiai Intézet újszegedi épülete lesz, ahol párhuzamos 8 tagozatban, nyolc teremben zajlik majd másfél napon keresztül a tudományos program.
Az idei pályamunkákról Prof. Dr. Fehér Attila, az SZTE TTIK Biológiai Intézet Növénybiológiai Tanszékének vezetője, a 37. OTDK Biológiai Szekció ügyvezető elnöke válaszolt kérdésünkre:
- A pályamunkák között idén is erős túlsúlyban vannak a molekuláris biológiai megközelítésű dolgozatok, valamint kiemelkedő még az ökológiai-természetvédelmi jellegű pályamunkák száma. Azt kell mondanom, hogy a biológia hagyományos területei, a klasszikus szervezettan, az élettan, a biokémia vagy a biofizika egyre inkább háttérbe szorulnak. Ez egy fokozatos, de egyre erőteljesebbé váló folyamat. A molekuláris genetika és a molekuláris sejtbiológia tagozatok mellett, melyekből ráadásul 2-2-t kellett szerveznünk olyan sok pályamunka érkezett, a neurobiológia, immmunológia vagy sejtbiológia tagozatokban is elsősorban molekuláris biológiai megközelítéseket használtak a résztvevők, csakúgy, mint a mikrobiológiai vagy virológiai pályamunkák esetében. A témák az egyes tagozatokon belül is rendkívül változatosak és lefedik a hazai egyetemeken folyó fő kutatási irányokat, hiszen minden hazai tudományos iskolából vannak résztvevők.
A biológiai szekció szervezőbizottságának felkérésére 120 biológus oktató, kutató vállalta a zsűrizés önkéntes munkáját. Közülük végül a tagozatok kialkítása és az összeférhetetlenségek figyelembe vételével 83 zsűritag vesz részt az értékelési folyamatban. A zsűri elsőként az írásbeli pályamunkákat értékelte, majd az elhangzó előadások pontszámával együtt alakul ki a versenyző összesített eredménye.
- Az értékelés során nem elsősorban a dolgozat szakmai értéke kerül megítélésre, hanem a prezentáló hallgató elhivatottsága, ambíciója, az elvégzett kutatómunka mennyisége és színvonla, és hogy mennyire tudta elsajátítani a tudományos kutatás és prezentáció alapjait. Az OTDK-n való részvétel sokban segítheti ezeknek a hallgatóknak a későbbi karrierjét, pályázati lehetőségeit. Az életrajzukban jelentős pont lesz az OTDK-n való részvétel és az ott elért helyezés – mondta Prof. Dr. Fehér Attila.
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói és témavezetői különösen felkészültek a versenyre: az OTDK Biológiai Szekciójában az előadások mintegy harmadát az SZTE hallgatói tartják majd.
Az idén 70 éves az OTDK 16 szekciójára rekordszámú, közel 6000 pályamunka érkezett. A jubileumi év újdonsága, hogy az OTDT Youtube-csatornája élőben közvetíti majd az előadások többségét. Emellett a rendezvények is nyilvánosak, bárki bemehet meghallgatni az előadásokat. A 37. OTDK Biológiai Szekciójának programja megtalálható a szegedi rendezvény weboldalán. A tudományos program április 15-én 14 órától kezdődik az SZTE Biológiai Intézet főépületében.
A Szegedi Tudományegyetemen ugyancsak április 15-17. között rendezik az OTDK Humántudományi Szekcióját. A két párhuzamos konferencia együtt tartja zártkörű megnyitóját április 15-én 10 órától az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban. Az OTDT Youtube-csatornáján a szegedi OTDK szekciók megnyitó és a díjátadó záró eseményei is követhetők lesznek.
SZTE Info