Az „elmúlt év rendkívüli volt mindannyiunk számára…, a járványok mellett a globális fölmelegedés a legnagyobb probléma… - fogalmazott Prof. Dr. Krisztin Tibor, a SZAB elnöke. – Tudós közösségünk számára nyilvánvaló, hogy a problémák megoldásának kulcsa a tudomány és a tudomány eredményein alapuló technológiák alkalmazása. A mi feladatunk nem csupán a problémákra adott tudományos válaszok, az új technológiák kidolgozása, hanem az eredményeknek, a tudomány lehetőségeinek a megismertetése is a közvélemény és a döntéshozók számára. Ez az MTA-nak és így a szegedi területi bizottságnak az elsődleges küldetése.”
A Szegedi Tudományegyetemhez ezernyi szállal kötődik a SZAB. Bizonyítja ezt az is, hogy a tudós testület tisztségviselőinek, így a 2020. szeptember 3-ai tisztújításon megválasztott SZAB elnökség tagjainak a többsége is egyetemi polgár.
Az iskolateremtő tudós elismerése
Az MTA SZAB Pro Scientia Életműdíjat a SZAB Elnöksége a hosszú időn át végzett tudományos tevékenység, iskola- és értékteremtő munkásság elismeréseként hozta létre 2019-ben.
Ki részesülhet az MTA SZAB Pro Scientia Életműdíjában? Olyan kutató, aki az általa művelt szakmai területen kiemelkedő teljesítményt nyújt, hazai és nemzetközi tudományos összteljesítménye kimagasló; a magyar tudomány színvonalának emelése érdekében széles látókörrel, modern szemlélettel, értékes hazai és külföldi tapasztalatokkal rendelkezik; tudományos utánpótlás nevelést folytat; példamutatóan segíti a felsőoktatásban tanuló fiatalok önképző tevékenységét, hazai és nemzetközi tudományos tapasztalatcseréjét, valamint a tudományos életbe való bekapcsolódását; iskolateremtő tevékenységet folytat; értékteremtő tevékenységet végez, a tudomány és az oktatás társadalmi megbecsülésének emeléséért tevékenykedik.
|
Fülöp Ferenc, a SZAB 2014 és 2020 közötti elnöke. |
A 2021. évi MTA SZAB Pro Scientia Életműdíj díjazottja Prof. Dr. Fülöp Ferenc, akinek nemzetközileg kiemelkedő tudományos teljesítményéért, a tudomány, az oktatás és az utánpótlás-nevelés terén kifejtett értékteremtő tevékenysége elismeréseként köszönte meg munkáját a SZAB elnöksége.
Fülöp Ferenc 1952-ben született Szankon. 1975-ben szerzett okleveles vegyész diplomát a JATE TTK-n, három év múlva egyetemi doktor, 1983-ban lett a kémiai tudomány kandidátusa, 1990-ben pedig a kémiai tudomány doktora. Az MTA levelező tagjai közé 2007-ben választották, 2013-tól az MTA rendes tagja.
A JATE Szerves Kémiai Tanszékén kezdett dolgozni, 1991-től egyetemi tanár a SZOTE majd SZTE Gyógyszerkémiai Intézetében, amelyet 20 évig vezetett.
Kutatási területe a szerves kémia, ezen belül a telített heterociklusok szintézise és konformációi, a ciklusos béta-aminosavak szintézise, az önszerveződő béta-peptidek szerkezete, alkalmazásai és a felfedező gyógyszerkutatás. Közel ezer tudományos cikk szerzője, melyekre 10 ezernél több hivatkozást kapott, 37 szabadalma van. Több nemzetközi szakfolyóirat szerkesztőbizottságának a tagja.
Témavezetésével 32 PhD hallgató védte meg értekezését, akik közül többen sikeres kutatók lettek.
Szerteágazó tudományos és egyetemi közéleti tevékenysége közül néhány: az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar dékánja (2006-2011); SZTE Gyógyszertudományok Doktori Iskola vezetője (2001-2018); az OTKA Kémia II. zsűri elnöke (2002-2005); az MTA Kémiai Osztály elnöke (2017-2020) és a SZAB elnöke (2014-2020).
