A padból a sorok mögé. Hetente megjelenő könyvajánló SZTE-s szerzők tollából származó művekről. Minden héten mutatunk egy könyvet, amelyre érdemes odafigyelni.
„Én, az unokája, kimondottan szerencsés vagyok. Hiszen kinek adatik meg, hogy ennyire megismerje a nagymamáját, hogy megértse azt, honnan származik, küllemében, jellemében, viselkedése egyes elemeiben miért olyan, amilyen? Hiszen kapjuk és hozzuk porcikáinkban, génjeinkben a felmenőket.”
Tóth Icó a Mályvavirág Alapítvány elnöke, aki korábban a Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karának hallgatója volt. A Mályvavirág Alapítvány célja a méhnyakrák prevenciója, a betegségben szenvedő nők rehabilitációjának támogatása és lelki segítségnyújtás a sorstársaknak. Tóth Icó betegséggel kapcsolatos tapasztalatait, érzéseit és gondolatait a Minden anyuka meggyógyul című könyvében jegyezte le, amely 2013-ban jelent meg. Tóth Icó korábban volt már A Hónap Alma Mater Tagja, a vele készült interjú itt olvasható.
Tóth Icó legújabb könyvében Cs. Tóth Etel életének állít emléket, az író szavai szerint ez a könyv egy tartozás, egy kötelesség az élet felé. A történet főszereplője maga a nagymama, aki közel 70 évesen kezdte el megírni életét, és unokája szerkesztette, tökéletesítette a megsárgult lapokat könyvvé. Megdöbbentő az a részletesség, ahogy a nagymama visszaemlékszik a háború előtti gyerekkorára. A Délibáb nem csupán egy családtörténet, hanem egy transzgenerációs üzenet is a szeretetről és összetartozásról. A történet terápia is, segít megérteni önmagunkat, így az olvasó is részese lehet annak a szeretetteljes örökségnek, amelyet Etel családja hagyott hátra, ezáltal válik emlékállítássá is az elbeszélés. Az írás nem titkolt szándéka az is, hogy feloldjon egy űrt a család női vonalában és összekapcsolja azokat a lelkeket, amelyeket a sors szétszakított.
A könyvajánló aktualitása az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét (EMMH 2024), amit minden évben Tóth Icó alapítványa, a Mályvavirág szervez és koordinál Magyarországon. A hét keretében nemcsak a méhnyakrák megelőzésről, a HPV-ről, a szűrések és a prevenció fontosságáról szeretne eljuttatni hiteles információkat az alapítvány, hanem idén a méhnyakszűrési hajlandóságot szeretnék feltérképezni, növelni. Támogassátok egy kitöltéssel az idei felmérést: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdVixxQSKqymsjfa3ocek6L1UOvIj31CbFqLv06Jy5iGgi_AQ/viewform?fbclid=IwAR26Rv9bWR_nsSsny4cP1xDa3YZW_OPVxdPROw_JEcrH94uzxPNJjUXUJr0
Lázárné Csernus Anikó
SZTE Alma Mater