Megújult az az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székházának homlokzata. A nettó 50 millió forint beruházás – többek között – az árkádok elektromos hálózatának felújítását, a homlokzati elemek restaurálását, az öntöttvas elemek felújítását és az ablakok belső hőszigetelését foglalta magába.
A dél-alföldi régió tudósainak, a Magyar Tudományos Akadémiához és a Szegedi Tudományegyetemhez kötődő rendezvényeknek és kiállításoknak ad otthont a szegedi SZAB-székház. Az egykori Hungária szálló impozáns épülete 1967 óta az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság székháza. A szegedi Somogyi utca 7. szám alatti épület homlokzati része és az Oskola utca felöli árkádjai nettó 50 millió forintból újultak meg.
A SZAB-székház újjászületése alkalmából tartott sajtótájékoztatón elhangzott: az épülethez tartozó árkádok alatt az eddig baloldalon elhelyezett öntöttvas világító testek átkerültek a másik oldalra.
A homlokzati címert Bánvölgyi László szobrászművész és restaurátor alkotta újra, a homlokzat színét az Országos Műemlékvédelmi Hivatal szakértője és Vesmás Péter Ybl-díjas építész, tervező közösen választotta ki.
– Az öntöttvas erkély és az ereszcsatorna is megújult, bár a nem hozzáértők számára befejezetlennek tűnhet – fogalmazott a kivitelezést vezető cég, a Treborum Kft. ügyvezetője, Székely Róbert.
Az oxidációs folyamat hatására összhangba kerülnek a színek. A harmónia jegyében az eddig fehér nyílászárók zöld színt kaptak, s ezzel összhangban az eddig szürke lábazat is zöld színnel újult meg.
Tizenkét cég, 50-60 munkatársa vett részt a SZAB-székház felújításában.
– A felújítás az 50 millió forintos nettó költséghatár alatt valósult meg – hangsúlyozta König Marianna, az MTA Területi Akadémiai Bizottságok Titkárságának igazgatója.
Szeged ikonikus épületének históriáját összefoglalva Krisztin Tibor akadémikus, a SZAB új elnöke, az SZTE professzora megköszönte a kivitelezők lelkiismeretes munkáját.
– A műköveket vízhatlan anyaggal vontuk be, az erkélykorlát homokszórást kapott, az árkádok alatt pedig az elektromos hálózat is megújult – emelte ki Székely Róbert. A Treborum Kft. ügyvezetője az átadó rendezvényen örömét fejezte ki, hogy részese lehetett a SZAB-székház restaurálásának. – A SZAB-székház renoválásával, jelképeinek restaurálásával belophattuk magukat Szeged történelemkönyvébe.
SZTEinfo – Zombori Anett
Fotó: Sahin-Tóth István