Kiemelkedő kutatói, tudományos közéleti tevékenységét számos rangos hazai és nemzetközi díjjal ismerték el. Többek között megkapta az MTA Zemplén Géza-díjat (1983), a Charles Simonyi-díjat (2002), a Gábor Dénes-díjat (2002), az OTKA Ipolyi Arnold-díjat (2004), a Than Károly-emlékérmet (2005), Akadémiai Szabadalmi Nívódíjat, a Bruckner Győző-díjat (2006), az iráni állam Khwarizmi-díjat (2009), a Hevessy György-díjat (2011), a Széchenyi-díjat (2013), a 15 európai kémiai társaságot összefogó Chemistry Europe legnagyobb elismeréseként tagjai közé választotta (2016), az év kutatója az SZTE-n és Prima díjas (2019).
A díj a SZAB székház udvarát díszítő, mára már mindenki által jól ismert Bánvölgyi László szobrászművész Albert Einstein California 1933 című szobrának kicsinyített mása, kisplasztikája, amelyet Fülöp Vanda, Fülöp professzor lánya vette át a 2021. június 22-i ünnepségen.
Zenemű és tudományos előadás
Az MTA SZAB Pro Scientia Életműdíj átadását Kovács Csilla Bernadett zongorista, az SZTE Bartók Béla Művészeti Karának I. éves mesterképzéses hallgatójának előadása követte, aki Joseph Haydn: Esz-dúr „londoni” szonáta II. tételét játszotta el.
Maróti Miklós, az SZTE TTIK Matematikai Tanszékcsoport, Bolyai Intézet Algebra és Számelmélet Tanszék egyetemi docense Rádiókommunikáció és mesterséges intelligencia címmel tartott tudományos előadást.
|
Garab Győző (balról), Töröcsikné Görög Márta, Krisztin Tibor. Fotó: B. Nagy Balázs |
Elismerésben részesültek azon leköszönő vezető tisztségviselők, akik legalább az elmúlt két akadémiai ciklusban vezető szerepet töltöttek be, kiváló munkát végeztek. Tiszteletükre Bozsóki Gergely gitárművész, a Kecskeméti Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tanára Jorge Morel: Két latin amerikai tánc című művét adta elő.
A SZAB plakettjei
A SZAB Bronz emlékplakettjében és oklevélben részesült: Fülöp Ferenc, a SZAB volt elnöke; Garab Győző, a SZAB volt alelnöke; Krisztin Tibor, a SZAB korábbi alelnöke; Széll Márta, a SZAB doktorok képviselője; Törőcsikné Görög Márta, a SZAB tudományos titkára; Csernus Sándor, a SZAB Tudósklub Egyesület titkára, a SZAB elnökségének tagja.
A SZAB aranyozott emlékérmében és oklevélben részesült: Kocsis Mihály, a SZAB Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottság elnöke. Fülöpné Homoki Nagy Mária, a SZAB Jogtudományi Szakbizottság elnöke. Rakonczai János, a SZAB Föld- és Környezettudományi Szakbizottság elnöke. Kemény Lajos, a SZAB Orvostudományi Szakbizottság elnöke. Ötvös Péter, a SZAB Magyar Irodalmi Munkabizottság elnöke. Szatmári József, a SZAB Geoinformatikai és Geostatisztikai Munkabizottság elnöke. Csörgő Sándorné Bata Zsuzsanna, a SZAB Immunológiai Szakbizottság elnöke. Pauk János, a SZAB Növénybiológiai Munkabizottság elnöke. Benkő Zsuzsanna, a SZAB Egészségfejlesztési Munkabizottság elnöke. Vécsei László, a SZAB Klinikai Neurológiai Munkabizottság elnöke. Kahán Zsuzsanna, a SZAB Onkológiai Munkabizottság elnöke. Horváth József, a SZAB Agrárökonómiai Munkabizottság elnöke. Bodnár Károly, a SZAB Állattenyésztési és Vadgazdálkodási Munkabizottság elnöke. Hajdu Edit Mária, a SZAB Kertészeti Munkabizottság elnöke. Krisch Judit, a SZAB Élelmiszermérnöki Munkabizottság elnöke. Baloghné Baricz Valéria, a SZAB „Nők helyzete” Munkabizottság elnöke. Dusha Béla, a SZAB Fotóművészeti Szakbizottság elnöke. Aranyi Sándor, a SZAB Képző- és Iparművészeti Munkabizottság elnöke.
|
Garab Győző (balról), Rakonczai János,Krisztin Tibor. Fotó: B. Nagy Balázs |
Az ünnepi ülésen átadták a SZAB Média-pályázat díjait, a SZAB 2021. februári közgyűlésén már megtörtént eredményhirdetés alapján.
SZTEinfo
Fotó: SZAB