A klímaváltozástól a geotermikus energián át a vulkánokig és a modern várostervezésig a földtudomány minden területéről hitelesen és érthetően kommunikál az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet. A Szegedi Tudományegyetem nemzetközi szinten is elismert szakértői mellett novembertől ezt a missziót az a tudománynépszerűsítési pályázat is segíti, amelyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal írt ki, és amelyre sikerrel pályázott az Intézet.
Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetében, amely MTA Kiváló Kutatóhely, az elmúlt években számos olyan alap és alkalmazott kutatási projekt zajlott, amelyek eredményei kiemelten fontosak a tudomány iránti társadalmi bizalom erősítésében, továbbá kiválóan alkalmasak az eredmények széles körű népszerűsítésére. Az intézeten belül a geológiai műhely ásványtani, kőzettani és (hidro)geokémiai eredményei nemzetközileg elismertek. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett Tudományos Mecenatúra pályázaton nyert a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajz- és Földtudományi Intézet a tudományos eredmények népszerűsítésére 22 millió forintot. Ezt az összeget 12 hónap alatt, 2024. novembertől 2025. októberig lehet felhasználni. A pályázati projekt címe: „A földtudományok a mindennapokban”, ami utal a céljára is. Az intézet tudományos eredményeinek bemutatása mellett cél olyan ismeretterjesztő anyagok kommunikációja, amelyek a klímaváltozáshoz, a környezettudatos és fenntartható nyersanyagkutatáshoz és energiatermeléshez kapcsolódnak. Mindezt hitelesen és közérthetően, ok-okozati összefüggéseket feltárva, társadalmi hatásaikat integrálva kívánják bemutatni.
Dr. Raucsikné Dr. Varga Andrea, a projekt vezetője, az SZTE FFI Geológia Tanszék docense, aki az országos sajtónak korábban több témakörben is nyilatkozott, például a 2024. évi "Év Ásványa, a korund " kapcsán. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
– A projekt fő üzenete az, hogy a földtudományi ismeret nem egy elvont, megfoghatatlan akadémiai tudáshalmaz, hanem a mindennapjaink része. A környezetünkre mi is hatással vagyunk, sőt, a környezetünkért mi is felelősek vagyunk. Földtudományi tudással érthetőbbé és élhetőbbé tehetjük a világunkat. A geológia (benne az ásványtan, kőzettan, geokémia) és a (város)klimatológia izgalmas, hasznos és érdekes területek. A kapcsolódó ismereteket, például a környezettudatos nyersanyagkutatás, kritikus nyersanyagok a digitális társadalomban, kristályok a konyhában: a borkőtől a vízkőig, felszín alatti rezervoárok, energiahordozók és fenntartható energiagazdálkodás – geotermikus energia; klímaváltozás a mindennapokban, városklímakutatás – városi hőérzet vizsgálata, klímamodellek és ami mögöttük van, továbbá azok társadalmi vonatkozásait asszociációk segítségével, lehetőség szerint hétköznapi példákon keresztül tervezzük bemutatni – mondta el Dr. Raucsikné Dr. Varga Andrea, a projekt vezetője, az SZTE FFI Geológia Tanszék docense.
Minden hónapban egy-egy kiemelt kérdéskör köré csoportosulnak a tervezett tartalmak, amelyeket aktualitások egészítenek ki. A digitális tartalmak széles spektrumát nyújtják összehangolt módon. A projekt egyrészt az általános iskolák felső tagozatos diákjait, a középiskolásokat és tanáraikat, másrészt életkortól függetlenül az ismeretekre nyitott felnőtteket kívánja megszólítani. Az ismeretek izoláltsága - elkülönített fizikai, kémiai, biológiai, földrajzi ismeretek - miatt az integráló földtudományi megközelítés hiánya gátolja a komplex természettudományos szemléletmód kialakítását. A szakterület szempontjából további negatív tényező a világhálón elérhető számos álhír, áltudományos információ. A mottó: "Ha GEO, akkor Szeged!" Az SZTE-n tanuló Földtudomány alap- vagy mesterszakos hallgatók első kézből ismerhetik meg az új eredményeket, sőt, bekapcsolódhatnak az SZTE FFI-ben zajló kutatásokba, így maguk is részeseivé válhatnak a felfedezésnek.
Az SZTE FFI tudománynépszerűsítő projektjében részt vevő szakértők:
Dr. Raucsikné Dr. Varga Andrea Beáta egyetemi docens, MTA doktora: (rezervoár)geológia, regionális földtan/rétegtan;
Dr. Pál-Molnár Elemér vulkanológus, geológus, intézetvezető és tanszékvezető egyetemi tanár, MTA doktora: geológia, környezettudatos nyersanyagkutatás, geológia és társadalmi kapcsolatok;
Dr. Gál Tamás Mátyás tanszékvezető egyetemi docens, MTA doktora: meteorológia, klímaváltozás, városklíma, klímamodellezés;
Dr. Raucsik Béla adjunktus, PhD: geológia, környezeti ásványtan, regionális földtan/rétegtan;
Dr. Bozsó Gábor intézetvezető-helyettes, adjunktus, PhD: környezettudomány, geotermikus energia, fenntartható energiagazdálkodás;
Dr. Nagy Gyula adjunktus, PhD: társadalomföldrajz.
– A projekthez kapcsolódó elektronikus ismeretterjesztő anyagok segítségével célunk a diákoknak hiteles információkat adni tanulmányaik kiegészítéséhez, a tanároknak naprakész, az oktatásba beépíthető digitális segédanyagokat biztosítani a geológia és a meteorológia területén, továbbá olyan megbízható és könnyen érthető földtudományi ismereteket kínálni, amelyek segítségével a megtévesztő tartalmakat is könnyebben kiszűrhetik a hatalmas digitális információfolyamból – hangsúlyozta Dr. Raucsikné Dr. Varga Andrea.
A projekt elsődleges kommunikációs csatornáit az SZTE, azon belül a Földrajz- és Földtudományi Intézetének elektronikus média platformjai képezik. Egyrészt az intézeti weboldalon és közösségi média elérhetőségeken, másrészt a projekthez kötődő tanszéki felületeken kiemelten jelenítik majd meg a tervezett tartalmakat.
Lévai Ferenc
Nyitókép és szófelhő: SZTE TTIK FFI, Fotó: Kovács-Jerney Ádám