A kontinens legjobb egyetemista teniszezői között szerepeltek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói Granadában. A spanyolországi egyetemi tenisz EB-n az SZTE három fős férfi csapata, Kincses Bence, Juhos Tibor és Lovász Zoltán profikkal vette fel a versenyt és kiválóan versenyzett.
Közel ötven fokos hőség, a Magyarországon szinte sehol sem található kemény borítás és a profi teniszezők ranglistáján szereplő ellenfelek. Ezek várták az Egyetemisták Tenisz Európa-bajnokságán a Szegedi Tudományegyetem hallgatóit. A versenyre az egész kontinensről érkeztek hallgatók, akik egyetemeiket 2-4 fős csapatokkal képviselték. A férfi csapatbajnokságon az SZTE színeiben három hallgató lépett pályára: Kincses Bence, aki Gazdaságtudományi karon idén végzett pénzügy és számvitel szakon, diplomaosztója pedig éppen az EB-vel egyidőben volt, így személyesen csak később tudta átvenni oklevelét, Juhos Tibor az ÁJTK hallgatója és Lovász Zoltán – 6. éves orvostanhallgató, az SZTE SZAOK-on.
A délspanyolországi Granada festői környezetben fogadta a résztvevőket és a szervezők is kitettek magukért, így a népes mezőny egy magas színvonalú és presztízsű viadalon mérhette össze a tudását július elején a bő egyhetes tornán.
– Vegyes volt a mezőny, amelyet két különböző csoportra lehetett osztani, hiszen voltak olyanok, akik profi, ranglistás teniszezők és mellette egyetemi tanulmányokat is folytatnak és voltak olyan résztvevők, akik a tanulásra fókuszálnak, de mellette hobbi szinten teniszeznek is. Mi az utóbbi kategóriát képviseltük. A szervezésre nem lehetett panasz, minden nagyszerűen ment, a szállás, a verseny lebonyolítása, a megnyitóünnepség is méltó volt egy Európa-bajnoksághoz – mondta el Lovász Zoltán.
A 16 csapatot négy négyes csoportra osztották, a csapatok pedig előbb a csoporton belül mérkőztek meg egymással. Az SZTE az egyik legerősebb csoportba került, abba, amelyben a későbbi győztes francia egyetemisták is ott voltak. A csoportküzdelmek után következtek a helyosztók.
– A lebonyolítási rendszer a Davis-kupáéhoz hasonlítható: két egyéni és egy páros mérkőzést kellett vívnunk három csoportellenfelünkkel. A helyosztóknál is minden esetben így alakult ki a végeredmény. Később kiderült, hogy a mi csoportunk az egyik legerősebb volt – benne az ATP-n, a profi teniszezők világranglistáján is szereplő játékosokkal. Egy kis szerencsével a legjobb nyolcba is bekerülhettünk volna, de tekintve, hogy pár nap ahhoz is kellett, hogy alkalmazkodjunk ahhoz a fajta kemény, műanyag borításhoz, ami Magyarországon nagyon ritka, így mi sem találkoztunk még vele, elégedettek lehetőnk a TOP 10-zel – értékelte Lovász Zoltán.
A hallgatók versenyzését az SZTE Sportközpont munkatársa Szász Róbert szervezte, felkészülésüket pedig az egyetemmel évek óta együttműködő Hajnal Tenisz és Liget Teniszcentrum segítette.
– Az SZTE Sportközpont feladatai között egyre nagyobb hangsúlyt kap a hallgatók versenyezetetése. A nyári időszakban több helyszínen és különböző sportágakban képviselik a Szegedi Tudományegyetemet a hallgatók. A Covid után a szervezők és a versenyzők is aktívabbak lettek, szinte minden hétre jut egy-egy verseny itthon vagy külföldön. Különösen fontos ez az év, hiszen jövőre Magyarország, - Miskolc és Debrecen - ad otthont a legtöbb egyetemi európai sporteseménynek, így itthon szeretnénk még jobban helytállni. Ennek érdekében a hallgatókkal és a szegedi sportegyesületekkel is folyamatos a kommunikáció – fogalmazott Szász Róbert, az SZTE Sportközpont oktatója.
Lévai Ferenc
Fotó: EUSA