A padból a sorok mögé. Hetente megjelenő könyvajánló SZTE-s szerzők tollából származó művekről. Minden héten mutatunk egy könyvet, amelyre érdemes odafigyelni.
„Úgy gondolom azonban, hogy a kapuőrök kora leáldozóban van. Még ha hinnék is abban, hogy rendelkezem valamiféle tudással arra nézvést, hogy merre is vezet az ideális útvonal odabenn, akkor sem adnám át. A magára hagyatottság felelősségét meg kell tapasztalni.”
Fekete I. Alfonz 1986-ban született Szabadkán, Szegeden, anglisztikán és irodalmi szerkesztésen szerezte alapfokú diplomáját, Budapesten pedig az anglisztika mesterszakos végzettségét. 2016-ban elnyerte a JAKKendő-díjat. Fantasyvel, tündérmesékkel és gyerekirodalommal foglalkozik. A mosolygó zsonglőr 2016-ban jelent meg. A borítót Labundy Katalin fotójának felhasználásával Szabó Péter tervezte.
Moskát Anita ajánlója a könyvhöz: Tessék, csak tessék! Nem csalás, nem ámítás, íme, a mosolygó zsonglőr első trükkjei! Nehogy azt higgyék, hogy papíron zsonglőrködni veszélytelen mutatvány. Fekete I. Alfonz felkap bármit, ami a keze ügyébe kerül, egyszerre játszik mágikussal és hétköznapival, hogy az egyik pillanatban még az éjszakai buszon zötykölődjünk a gyroszszagban, a másikban pedig már krétarajzzal bírjuk szóra a budapesti házakat. Ezen a porondon Kaczor király dörzsölt politikus, Róka Rudi pubertáskori problémákkal küzd, és megfér egymás mellett Vitéz László és Pancimanci, a középkori Bizánc és Kun Béla. Néha ikonikus, máskor a társadalom vagy az emlékezet pereméről verbuvált alakokért nyúl, akiknél biztosan lehetne találni dicsőbbeket, de pont ezzel a nyers őszinteséggel, ezzel az öniróniával tudnak legjobban beszélni az itt és mostról. Figyeljék a labdákat, figyeljék a kezét! Mondtam, hogy nem veszélytelen a mutatvány, de ne csak a zsonglőrért izguljanak. Felkavaró trükkök következnek. Nyomot hagynak abban is, aki nézi, aki forgatja.
A mosolygó zsonglőr című novellás kötet abszurd és fantasztikus világa teszi különlegessé a történeteket, amelyek a felszín alatt, rejtve mutatnak be olyan figurákat és eseményeket, amelyek a magyar folklórból merítve új életre kelnek. A kötet sokszínűségét és gazdagságát kiemeli az a tény, hogy a szerző képes összekapcsolni a történelmi, mesei és fantasztikus elemeket, mindezt egyedi hangon és eszköztárral. A novellák nem csupán izgalmas történetek, hanem egyfajta múltidézés és társadalomkritika is egyben, ami még inkább mélyebb rétegeket nyit meg az olvasó számára.
Lázárné Csernus Anikó
SZTE Alma Mater