Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
Az SZTE-n végzett asztrofotós bámulatos képeken mutatja be az égi jelenségeket
Az SZTE-n végzett asztrofotós bámulatos képeken mutatja be az égi jelenségeket
2021. március 22.
2 perc
Hődör Gábor felvételeit a Nat Geo eddig kétszer választotta a hónap asztrofotójának. Ezen kívül is számos pályázaton nyert már a képeivel az SZTE alumnusa. A külföldi szakportálok mellett, a Magyar Csillagászati Egyesület, a National Geographic Magazin is rendszeresen közli, díjjazza fotóit.
Hődör Gábort gyermekkora óta érdekli a csillagászat. Diplomát művelődésszervező szakon szerzett a Szegedi Tudományegyetemen, de már ekkor is folyamatosan fejlesztette a fotós tudását és eszközparkját.
- Már több mint egy évtizede, hogy megvettem az első csillagászati távcsövemet, egy kis, szerény tudású eszközt. De már akkor megfogalmazódott bennem, hogy a távcsőben látottakat, szeretném másoknak is megmutatni – mondta az SZTE alumnusa, asztrofotós pályafutása indulásáról. -Kezdetben tényleg csak szárnypróbálgatás volt, belefotózni telefonnal a távcsőbe, de később szép lassan a folyamatos eszközfejlesztésekkel összeállt egy komoly asztrofotós felszerelés.
Sosem felejtem el az első esetlen képeket, amiket mutattam a barátaimnak az Orion-ködről, Androméda galaxisról. Azóta már elég hosszú út áll mögöttem ebben a hobbiban. Időközben egy fotográfus képzést is elvégeztem, ahova kimondottam az asztrofotós tudásom fejlesztése miatt jelentkeztem.
Hődör Gábor összeállított egyfajta virtuális, csillagközi barangolást is. Az Orion csillagképben már minden objektumról készített részletesebb képet is, így adta magát a lehetőség, hogy bemutassa az egészet egyetlen videóban. A filmben a 2016 és 2020 között készült képeit dolgozta fel, amelyek során három különböző kamerát, két távcsövet és három objektívet alkalmazott.
- Jelenleg a járványügyi helyzet miatt nem tudok asztrofotózni, így nem maradt más, mint a jelenlegi csillagászati felszerelésem fejlesztése, hogy ha majd újra mehetek, még színvonalasabb képek készülhessenek. Ezt a hobbit akkor lehet végezni, amikor a legtöbb ember már lefeküdt aludni. Én ekkor indulok ki a csillagos ég alá és kezdek bele a fotózásba, olykor majdnem napkeltéig. Viszont a 3 éves kisfiam miatt másnap reggel nem lehetek fáradt. Össze kell ezt egyeztetni, szerencsére a családom teljes mértékben támogat ebben a nem mindennapi hobbiban – zárta gondolatait Hődör Gábor.