Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
Ferenc pápa pünkösdi miséjén orgonált a Szegedi Tudományegyetem alumnusa
Ferenc pápa pünkösdi miséjén orgonált a Szegedi Tudományegyetem alumnusa
2024. május 28.
3 perc
Rómában koncertezett Samodai Bence János trombitaművész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója és Dóbisz Áron orgonaművész, a szegedi egyetem volt hallgatója. Az orgona-trombita duó 2019 óta járja együtt a világot. Legfelemelőbb emlékeik között tartják számon a pünkösdi pápai szentmisén való közreműködést, amely után Ferenc pápa magyar nyelven köszöntötte őket.
„Isten hozott titeket” – szólt magyar nyelven Ferenc pápa a magyar delegációhoz, amikor a pünkösdi mise után a szegedi művészeket kísérő Római Magyar Akadémia kulturális attaséja Magyarország nevében köszöntötte a Szentatyát.
– Hatalmas élmény volt találkozni a pápával, s nagyon nagy megtiszteltetés, hogy részt vehettünk a misén. Életünk egyik legmeghatározóbb élménye – mesélte Samodai Bence János. Az SZTE BBMK trombitatanára és Dóbisz Áron orgonaművész meghívás alapján érkezett a pápai államba, ahol a Szent Péter-bazilikában rendezett pünkösdi misén közreműködhettek. – A rendkívül szigorú vatikáni szabályzat alapján nem vihettem be trombitát a bazilikába, a szentmisén kizárólag orgona és énekhang szólhat, így a vatikáni kórusban foglalhattam helyet és énekelhettem. Áron Ferenc pápa kivonulásakor játszhatott az orgonán. Izgalmas volt már a beléptetés is, hiszen a pápa a világ legvédettebb személyei között szerepel, az ellenőrzések szigorúbbak, mint egy repülőtéren. A szentmisén 50 ezer ember vett részt a világ minden országából. Amikor megjelent a Szentatya, síri csend lett. Kifelé menet pedig könnyezve integettek neki a körülöttünk állók – emlékezett vissza Samodai Bence János.
A Szegedi Tudományegyetem művészeinek első római szereplése a Szent Pál-bazilikában volt, majd a Filharmónia Magyarország orgonák éjszakája programján az egyik leghíresebb barokk templom, az Il Gesú adott otthont előadásuknak. Az est záróakkordjaként a római Liszt Intézet Falconieri-palotájában ünnepeltek egy éjszakai hangversennyel az olasz múzeumok éjszakája programon. A vatikáni szentmisét követően Campobassóba utaztak, ahol Samodai Bence János ERASMUS oktatói mobilitás keretében tartott mesterkurzust a Lorenzo Perosi zeneművészeti főiskolán.
– Koncertjeink repertoárja a virtuóz barokk versenyművek mellett egyedülálló módon magyar kortárs darabokat is bemutatott, többek között Karosi Bálint, Nagy István, Balázs Árpád tollából. Ezzel szeretnénk hozzájárulni a magyar zenei kultúra nemzetközi népszerűsítéséhez – emelte ki Samodai Bence János.
– Hatalmas megtiszteltetés, hogy olyan meghatározó helyszíneken játszhattuk, mint a Szent Pál-bazilika, az Il Gesu, a Szent Péter-bazilika és a római Liszt Intézet. Az együttműködés ezekkel az intézményekkel és a művészeti tevékenységünk nagyban hozzájárul a nemzetközi kulturális kapcsolataink bővítéséhez – tette hozzá Dóbisz Áron.
A Duóról
Dóbisz Áron és Samodai Bence János 2019 óta járják a világot együtt, állandó orgona-trombita duóként. Koncertjeik során olyan neves helyszíneken léptek fel, mint a szegedi Dóm, a temesvári Millenniumi Katedrális, a molfettai Madonna dei Martiri bazilika, a mestrei Chiesa di Santa Rita és a torontói St. James Katedrális.
A duó legújabb albuma, a Bornemissza Péter díjas "Bach, Vivaldi, Torelli, Martini, Purcell" CD elérhető a legnagyobb zenemegosztó portálokon, illetve fizikai formában is.
Tevékenységüket a Nemzeti Kulturális Alap, a Filharmónia Magyarország Kft., illetve Szeged város önkormányzata támogatja.