Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
A világon a legtöbb ember anyanyelve – a Kínai Nyelv Napját konferenciával ünnepelték
A világon a legtöbb ember anyanyelve – a Kínai Nyelv Napját konferenciával ünnepelték
2023. április 05.
4 perc
A Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet és a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium idén közös rendezvényt tartott a „Kínai Nyelv Napja” alkalmából. A szakértők érdekes előadásokkal és szakmai beszélgetésekkel járták körül a kínai kultúra és nyelvoktatás jelenlegi, hazai és nemzetközi tendenciáit.
A kínai nyelv, a sino-tibeti nyelvcsalád legtöbb beszélővel rendelkező tagja. Jelenleg a világon legtöbb ember a kínai nyelvet beszéli anyanyelveként, mintegy 1,5 milliárdan. Hivatalos nyelvnek számít a Kínai Népköztársaságban, Szingapúrban, illetve az ENSZ hivatalos nyelvei között is szerepel.
A Kínai Nyelv Napját minden évben megrendezik, fő szervezői a Konfuciusz Intézet és partnereik, időpontja pedig a tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap.
Kovács-Jerney Ádám képei az eseményről, a képre kattintva elérhetők
2023. április 5-én, szerdán, 10 órakor kezdődött a konferencia a kínai nyelvoktatásáról, a kínai kultúra megjelenítésének lehetőségeiről az ÁGOTA Kulturális és Közösségi Centrumban. A rendezvény házigazdái, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet és a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium vezetőségének képviselői is köszöntötték a résztvevőket a megnyitón.
Prof. Dr. Széll Márta, a Szegedi Tudományegyetem stratégiai rektorhelyettese beszédében elmondta, hogy az SZTE Konfuciusz Intézet alapvető célkitűzése a kínai nyelv és a kultúra népszerűsítése, az oktatás és az oktatás megszervezése.
A rektorhelyettes elmondta, hogy a Szegedi Tudományegyetem számára Kína fontos, akínai nyelv és kultúra megismerése és népszerűsítése pedig elengedhetetlen.Fotó: Kovács-Jerney Ádám
– Célunk, hogy kapcsolatokat teremtsünk és megtaláljuk a legrövidebb és leghatékonyabb utat a kínai partnerekkel. Fontos, hogy várjuk a Szegedi Tudományegyetemen a kínai egyetemistákat, oktatókat, akik azon gondolkodnak, hogy Európába jönnek. A Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet a kínai nyelvoktatáshoz biztosít tantermet, oktatási anyagot, kurzusokat és oktatókat is. Segítünk a hallgatóknak a nyelvvizsgákra való felkészülésben. Ebben a félévben 10 kínai oktatóval dolgozunk együtt. Ezen felül a kínai kultúrát népszerűsítő programokat szervezünk, szoros kapcsolatot ápolunk a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetemével. Az SZTE több kínai partnerrel, intézménnyel kooperál, többek között a Mérnöki Kar is együttműködik egy kínai sportegyetemmel egy érdekes kutatásban – hangsúlyozta Prof. Dr. Széll Márta, majd köszöntője végén, kínai nyelven is megköszönte a figyelmet, amivel osztatlan sikert aratott.
A Kínai Nagykövetség üzenetét kínaiul Wang Rui, az SZTE Konfuciusz Intézet kínai igazgatója, magyarul pedig Zoltai Alexandra, az intézet magyar igazgatója tolmácsolta a jelenlévőknek és az online térben csatlakozóknak.
Zoltai Alexandra, az esemény egyik házigazdája és előadója is volt. Fotó: Kovács-Jerney Ádám
„A kínai nyelvoktatás jelenleg fellendülőben van Magyarországon, és nagyban hozzájárul Kína globális fellendüléséhez is. Xi Jinping kínai elnök személyesen írt válaszlevelet a magyarországi Magyar–Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium diákjainak válaszolva, amelyben arra bátorította a magyar fiatalokat, hogy tanuljanak többet Kínáról, és legyenek a kínai–magyar barátság fejlesztésének nagykövetei. Hiszünk abban, hogy a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének jelen rendezvénye, a „Kínai Nyelv Napja” minden bizonnyal egy színesebb képet tár majd az érdeklődők elé, és ezzel a platformmal is tovább erősíti és előmozdítja az emberek megértését és szeretetét a kínai hagyományos kultúra és a kínai oktatás iránt” – szólt Kína Magyarországi Nagykövetségének Kulturális és Oktatási Irodájának üzenete.
A „Kínai Nyelv Napja” rendezvényen délelőtt plenáris előadásokat hallhattak a résztvevők, délután pedig két szekcióbeszélgetés keretében járták körül a legfontosabb kérdéseket, már online térben.
Erdélyi Zsuzsanna, a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetője előadásában ismertette az iskola feladatait, profilját is. Fotó: Jerney-Kovács Ádám
A konferencián előadást tartott Erdélyi Zsuzsanna, a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium képviseletében, Zoltai Alexandra, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet igazgatója, Dr. Horváth Levente, (Sanghajból, online) a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ igazgatója, volt Sanghaji Főkonzul és Ipolyi Éva kínai tolmács és fordító, a Magyar-Kínai Baráti Társaság alelnöke.
Az érdeklődők bemutató órákat tekinthettek meg felvételről. Az 5. osztályosok a sport, a sportnemek és melléknevek témaköreit Lü Yan Anni, Kinda Emőke pedagógusok segítségével járták körül.
– Nagyon örülünk, hogy ilyen sokan eljöttek személyesen és csatlakoztak az online térben is a 2023-as Kínai Nyelv Napja rendezvényhez. ezzel az eseménnyel is szeretnénk megismertetni Szegeddel, a régióval és az itt dolgozó tanárokkal, hogy miért fontos a kínai nyelv oktatása, valamint, hogy bemutassuk, milyen színes a kínai kultúra és ezzel közelebb hozzuk az emberekhez Kínát – összegezte a rendezvény célját Zoltai Alexandra, az SZTE Konfuciusz Intézete igazgatója. A következő nagyszabású, közönség számára is nyitott esemény, amelyen a távolkeleti kultúrával találkozhatnak az érdeklődők, a Panda Nap lesz a Vadasparkban, május 28-án, gyereknapon.
Lévai Ferenc
Nyitókép:A Kínai Nyelv Napján Fotó: Kovács-Jerney Ádám
SZTE BBMK Liszt terem (Szeged, Tisza Lajos krt 79-81.)
Gál Ferenc Egyetem Vántus IstvánZeneművészeti SzakgimnáziumKamaraterem (Szeged, Roosevelt tér 6.)
10:00
SZTE BBMK Liszt terem (Szeged, Tisza Lajos krt 79-81.)
Gál Ferenc Egyetem Vántus IstvánZeneművészeti SzakgimnáziumKamaraterem (Szeged, Roosevelt tér 6.)