A Magyar Tudományos Akadémia 2022. május 2-4. közötti 195. közgyűlése első napján, a Nobel-díjas Avram Hershko díszelőadását követően adták át a tudósok testületének legrangosabb kitüntetéseit. Az MTA programja új tagok választásával folytatódik. A jelöltek között Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora, illetve a szegedi tudósok közösségének 10 további tagja szerepel.
195. közgyűlését tartja a Magyar Tudományos Akadémia 2022. május 2. és 4. között.
TAGJELÖLT KARIKÓ KATALIN ÉS 10 SZEGEDI TUDÓS
Minden tizedik tagjelölt kötődik Szegedhez. A közös akadémiai jelöltlistára felkerült 110 kutató közül választja meg az Akadémikusok Gyűlése az MTA új rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjait 2022. május 3-án délelőtt.
Az akadémikusok csoportjairól, megválasztásuk szabályairól is részletes információkkal szolgál az mta.hu. A Magyar Tudományos Akadémia honlapja a tagságára ajánlottak listáját is bemutatja.
A Szegedi Tudományegyetem polgárai közül akadémikusnak javasolt személyek:
Kovács Zoltán, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Földrajzi és Földtudományi Intézet Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszékének kutatóprofesszora, tanszékvezető egyetemi tanár. Szűkebb szakterülete a társadalomföldrajz.
Németh T. Enikő, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Általános Nyelvészeti Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Szakterülete a magyar nyelv pragmatikája és az elméleti nyelvészet.
Molnár Lajos tanszékvezető egyetemi tanár a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Analízis Tanszékén. Szűkebb szakterülete a funkcionálanalízis és a lineáris algebra.
Horváth László, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékének szakmai tanácsadója. Szűkebb szakterülete a légkörkémia.
M. Tóthné Farsang Andrea, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszék egyetemi tanára. Szűkebb szakterülete a természetföldrajz.
A Szegedi Tudományegyetemen diplomázott kutatók közül:
Karikó Katalin, az SZTE kutatóprofesszora, a BioNTech RNA Pharmaceuticals (Mainz, Németország) alelnöke, a philadelphiai Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvostudományi Karának (University of Pennsylvania, Perelman School of Medicine) oktatója (adjunct professor). Szűkebb szakterülete a biokémia, a molekuláris biológia, hírvivő-RNS-kutatás és az mRNS humán terápiás célú alkalmazásai.
Szendrei Ágnes, a Coloradói Egyetem (University of Colorado Boulder) professzora. Szakterülete az általános algebrák elmélete.
A szegedi egyetem korábbi oktatói közül:
Kenesei István, aki 2016 óta az MTA levelező tagja, a Nyelvtudományi Kutatóközpont professor emeritusa. Szűkebb szakterülete a mondattan.
A szegedi tudósok közösségébe tartozó kutatók közül:
Deli Mária Anna, a Szegedi Biológiai Központ Biofizikai Intézetének csoportvezető tudományos tanácsadója. Szakterülete a biológiai gátrendszerek vizsgálata.
Pál Csaba, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója. Szűkebb szakterülete az antibiotikum-kutatás és az evolúciós biológia.
A Szegeden született Tari Gábor, aki PhD-fokozatát a houstoni Rice Egyetemen (Rice University) szerezte 1994-ben. Geológus és geofizikus, jelenleg az OMV (Ausztria) főgeológusa. Szűkebb szakterülete a szerkezeti geológia és a szénhidrogénföldtan.
Az MTA újonnan megválasztott tagjait bemutatják a 195. közgyűlésen.
DÍJAZOTT KUTATÓK
Az MTA 195. közgyűlésének első napján ötféle kitüntetést adtak át. A díjazott 21 kutató közül két tudós kötődik a Szegedi Tudományegyetemhez.
Az elmúlt években kiemelkedő kutatómunkát végző tudósok elismerése az Akadémia Díj. Ezt a kitüntetést vehette át az SZTE jogelődjének számító szegedi József Attila Tudományegyetemen diplomázó Békés Csaba János. Az MTA doktorát, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet kutatóprofesszorát, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanárát 2019-ben megjelent Enyhülés és emancipáció – Magyarország, a szovjet blokk és a nemzetközi politika 1944–1991 című nagymonográfiája elismeréseként jutalmazták.
2022-ben az MTA Akadémiai Díjat adományozott Sándor Klárának, az MTA doktorának, aki az SZTE BTK Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. A díjat kiemelkedő tudományos eredményeiért és A székely írás emlékei című nagymonográfiáért kapta két szerzőtársával, Benkő Elekkel, az MTA rendes tagjával és Vásáry Istvánnal, az MTA rendes tagjával együtt.
ÜNNEPI ELŐADÁSOK
Elnöki köszöntővel és Nobel-díjas tudós díszelőadásával kezdődött 2022. május 2-án az MTA 195. közgyűlése.
Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a tudomány céljairól, feladatairól és a művelésével együtt járó kockázatokról is beszélt ünnepi köszöntőjében.
Az MTA elnöke szerint ideje, hogy levonjuk a tanulságokat a járványból és nyomasztó történelmi tapasztalatainkból, hogy válaszolni tudjunk napjaink legfőbb, a tudomány szempontjából releváns kérdéseire, például arra, hogy milyen szerepet tölthet be a tudomány a most zajló és majdan bekövetkező válságokban – tudósít az mta.hu.
A Magyar Tudományos Akadémia 195. közgyűlésének ünnepi előadását Avram Hershko, a magyar származású, Nobel-díjas kémikus tartotta „Roles of the ubiquitin system in health and disease” címmel.
Az MTA 195. közgyűlése első napjáról készült videofelvétel itt megtekinthető.
Az MTA 195. rendes közgyűlésének nyilvános programjait az MTA YouTube-csatornáján közvetítik.
Az MTA 2022. évi májusi rendes közgyűlése program-sorozatának részleteit itt is megtalálják az érdeklődők. A SZAB-székházban 2022. május 13-án Kozmikus körforgás címmel tartanak konferenciát az MTA 195. közgyűlése részeként.
SZTEinfo – Ú. I.
Forrás, fotó: mta.hu / Szigeti Tamás