Sokszor bele sem gondolunk, hogy milyen törékeny az élet, s mennyire apró, nüansznyi dolgokon múlhat minden. Az élet kiszámíthatatlansága bármikor próbára tehet bennünket. Múlt pénteken, a röszkei határon éppen egy ilyen eset történt. Egy fiatal, szegedi diáklány ugyanis az iratellenőrzésre várva váratlanul összeesett, s újra kellett őt éleszteni. Szerencsére az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola három műtéti asszisztensnek készülő tanulója lélekjelenlétének és gyors reakciójának köszönhetően nem lett nagyobb baj.
Dorogi Hanna, Katona Ramóna és Szél Anna még csak az érettségit követő szakképzés első évében járnak az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskolában, mégis kivételes szakmai tudásról tettek tanúbizonyságot. A vajdasági lányok elmesélték, március 28-án, pénteken, mint ahogy az megszokott, hazafelé tartottak a röszkei határon keresztül. Éppen a szokásos iratellenőrzésre vártak, amikor észrevették, hogy a közelükben egy fiatal lány rosszul lett és arccal előre a földre zuhant. A három diák habozás nélkül odarohant, és azonnal megkezdte az életmentést. „Rögtön láttuk, hogy valami nincs rendben. Megfordítottuk őt, s akkor már ellilult az arca. Ezután stabil oldalfekvésbe helyeztük, ellenőriztük a pulzusát, légzését. Mivel nem lélegzett, átfordítottuk a hátára és haladéktalanul megkezdtük az újraélesztését” – emlékezett vissza Hanna.

Katona Ramóna, az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum diákja. Fotó: Fülöp Tímea
Huszonöt percen keresztül küzdöttek a lány életéért
Nem volt idő gondolkodni, a lányok azonnal, ösztönösen cselekedtek. Mint mondták, az adrenalin dolgozott bennük, s automatikusan tették, amire az iskolapadban tanították őket. Huszonöt percen keresztül – a mentők kiérkezéséig – felváltva végezték a mellkaskompressziót és a befúvásos lélegeztetést. Mint Gyurkó Györgyi, a diákok osztályfőnöke és felkészítő tanára elmondta, ez a profi csapatmunka részben annak köszönhető, hogy ők hárman már nagyon jól ismerték egymást, így tudták, érezték egymás rezdüléseit, s ez az összhang nagyban segítette őket a beavatkozás közben. Dicséretes, ahogy egymást váltották a mellkasnyomásoknál, hiszen ez a művelet nagyon komoly fizikai terhelést jelenthet bárkinek. „Ők még ugye nem dolgoznak az egészségügyben, de már csapatban, team munkában maximálisan egymást támogatva végezték feladatukat. Úgy gondolom, hogy ez nagyban hozzájárult az újraélesztés sikerességéhez” – mondta el Gyurkó Györgyi.
Ahogy a lányok felidézték, az életmentő beavatkozás közben még a defibrillátorra is szükség volt, amit a jelenlévő rendőrök bocsátottak a rendelkezésre. Háromszor is sokkolták a beteget az eszközzel. „Nagyon rossz időjárási körülmények voltak, éppen akkor zuhogott az eső. Ez azért nagyon fontos tényező, mert a lányok az újraélesztés során defibrillátort használtak, mely elektromos impulzusokkal állítja helyre a szív normális ritmusát. Ezért arra is figyelniük kellett, hogy egy száraz területre tegyék a készüléket. Ez jelentősen megnehezítette a helyzetüket” – magyarázta Gyurkó Györgyi.

