- Hogy esett a szakmai választása mégis a sürgősségi ellátásra?
- A tanulmányaim kezdetén szívsebész szerettem volna lenni és részben ez motivált arra, hogy megpályázzam a honvédségi ösztöndíjat, viszont időközben rájöttem, hogy más gyógyító szakmák is érdekelnek, ezért fordultam a sürgősségi betegellátás irányába.
- Milyennek látja a Sürgősségi Centrumot?
- A sürgősségi egy nagyon különleges hely. A mi osztályunk nem a hagyományos orvosi hierarchia szerint van felépítve. A képzésünk során számos szakterületen el kell töltenünk bizonyos időt, hogy már orvosként szakmailag megfeleljünk egy-egy eset kapcsán, hiszen szükséges konzultálnunk a fekvőbeteg osztályok orvosaival.
A csapatmunka kiemelt fontosságú és ha a helyzet úgy kívánja, akkor az orvosok is végeznek ápolói feladatokat. Itt minden eset más, nincsenek állandó sémák és ettől válik egyedivé minden napom.
- Mi történik, amikor súlyos állapotú beteg érkezik a Centrumba?
- Amikor riasztást kapunk, hogy egy súlyos sérült esetet várunk, akkor az osztály azonnal elkezd felkészülni a fogadására. Erre van, amikor kb. 10-15 perc áll rendelkezésre, de van, hogy még ennél is kevesebb. Ez idő alatt meg kell érkezniük a súlyos sérült team tagjainak (radiológus, aneszteziológus, sebész, stb.), akiket a váltásvezető keres fel telefonon. Amíg az ellátás zajlik, addig leáll a műtő és nincs CT vizsgálat sem. Ilyenkor az egész ellátási folyamat szünetel a sürgősségin és mindenki arra az egy, súlyos állapotban lévő betegre koncentrál. Ez éjszaka és nappal is, mindig ugyanúgy megy. A kihívás az, hogy centrumkórház vagyunk, ezért előfordul, hogy 2-3 súlyos eset is beérkezik egyszerre. Ilyenkor szakmai szabályok szerint történik a mérlegelés, hogy ki, melyik ellátási pontot használhatja az adott időszakban, mert ezzel kerülhető el a torlódás. A váróban ezzel szemben más a helyzet. Egy súlyos sérült beteg ellátása miatt, a beérkezését követően 10-15 perc telik el a sokktalanítóban, majd megcsináljuk a CT-t és ezután következnek az adminisztrációs feladatok, amik nagyjából 1 órát vesznek igénybe. Azonban ezt mind végig kell várnia azoknak a betegeknek, akik a váróban vannak.
- Mi a feltétele annak, hogy valaki a súlyos sérült team tagja lehessen?
- A súlyos sérült team-be való bekerülést az ügyeleti sorban meghatározottak döntik el, de jellemzően a legtapasztaltabbak szoktak lenni.
- Volt már rá példa, hogy kritikus állapotban lévő beteget kelljen megmentenie?
- Természetesen. Többnyire 3 év után már beforgatják az embert az olyan feladatokba, mint például a súlyos sérült team-ben történő munka. Ezekben sokszor vettem részt, illetve vizsgáló orvosként én is láttam már el betegeket. A COVID-járvány tetőzése alatt rezidensként nagyobb nyomás került a vállunkra, amihez fel kellett nőni, de úgy érzem, hogy mindenki a megfelelő motivációval és felelősségtudattal állt hozzá a feladatához.
- A COVID-járvány mindannyiunk számára változásokat hozott és tudjuk, hogy a kórházak életét is felborította. Mit tapasztalt, milyen módon formálódott a betegek viszonya az egészségügyhöz, illetve hogy változott a kórházak ellátási rendszere?
- A járványidőszak alatti ellátás nagyban megváltoztatta a betegek hozzáállását is, és nem feltétlenül pozitív irányba.
Sokan rászoktak arra, hogy egyből bejöjjenek a kórházba vagy mentőt hívjanak, akár olyan esetekben is, amikor nem indokolt a sürgősségi ellátás. Nekünk ilyenkor ugyanúgy le kell futtatnunk az előírt vizsgálati protokollt, mint a komolyabb sérülteknél, ez pedig több órát is igénybe vehet. Elsőként a beteg állapotának priorizálása történik. A példa kedvéért: az 1-es az életveszélyes állapot, a 4-es, 5-ös pedig az enyhébb eset. Amennyiben a 4-es kategóriába tartozó beteg vizsgálata során beérkezik egy 1-es kategóriába tartozó eset, akkor egyértelműen ő fog prioritást élvezni és megesik, hogy a 4-es kategóriájú páciens sértőnek érzi, amiért két órát kellett várnia a zárójelentésére, ezt pedig a személyzetnek fogja felróni, ami frusztrálóan tud hatni az orvosra és az ápolóra egyaránt. Sajnálatos hozadék, hogy később mindenféle pletyka merül fel az adott esettel kapcsolatban, amelynek az állításai gyakran túlzóak és sértőek.