Elektromos autótól a mobiltöltős szobabicikliig, alternatív takarmány alapanyagoktól a hajtógázmentes aeroszolokig - számos innovációt láthatnak az érdeklődők a Szegedi Tudományegyetem standján, 2023. szeptember 27-től október 1-ig, a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón és Élményprogramon, a budapesti Hungexpo területén.
A Szegedi Tudományegyetem standján az oktatásban, kutatásban, gyógyításban megjelenő, a fenntarthatósághoz kapcsolódó innovatív ötletek mutatkoznak be. Többek között:
- az energiatakarékos Shell Eco-marathon elektromos autó,
- energia-termelő mobiltöltős szobabicikli,
- olyan alternatív fehérjeforrások, mint az algák és a hüvelyesek,
- alternatív takarmány-alapanyagok,
- tüdőmegbetegedésekre gyógyírt jelentő környezetbarát inhalációs készülék - hajtógázmentes aeroszolok,
- hidrogén hajtású kisautók,
- a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó 3D nyomtatott tárgyak,
- az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola megújuló energiával működő robotkikötője, amely a vízi szállítást modellezi,
- a EUGLOH fenntarthatósághoz kapcsolódó programjai és
- a Coursera for SZTE programon keresztül elérhető, a világ vezető egyetemeinek fenntarthatósággal foglalkozó online kurzusai.
A kiállítási standon, 30 négyzetméteren összpontosulva mutatkoznak be tehát a Szegedi Tudományegyetem fenntarthatósághoz kapcsolódó törekvései. A Tisza-parti universitas eltökélten folytatja sok éve megkezdett, és a nemzetközi ranglistákon is előkelő helyezést biztosító stratégiáját, amely az energiahatékony és környezettudatos mindennapi működés feltételeinek megteremtésére, fejlesztésére fókuszál. Az oktatási, kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységével a szegedi egyetem hozzájárul új eredmények születéséhez és tesz annak érdekében, hogy növelje a jövő generációjának a környezeti értékek megőrzése iránti elköteleződését.
|
Az eseményen készült képek itt megtekinthetők. Fotó: Zentai Péter |
A Planet Budapest 2023 Közép-Európa legnagyobb fenntarthatósági rendezvénye, a társadalom és a gazdaság széleskörű megszólítása által hívja fel a figyelmet a fenntarthatósági fordulat fontosságára, a klímaváltozás hatásaira. Az esemény gyakorlati, kézzelfogható megoldásokat kínál a fenntarthatóság iránt elkötelezettek és az érdeklődő közönség számára. A nemzetközi szinten is kiemelkedő rendezvény közönség- és edukációs eseményekből, valamint szakmai és üzleti programokból áll.
A rendezvényt Áder János, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke nyitotta meg szeptember 27-én, majd Hernády Zsolttal, a MOL vezérigazgatójával beszélgetett a fenntarthatóság kérdéseiről. Kiemelte Dr. Janáky Csaba, a Szegedi Tudományegyetem kutatójának projektjét, amely a szén-dioxid tárolásának és felhasználásának lehetőségeit vizsgálja és amely a Planeten is bemutatkozik.
Bobkó Anna
Fotó: Zentai Péter