Dorogi Hanna, Szél Anna és Katona Ramóna. Fotó: Fülöp Tímea
Jókor, jó helyen
Végül a kiérkező mentősök vették át a feladatot az életmentő diákoktól, akiknek szerencsére sikerült annyira stabilizálniuk a lány állapotát, hogy be tudták őt szállítani a kórházba. „Örülünk, hogy jókor voltunk jó helyen és tudtunk segíteni” – mondta el Hanna. Mint Anna hozzátette, csak később, amikor hazaértek, akkor tapasztaltak egy kisebb fajta sokkot magukon, akkor tudatosult bennük, hogy egyáltalán mi történt, s ők hárman megmentettek egy emberéletet. Újra és újra leperegtek előttük a történtek, újra és újra végiggondolták, hogy biztos mindent jól csináltak-e.
Az egész iskola büszke rájuk
Osztályfőnökük azt is elárulta, a lányok olyannyira szerények, hogy amikor hétfőn bejöttek az iskolába, először el sem mondták, hogy megmentették egy fiatal lány életét, csupán véletlenül derült ki, hogy mi történt. „Ebből is látszik, hogy mennyire természetes volt számukra a segítségnyújtás. Nyilván ezt fel is kell dolgozniuk, hiszen ez egy nehéz élethelyzet, s életükben először kerültek ilyen szituációba. Ehhez azért idő kell” – árulta el Gyurkó Györgyi. Mint mondta, ő is, és az iskola szaktanárai is mind-mind alaposan átbeszélték a lányokkal a történteket, ez segítheti őket a feldolgozásban. „Mindannyian nagyon büszkék vagyunk rájuk és örülünk, hogy így helyt álltak ebben a nehéz helyzetben. Mindhárman műtéti asszisztensnek készülnek, s biztos vagyok benne, hogy ott is meg fogják állni a helyüket. Nagyon talpraesettek és ügyesek, sőt idén már egészségügyi tanulmányi versenyeken is indultak. Nagyon elhivatottak a szakma iránt” - mondta el az osztályfőnök.

Dorogi Hanna, Szél Anna és Katona Ramóna. Fotó: Fülöp Tímea
Oktatótestületi dicséretben részesültek
Horváth Levente Attila, az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola igazgatója is nagyon büszke a diákok helytállására. „Az iskola az életre készít fel, s a lányok tanúbizonyságot tettek arról, hogy amit itt tanultak elméletben és gyakorlatban, azt a való életben is tudják alkalmazni. Az elmúlt félévben még vizsgán bizonyították elsősegélynyújtási tudásukat, most azonban a gyakorlatban, egy valós helyzetben alkalmazták sikeresen mindazt, amit elsajátítottak. Fantasztikus a lélekjelenlétük, a bátorságuk, hogy azonnal tudtak cselekedni” – mondta el az igazgató. Kiemelte, példamutató cselekedetükért hétfőn mindhárom lány oktatótestületi dicséretben részesült.

A képen: Horváth Levente Attila, az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum és Szakképző Iskola igazgatója, Dorogi Hanna, Szél Anna és Katona Ramóna, valamint Gyurkó Györgyi, a diákok osztályfőnöke és felkészítő tanára. Fotó: Fülöp Tímea
Hanna, Ramóna és Anna számára hatalmas megkönnyebbülés volt, amikor értesültek róla, hogy a bajbajutott lány a körülményekhez képest jól van. Ez hatalmas segítséget jelent számukra az eset feldolgozásában. Azóta is tartják a kapcsolatot a beteg családjával, s szerencsére jó híreket kaptak az állapotáról. A lány azóta magához tért, az intenzív osztályról már át is szállították a kardiológiára, ahol majd egy pacemakert, vagyis szívritmus-szabályozót ültetnek be neki. Mint kiderült, szívbetegségéről már korábban is volt tudomása, ám hirtelen rosszullétének semmi előjele nem volt. Természetesen, ha majd jobban lesz, a család és megmentői szeretnének személyesen is találkozni.
Fülöp Tímea
Borítóképen: az SZTE Kossuth Zsuzsanna Technikum életmentő diákjai, Dorogi Hanna, Katona Ramóna és Szél Anna. Fotó: Fülöp Tímea