A Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Debreceni Egyetem pszichiátriai klinikái együtt rendezték meg a PsychArt24 művészeti maratont, amely szeptember 24-én délben indult és egészen másnap délig várta a résztvevőket a József Attila Tanulmányi és Információs Központban. Az eseményen készült művekből vándorkiállítást szerveznek, majd az alkotások árverésre kerülnek.
Festőmaratont szervezett az SZTE SZAKK Pszichiátriai Klinika az SE Pszichiátriai Klinikájával és a DE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájával. Az esemény 2021. szeptember 24-én délben vette kezdetét és 24 óráig várták az amatőr és profi művészeket a szervezők.
|
Képgaléria a festőmaratonról |
A megnyitót egy Zoom konferencia segítségével tartották egyidőben a három helyszínen, ezzel is erősítve annak a jelentőségét, hogy az egyetemek ilyen programon együtt tudnak dolgozni. A rendezvényt már harmadik éve szervezik meg azért, hogy a fogyatékkal élő, outsider művészek minden előítélet nélkül alkothassanak egészséges profi és amatőr művészekkel együtt.
A művészet terápiás megközelítése abban segít, hogy a zárkózottabbak is megismerjék a világot.
- A rendezvényt, teljesen nyitottra terveztük, minden városlakó számára elérhető volt, aki a 18 életévét betöltötte, és rendelkezik védettséget igazoló kártyával. Vártunk orvostanhallgatókat, egyetemi polgárokat, bölcsészeket, és klinikai dolgozókat is. Az elmúlt két év során sok kreatív élménnyel gazdagodtak a jelenlevők. Az elmúlt alkalommal 150-nél is több mű született. Hatalmas élmény a résztvevők számára ezen az eseményen közösen alkotni. Nagyon szeretnénk, hogy országossá válhasson ez a rendezvény azért, hogy rávilágítsunk arra, hogy a mentális betegségben szenvedők és az átlag polgárok közötti különbségek minimálisak – mondta Prof. Dr. Kálmán József, a Szegedi Tudományegyetem SZAKK Pszichiátriai Klinika vezetője.
Az eseményen készült művekből zsűri választja ki a legjobbakat, amelyet vándorkiállításon mutatnak majd be. Később a művek „kalapács alá” kerülnek. Az árverésből befolyt összegből a mentális betegeket segítő alapítványokat támogatják.
Ezek a betegek zárkózottak, nehezen kommunikálnak a környezetükkel. A művészet segítségével fejlesztik önismeretüket, az alkotás segít, hogy kifejezzék magukat, érzéseiket.
A műhelyekben gyakran sokkal hozzáférhetőbbek a betegek. A kommunikáció, a türelem kifejlesztésére is alkalmas a közös festés. A legutóbbi rendezvényen 200-an vettek részt. Nem kell művésznek lennünk ahhoz, hogy leüljünk és nekiálljunk festeni. Csak egyszerűen vegyünk a kezünkbe egy eszközt és álljunk neki korlátok nélkül. A kreativitás szintjén mindenki egyforma és mindenki előtt határ a csillagos ég – mondta Higyisáné Magyar Anikó művészetterapeuta az SZTE SZAKK Pszichiátriai Klinika dolgozója.
Az egyik résztvevő Vörös Henrietta Elina, a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZAOK) 5. éves hallgatója elmondta, hogy nagyon örül a kezdeményezésnek, mert kiskora óta szeret festeni és jól esik neki egy olyan kikapcsolódás, amely teljesen feltölti. Az eseményről Kálmán professzor pszichiátria óráján hallott. Örült a lehetőségnek: hogy fessen és új emberekkel ismerkedhessen meg.
SZTEinfo - Kovács Ádám Gábor
Fotó: Bobkó Anna