Bezár

Hírarchívum

Dr. Saághy Andrea, Girst Gábor, Gesztes Olympia és Dr. Jancsák Csaba.

Átadták az SZTE vándorbölcsőjét: új családtagot ünnepel az egyetem közössége

Átadták az SZTE vándorbölcsőjét: új családtagot ünnepel az egyetem közössége

2024. november 21.
4 perc

Hamarosan új lakója lesz a Szegedi Tudományegyetem vándorbölcsőjének. Az országos kezdeményezéshez csatlakozva a vándorbölcsőt azok az egyetemi dolgozók kaphatják meg, akiknek gyermeke vagy unokája születik. Az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) Társadalmi Felelősségvállalás Kompetenciaközpont szervezésében november 20-án, a Rektori Hivatal átriumában ünnepélyes keretek között adták át a legújabb kis jövevény családjának a vándorbölcsőt. Dupla öröm, hogy a leendő szülők mindketten az SZTE dolgozói, Girst Gábor tudományos segédmunkatárs a GYTK Farmakognóziai Intézetben, felesége, Girstné Dr. Pigniczki Daniella Éva pedig rezidens (általános orvos) a SZAOK Családorvosi Intézetben.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Nincs is annál örömtelibb esemény egy család életében, mint amikor beköszönt a várva várt gyermekáldás, s egy apró, gőgicsélő, kis csodával teljesedik ki világuk. Egy új élet születése nem csupán szerető családjának hatalmas boldogság, hanem az őket körülvevő közösségben is táplálja a jövőbe vetett hitet és reményt. Ezeket az értékeket szimbolizálja az országos vándorbölcső kezdeményezés, melyhez az SZTE családbarát egyetemként csatlakozva, 2023 nyarán adta át első alkalommal vándorbölcsőjét. Azóta azt első lakója már ki is nőtte, hamarosan pedig birtokba veheti új „bérlője”.

Támogatás és elköteleződés a családok iránt

„Van egy olyan mondás, hogy egy gyermek felneveléséhez egy egész falu kell. A Szegedi Tudományegyetem szinte egy kisebb város méretével vetekszik, és ezzel a gesztussal, - hogy egy bölcsőt adunk kölcsön egy kisbabának, ráadásul két olyan szülőnek, akik mindketten az egyetemen dolgoznak –, szeretnénk kifejezni, hogy számítunk rájuk, és azt szeretnénk, ha ez a kis család továbbra is ennek a "nagy falunak" a része maradna. Ezzel fejezzük ki támogatásunkat és elköteleződésünket irántuk” – mondta el a vándorbölcső ünnepélyes átadásán Gesztes Olympia, a Családbarát Egyetem alprogramvezetője.

Dr. Jancsák Csaba

Dr. Jancsák Csaba Fotó: Sahin-Tóth István

A családbarát munkahely, ahová jó bemenni

„Évekkel ezelőtt elkezdtünk azon gondolkodni a kollégákkal, hogy mitől válik egy munkahely igazán jóvá. Kezdetben a munkahelyi mikroklímát és azt vizsgáltuk, hogyan viszonyul a szervezet a munkavállalóihoz. Később a "szervezeti személyiség" kérdése felé fordultunk. Úgy vélem – Karikó Katalin nyomdokaiban haladva –, hogy egy szervezet személyiségét nagymértékben, akár 60-70 százalékban meghatározza a vezető személyisége. Ezért, amikor családbarát munkahelyről beszélünk, valójában egy olyan helyről van szó, ahová jó bemenni. Alapvetően a közösség, melybe tartozunk és az általa képviselt értékek határozzák meg azt, hogyan érezzük magunkat életünknek abban a jelentős részében, melyet munkával töltünk” – osztotta meg gondolatait Dr. Jancsák Csaba, az SZTE IKIKK Társadalmi Felelősségvállalás Kompetenciaközpont szakmai vezetője.

A bölcső az élet kezdetének szimbóluma

Dr. Jancsák Csaba egy Márai Sándor idézettel zárta gondolatait: „Az emberek egész életükben az oroszlán erejével és a tigris ravaszságával keresik a boldogság kellékeit.” Ez egy élethosszig tartó folyamat, s mire a végére ér az ember, akkor jön rá, hogy közben nem volt már ideje boldognak lenni. Elmondta, a vándorbölcső lényege, hogy a bölcső – az élet kezdetének szimbóluma – egy családtól a másikig vándorol, így szimbolizálva a családok közötti összetartást és a jövő generációi iránti felelősséget. Rámutat arra, hogy a gyermeknevelés egy csodálatos, életet meghatározó élmény, amely már a bölcsőnél kezdődik. A bölcső a társadalmak és civilizációk fennmaradásának is jelképe, hiszen – ahogy a francia szociológusok fogalmaznak – „a bölcsők bosszúja” figyelmeztet arra, hogy a gyermektelen társadalmak elöregednek és kihalnak. Ezért a vándorbölcső mozgalom mindenkit emlékeztet a család és az utódok fontosságára.

Dr. Saághy Andrea

Dr. Saághy Andrea Fotó: Sahin-Tóth István

A cél, hogy mindenkit támogassanak munkahelyi és magánéleti boldogulásukban

Dr. Saághy Andrea, az SZTE humánpolitikai igazgatója elmondta, nagyon fontosnak tartja, hogy az oktatás a mindennapi élet része legyen, de feladatai túlmutatnak ezen, s ez az igazán inspiráló: „célom, hogy minden kollégánkat támogassuk munkahelyi és magánéleti boldogulásukban. Olyan munkahelyet szeretnénk teremteni, ahová jó bejönni, ahol jó dolgozni, és ahonnan öröm babázni menni, majd visszatérni, hogy újra a közösség részei legyenek”.

Mint mondta, a vándorbölcső egy új szimbólum és kapocs, amely összeköti az egyetemet a dolgozóival, különösen azokkal, akik gyermekükkel vannak otthon. Így feladatuknak szerves részét képezi, hogy elérjék az otthon lévő édesanyákat is, akiket örömmel várnak vissza. „A munkavállalóink az elsők, mert ők maguk a Szegedi Tudományegyetem a sokszínűségükkel, nehézségeikkel és sikereikkel együtt” – fogalmazott Dr. Saághy Andrea.

Dr. Saághy Andrea, Girst Gábor, Gesztes Olympia és Dr. Jancsák Csaba

Dr. Saághy Andrea, Girst Gábor, Gesztes Olympia és Dr. Jancsák Csaba Fotó: Sahin-Tóth István

Az ünnepélyes átadó lezárásaként Girst Gábor, a leendő édesapa abba is beavatott, a gyermekáldás már nem várat sokat magára: a pici várhatóan december 13-án érkezik, kisfiú lesz, akit az Ágoston névre keresztelnek.

A vándorbölcső átadóünnepségét Milosákovics Hanna és Sebestyén Dorka, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar növendékeinek fuvola játéka színesítette. Felkészítő tanáruk Csepregi Hajnalka volt.

Fülöp Tímea

A borítóképen: Dr. Saághy Andrea, Girst Gábor, Gesztes Olympia és Dr. Jancsák Csaba. Fotó: Sahin-Tóth István

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek