A Szegedi Tudományegyetem hallgatói idén is bepillantást nyerhettek a Szegedi Nemzeti Színház kulisszái mögé. Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat harmadjára szervezett színházbejárást Szegeden. Az esemény részletes kidolgozásáról Zsidákovits Fanni, az SZTE BTK hallgatója gondoskodott. Csiló Alexandra élménybeszámolója követketik.
A színház előtt várakozó diáksereget látva, tudtam, hogy valami igazán izgalmas kalandnak leszek a része, és mint az utólag kiderült: nem tévedtem. Az ingyenes színházlátogatásnak maximális létszámmal vágtunk neki, amiről egy gyors névsorolvasással bizonyosodtak meg előtte a szervezők.
Ezután kalauzunk bemutatkozása következett, a színfalak mögé is betekintést nyújtó látogatást Hevesi Zoltán, a Szegedi Nemzeti Színház önkéntese vezette, aki parádés előadásmódjával avatott be minket, laikusokat, a színházi világ rejtelmeibe.
Az ékszerdoboz titkai
A művészbejárón keresztül léptünk be, az idegenvezetőnk által csak ékszerdoboznak becézett épületbe. Miután lepakoltunk, a körséta következett, amely során felfedezhettük a dobozban lapuló „kincseket”.
Az előcsarnokban a színház múltjáról, és kiemelkedő személyeiről bővíthettük ismereteinket. Továbbá tájékoztatást kaptunk az egyéb, fontos technikai és biztonsági feltételekről és tudnivalókról is, amelyek a nézők védelmét és kényelmét garantálják az előadások alatt. Majd helyet foglaltunk a földszinti nézőtéren, ahonnan később a színpadra mentünk és onnan tekintettük meg a fény- és hangvezérlő pultokat. A pódiumon állva a színészek szemszögéből pásztázhattuk végig a színház belsejét. Közben megtudtuk, hogy a vastaps fogalma a színpadot és a nézőteret elválasztó vasfüggönyből ered, amin keresztül a színészek visszatérnek meghajolni közönség elé. A színpadról lelépve pedig Hevesi Zoltán megosztotta velünk azt is, hogy hely szűkében az állandó jelmez- és díszlettár a színházon kívül helyezkedik el.
|
A színházbejáráson készült képek a galériára kattintva tekinthetők meg. |
Magasságok és mélységek
Tovább barangolva a színpad mögött, az öltözők mellett elsuhanva, az első emeletre mentünk, ahol a királyi páholyban foglalhattunk helyet. A kényelmes páholyban tett rövid pihenőt követően, sietősen baktattunk felfelé egészen a harmadik emeleti kakasülőig. Letekintve onnan a színpad már jóval parányibbnak tűnt, mint amikor mi álltunk rajta. Fentről aztán épp egy behangolásnak lehettünk szem- és fültanúi, amit kifejezetten élveztünk. Innen, a kakasülőről, szó szerint lefelé vezetett az utunk az alagsorba, ahol a színpad alá is bementünk, és a forgószerkezet alatt állva tudhattunk meg részleteket a súgó és a színész közös munkájáról. Ezen kívül az egész színházi személyzet feladatára kitért a túravezetőnk, köztük az olyan háttérben dolgozókéra is, mint a színpadmester, a zsinórmester vagy az ügyelő.
Végül a kiindulópontunkra visszaérvén, az éppen aktuálisan játszott darabokról kaptunk pontos leírást, továbbá az egyetemistáknak nyújtott universitas bérletről néhány lényeges információt. Ezekre volt is igény, ugyanis a különleges élményt nyújtó színházlátogatás kétségkívül még inkább meghozta a kedvünket az elkövetkezendő színdarabok megtekintéséhez.
SZTEinfo - Csiló Alexandra
Fotó: Zentai Péter