Bezár

Hírarchívum

Prof. Dr. Racsmány Mihály

Angol nyelvű pszichológia alapképzés indult az SZTE-n

Angol nyelvű pszichológia alapképzés indult az SZTE-n

2024. december 03.
3 perc

2024 szeptemberétől elindult az SZTE BTK Pszichológiai Intézetben az angol nyelvű Pszichológia BA képzés. Magyar és külföldi hallgatók egyaránt jelentkezhetnek a hat féléves képzésre, egy félévre pedig Erasmus-ösztöndíjjal is be lehet csatlakozni.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Prof. Dr. Racsmány Mihály intézetvezető kérdésünkre elmondta, hogy az angol nyelvű pszichológia alapképzés egyenlő értékű a magyar nyelvűvel, ugyanaz a tematika, hiszen a bolognai rendszerben Európa-szerte ugyanazt tanulják a pszichológusok, és ugyanúgy lehet vele mesterképzésre továbbmenni. – Éppen azért könnyű átültetni angol nyelvre a képzést, mert amúgy is angolul zajlik Európában – tette hozzá. A képzésben részt vevők a BTK kötelezően választható képzéseit is angol nyelven hallgatják, így például szociológiát, filozófiát, digitális kultúrát.

Idén egy török diákon és egy kis csoportnyi Erasmus-ösztöndíjason kívül csak magyar hallgatók kezdték meg angolul a pszichológia BA-t, de a célkitűzés az, hogy a jövőben többnyire külföldiek jelentkezzenek a képzésre.

– Az a vágyunk, hogy nemzetközileg jegyzett szakemberek legyenek a tanszéken, akik egy-két évig, vagy akár hosszabb ideig itt tanítanak. Nyilvánvalóan a külföldi oktatókat nehéz úgy bevonzani az intézménybe, hogy csak magyarul zajlik az oktatás – mondta Racsmány Mihály.

A magyar nyelvű pszichológia képzésre rendszeresen magas a túljelentkezés, így már évek óta az egyetemen ezen a szakon a legmagasabb ponthatár.

– Létrehoztunk egy új nemzetközi szakot. Végül is ez az egyetem egyik legnépszerűbb képzése. Új oktatókat vettünk fel, ráadásul elég sok fiatal, dinamikus, feljövőben lévő oktató lépett be, ami jót tesz az egész intézetnek – mondta a Pszichológiai Intézet vezetője, majd hozzátette, természetesen az eddigi oktatók is tudnak angolul, hiszen „a pszichológia egy ilyen szakma”.

Az eddigi oktatói tapasztalatok azt mutatják, jót tesz a képzésnek, hogy a külföldi hallgatók új és más nézőpontokat visznek be az órai beszélgetésekbe. Az intézet vezetője szerint az új hallgatói viselkedés is jótékonyan hathat, ugyanis tapasztalatai szerint a külföldi hallgatók felszabadultabbak és mernek kérdezni, mert kevésbé szoronganak, hogy esetleg „rossz” kérdést tesznek fel. – Mind a hallgatóinknak, mind az oktatóinknak jót tesz, ha nemzetközi oktatásban vesznek részt – összegezte Racsmány Mihály.

A képzésre a magyar nemzetiségű hallgatók a Felvi.hu rendszerén keresztül jelentkezhetnek ugyanúgy, mint más magyar nyelvű képzésre. A külföldi hallgatók az SZTE DreamApply felületén önköltséges formátumú képzésre adhatják be jelentkezésüket, vagy pályázhatnak a Stipendium Hungaricum ösztöndíjra. Ezután ők magyar mentort kapnak, és magyarórára is kell járniuk két félévig. A külföldieknek ezen kívül motivációs levelet kell írniuk, illetve felvételi vizsgatesztet is kitöltenek Atkinson és Hilgard pszichológia-tankönyvének egyes fejezeteiből.

A képzésre a következő országokból lehet jelentkezni:

Albánia, Angola, Argentína, Örményország, Azerbajdzsán, Bahrein, Banglades, Belize, Bolívia, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Brunei, Burundi, Kambodzsa, Zöld-foki Köztársaság, Csád, Chile, Kína, Kolumbia, Kongói Demokratikus Köztársaság, Costa Rica, Kuba, Dominikai Köztársaság, Ecuador, Egyiptom, Salvador, Etiópia, Gambia, Georgia, Ghána, Honduras, India, Indonézia, Irán, Irak, Izrael, Japán, Jordánia, Kazahsztán, Kenya, Koszovó, Kuvait, Kirgizisztán, Laosz, Libanon, Libéria, Líbia, Madagaszkár, Malajzia, Maldív-szigetek, Mali, Marshall-szigetek, Mexikó, Moldova, Mongólia, Montenegró, Marokkó, Mozambik, Namíbia, Nigéria, Omán, Pakisztán, Palesztina, Panama, Peru, Fülöp-szigetek, Oroszország, Ruanda, Szerbia, Seychelle-szigetek, Sierra Leone, Szingapúr, Dél-Korea, Saint Lucia, Szudán, Szíria, São Tomé és Príncipe, Tajvan, Tádzsikisztán, Thaiföld, Tunézia, Türkmenisztán, Törökország, Ukrajna, Egyesült Arab Emírségek, Uruguay, Üzbegisztán, Venezuela, Vietnám, Jemen

További információ az SZTE Pszichológiai Intézet weboldalán

Balog Helga
Fotó: Görög Nikolett
A borítóképen: Prof. Dr. Racsmány Mihály az SZTE BTK Pszichológiai Intézetének vezetője

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    feb
    3
    SZTE BBMK Fricsay Ferenc Hangversenyterme (Szeged, Tisza Lajos krt. 79–81.)
    18:00 - 19:00
    SZTE BBMK Fricsay Ferenc Hangversenyterme (Szeged, Tisza Lajos krt. 79–81.)
    18:00 - 19:00
  • *
    feb
    8
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00
    SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ (Szeged Ady tér 10.)
    09:00 - 13:00

Kapcsolódó hírek