Idén 21. alkalommal adták át a több magyar tudós tudományos karrierjét is elindító Rátz László tanár úrról elnevezett életműdíjat. Az elismerést 2021. december elsején vehették át a pedagógusok, köztük Kovács István, a Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanára, a Magyar Tudományos Akadémián.
Kovács István 1981-ben végzett a József Attila Tudományegyetem matematika-fizika tanári szakán. Első munkahelye a kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium volt. 1989-ben került Szegedre az akkori Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumába, ahol matematika szakvezető tanár lett, azóta ott dolgozik. 2001 óta igazgatóhelyettes, 2004-ben közoktatás-vezetői képesítést szerzett.
A matematikatanítás irányába mélységesen elkötelezett, folyamatosan képzi magát szervezett formában, és autodidakta módon egyaránt. Hosszú pályafutása során sokféle tanulócsoportot tanított. Minden képességű diákjához megtalálta a megfelelő módszert, szívesen és sikerrel alkalmazza a felfedeztetés módszertani eszközeit.
Diákjai szeretik a kedves, humoros, barátságos, megértő ugyanakkor kellően szigorú tanáregyéniségét. Végzés után is gyakran visszajárnak hozzá tanácsért vagy „csak úgy”.
Órái szellemi élményt jelentenek tanítványainak. Egyénekre koncentrálva oktat. A felzárkóztatás eszköztárát alkalmazva a gyenge tanulókból is kihozza a lehető legtöbbet. Kiemelkedően tehetséges diákjainak biztosítja az egyéni tovább fejlődés lehetőségeit is. Ösztönzi a jó matematikai képességű tanulóit szaktárgyi versenyeken, pályázatokon, tanítványai közül sokan küldik be a Középiskolai Matematikai Lapok feladatainak megoldásait. Rendszeresen vannak Arany Dániel verseny és Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntősei is.
Mentorként, szakvezető tanárként egyetemi hallgatókkal is foglalkozik. Nem erőszakolja rájuk a módszereit, feltárja a lehetőségeket, rájuk bízza a választást, majd kellő kollegialitással értékelik a tapasztaltakat. Sok kiváló matematikatanár kezdte a pályáját Kovács tanár úr keze alatt. Pályakezdő kollégái is bizalommal fordulhatnak hozzá tanácsokért, segítő ötletekért.
"Lépcsők az egyetemre" címmel feladatgyűjteményt készített, A "Sokszínű matematika" tankönyvsorozat és feladatgyűjtemények egyik társszerzője. Élete a pedagógus hivatás szeretetéről, a kiegyensúlyozott, ambiciózus generációk neveléséről szól. Munkája elismeréseként 2005-ben Ericsson díjat kapott. A matematikatanári közélet ismert, és elismert szereplője. Emberi tulajdonságai, a matematikatanítás iránti töretlen elköteleződése, hosszú, eredményes pályafutása, sokrétű tanári munkája alapján ítélték neki 2021-ben a Rátz Tanár Úr Életműdíjat.
- Gyermekkorom óta a mai napig mindig, mindent megszámolok. Még a befőttek számát is, amit a feleségem készít. Már általános iskolás koromban jól látszott, hogy megy a matek és szerettem is. A középiskolás évek pedig csak ráerősítettek minderre. Így aztán egyértelmű volt, hogy felsőfokú végzettséget ezen a területen szerzek. A legfontosabb, hogy már a tudás elsajátításának a kezdetekor meglegyen a sikerélmény, ha ez ugyanis nincs meg, akkor könnyen elveszik a hit. Én pedig az elmúlt évtizedekben mindvégig arra törekedtem, hogy a tudással együtt motivációt, hitet és egyúttal sikerélményt biztosítsak a diákjaim számára – összegezte Kovács István, az SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanára.
Kovács István - Rátz Tanár Úr Életműdíj 2021 from Filmjungle on Vimeo.
Az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt. által alapított díj célja, hogy elismerje a természettudományos oktatás területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó pedagógusok munkáját, és egyben felhívja a figyelmet a természettudományos oktatás fontosságára. A Rátz Tanár Úr Életműdíjat az ország bármely iskolájában tanító vagy korábban ott tevékenykedő pedagógus megkaphatja. A kitüntetést az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon által létrehozott alapítvány kuratóriuma ítéli oda minden évben, összesen 12 millió forint értékben.
Az idén elismerésben részesült Kovács István, a Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tanára mellett: Csahóczi Erzsébet, az ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola tanára; Vankó Péter, a BME Fizikai Tanszékének tanára. Elismerést vehetettek át Pápai Gyuláné és Pápai Gyula, a fertődi Babos József Általános Iskola és a Soproni Szakképzési Centrum tanárai. Díjat kapott Fodor Erika, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tanára; valamint Sarka Lajos, a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanára. Kitüntetésben részesült még Molnár Katalin, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium tanára, valamint Horváth Zsolt, a Gödöllői Református Líceum Gimnázium tanára is.

A Rátz Tanár Úr Életműdíjat alapítása óta összesen 160 olyan, 5-12. évfolyamos diákoknak matematikát, fizikát, biológiát vagy kémiát tanító tanár kapta meg, akik maradandót alkottak tantárgyaik népszerűsítésében és a tehetséggondozás területén. A fejenként 1,5 millió forinttal járó elismerésre - amelyet minden évben az említett szakterületről két-két pedagógus kap meg - kollégáik, magánszemélyek, illetve szakmai és társadalmi szervezetek jelölhetik a tanárokat, a nyertesek személyéről pedig a három alapító vállalat által létrehozott Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért kuratóriuma dönt.
- A mi feladatunk az, hogy megmutassuk és elismerjük azokat a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusokat, akik hivatástudatukkal generációk jövőjére vannak pozitív hatással. Szeretnénk egyúttal példát mutatni a gazdasági szereplőknek is, hogy lehetőségeikhez mérten támogassák az oktatást, hiszen az igazi befektetés a magyar gazdaság számára a tudásban rejlik, a tudás átadásának kulcsa pedig a pedagógusainkban - mondta Kroó Norbert, professzor, akadémikus, az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért kuratóriumának elnöke a díjátadón.
SZTEinfo - Pósa Tamara
Forrás/Fotó: MTI/ratztanarurdij.hu