A Szegedi Tudományegyetem 12 karán számtalan tudományterülettel foglalkoznak az egyetem oktatói, kutatói. Munkájuk legjavát minden évben bemutatják a Kutatók Éjszakáján. Sorozatunkban a 2020-as előadásokból válogatunk. Az SZTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola Jelenkori- és Összehasonlító Történettudományi Doktori program hallgatója, Mezey Csaba Bence előadását ajánljuk az érdeklődők figyelmébe.
Az emberi történelem során számtalan diktatórikus rendszer létezett, létezik, és fog is létezni. Ezek meghatározóak a sci-fi irodalom szempontjából is. Legradikálisabb példa erre a Warhammer 40 000 univerzum, ahol az emberiség egy minden eddiginél elnyomóbb rendszer rabságában senyved – a saját érdekében. Miből merítettek ihletet a Birodalom kiötlői, és mennyire lehetséges egy ilyen jövőkép? Az érdeklődők olyan népszerű filmeken keresztül ismerkedhetnek a filmes és sorozat-univerzumok történelmi vonásaival, mint Az Éhezők Viadala, a Westworld, a Hercules vagy A Gyűrűk Ura. Az online előadás a Történelem és popkultúra – Történelmi elemek filmes és sorozat-univerzumokban sorozat része.
Mezey Csaba SZTE BTK Történelemtudományi Doktori Iskola Jelenkori- és Összehasonlító Történettudományi Doktori program hallgatója. Kutatási területe a civil-katonai együttműködés, azon belül a gerilla-elhárítás. Disszertációjának témája: az 1945-75 közötti délkelet-ázsiai gyarmati konfliktusok. A Warhammer 40 000 univerzum mindig is közel állt hozzá, s mivel rengeteg elemet vesz át történelmi totalitárius rendszerekből, illetve háborúkból és eseményekből, kézenfekvőnek tűnt, hogy ezt a hazánkban viszonylag kevéssé ismert, de hatalmas sci-fi univerzumot megismertesse szélesebb közönséggel.
Az előadás itt tekinthető meg:
SZTEinfo